Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 166
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
bloomberg:
Povratak na članak

'Proračun za 2013. zadnji je čavao u lijesu hrvatske ekonomije'

Gospodarstvo Hrvatske koja će se u srpnju priključiti Europskoj uniji u drugoj je recesiji u posljednje dvije godine, a proračunski deficit za iduću godinu bit će veći nego što je Vlada to planirala, piše Bloomberg

Komentari 20

EN
EndemskaVrsta
15:04 19.12.2012.

Nadalinaaa@ Naravno da se - načelno smije i može ići, ali ne osporavajući neupitan legitimitet donositelja odluka o zaduživanju (Ustav i Zakon o Vladi RH!), nego pregovorima s kreditorima, koji su, kao što se vidi u slučaju Ekvadora, poprilično 'elastični', tj. kad shvate da mogu ostati bez svega, pristaju da im se vrati i dio... naravno, redovito veći od glavnice!

VL
OB
-obrisani-
12:28 19.12.2012.

Postovani1 'Proračun za 2013. je zadnji čavao u lijesu hrvatske ekonomije' * Kad nas brod tone ,tone a zvona zvone na jarbolima stoji Kukuriku koalicija;-))) Lijep pozdrav1

VL
NA
Nadalinaaa
12:35 19.12.2012.

Hrvatski inozemni dug je NELEGITIMAN. "Budući da ni Sabor ni narod nisu odobrili zaduživanje u inozemstvu, dug je apsolutno nelegitiman, što znači da je vlast sebi uzurpirala pravo zaduživanja bez odobrenja Sabora, odnosno hrvatskog naroda. Hrvatska, upravo zato, može svojj inozemni dug proglasiti ilegalnim i prestati ga plaćati." (dr. Slavko Kulić)

VL
NA
Nadalinaaa
12:40 19.12.2012.

Vidjeli smo puno slučajeva koji su pokazali da obustava plaćanja duga nije tragedija. Nakon Drugog svjetskog rata, 169 zemalja je bankrotiralo zbog vanjskog duga. To je manje-više normalna situacija u životu kapitalističkog društva. Iznimno je važno uvjeriti građane Hrvatske daa zatraže reviziju duga, kako bi se RAZUMJELO TKO SU KREDITORI I ZA KOJE SE SVRHE DRŽAVA ZADUŽIVALA I DA SE TOM REVIZIJOM IDENTIFICIRA NELEGALNI DIO DUGA. Taj dio Hrvatska ne bi trebala ni platiti. (Éric Toussaint, bivši član međunarodne Komisije za reviziju javnog kredita Ekvadora, koji je pomogao toj zemlji da otpiše trećinu njezinog inozemnog duga)

VL
AT
atomised
12:40 19.12.2012.

Mila majko..... zadužit će nas za dodatnih 4 milijarde eura samo u sljedećoj godini.... vadite Sanadera iz zatvora, dajte mu satove, provizije, bilo što što traži.... daleko nas je manje koštao od vas....

VL
OB
-obrisani-
12:42 19.12.2012.

ma biti će sve ok, ima se trši se, da je gadno već bi MMF odavno došao...

VL
Avatar tango↓down
tango↓down
13:04 19.12.2012.

Hrvatska država će bankrotirati, to je sasvim jasno, sposobnost vraćanja kamata je s povećanjem kamata upitna, o vraćanju glavnice da ne govorimo. Fiskalni kapacitet je odavno iscrpljen a ono što se očekivalo od nove vlade, a to je sposobnost za bolne reformacije i smanjenje javnog sektora očigledno ne postoji. S ovom garniturom a isto tako i s potencijalnom alternativom iz oporbe Hrvatsko društvo je osuđeno na mrcvarenje na dnu. To je čista antropologija. Ovakav tip ljudi ne rješava probleme, on ih kreira.

VL
Avatar tango↓down
tango↓down
13:04 19.12.2012.

Ono što pak i dalje postoji u ovoj vladi je sposobnost za činjenje loših čak i zlih poteza. Linić će i dalje nastaviti terorizirati ovo što je ostalo od privatnog sektora a očigledno ne odustaje od konfiskacije osobne imovine građanana kroz oporezivanje nekretnina. Sad se pojavila i nova ideja kako opljačkati vlastiti narod a to je kroz izdavanja obveznica - možete računati da će to biti prve obveznice na koje će država defaultirati. Osim ovoga, uz dalnji pad ratinga koji je izvjestan, postavlja se pitanje za kojim kolateralom će država posegnuti kako bi se i dalje zaduživala na stranom tržištu. Bottom line:odvedite djecu na Brijune, dok još nisu dani u 100 godišnju koncesiju na konto inozaduženja.

VL
EN
EndemskaVrsta
13:12 19.12.2012.

Teza S. Kulića o nelegalnosti hrvatskoga vanjskog duga je diletantska - pročitajte (kad već nije on!) Ustav i Zakon o Vladi RH: Vlada ima taj mandat, kao tijelo izvršne vlasti. Kako ga koristi, posve je drugo pitanje. Naravno da bi RH uz pomoć obrazovanih, iskusnih i umješnih ljudi kao što je E. Toussaint mogla iz 'gabule' - ali to priječi (nažalost, ustavni!) model partitokracije, koji ne propušta/pripušta znanje, nego podobnost. Najveća hrvatska tragedije 'krije' se u aktualnom ustavu kojim je omogućena petrifikacija jalova partitokratskog sustava, sa stranačkim parazitizmom i klijentelizmom, kanibalizacijom proračuna i nacionalne privrede... i uvedeno potpuno bezvlašće - bez demokratske kontrole, jer su izbori farsa, a predizborna obećanja sprdnja!

VL
EN
EndemskaVrsta
13:12 19.12.2012.

Dodatak: Npr. što je ostalo od 'jamstva' o drastičnom smanjenju broja (jalovih!) općinica, koje ne stvaraju prihoda ni za javnu rasvjetu u svojim 'metropolama'??? Nažalost, dvije ključne poluge pomaka: monetarni suverenitet i porezno obeshrabrivanje prekomjernog uvoza, odnosno poticanje domaće proizvodnje i potrošnje, 'vlada' kojoj su pune gaće pred Bruxellesom, ne usudi se ni spomenuti... a 'stručnjaci' poput nebuloznog nepoznavatelja Ustava uzrujavaju javnost 'rješenjima' koja to ne mogu biti!!!

VL
NA
Nadalinaaa
13:27 19.12.2012.

EndemskaVrsta, Znači, ne smije se ići u reviziju inozemnog zaduživanja?

VL
LI
liburnik
13:28 19.12.2012.

Ma nije država toliko zadužena koliko su građani ....... cijeli rast koji smo imali do 2008 bio je baziran na zaduženju građana za kupovinu nekretnina,novih automobila itd ..... Mahom je i oprema i dio građevinskog materijala bila iz uvoza a mi smo to samo montirali. Dali su nam kredite da bi preko njih održali vlastitu proizvodnju a zatim ono što nisu naplatili kroz anuitete naplatit će kroz hipoteke. Dugo je budalama trajalo veselje. Građani će masovno bakrotirati i ostajati bez imovine zaslugom ekipe koja nije od osmostaljenja bila sposobna iznjedriti ni jedan ponavljam NI JEDAN koncept razvoja gospodarstva . Karakteristika naših poduzetnika je da se uglavnom svi bacaju na ono što u tom momentu pokazuje znakove da bi moglo donijeti znatniju dobit pa tako svi otvaraju kafiće, zatim masovno otvaraju trgovine pa kad i to rikne bacaju se masovno na stanogradnju pa će na kraju svi masovno i propasti. U svemu tome udio vlastite pameti 0% a vlastite gluposti 100%. Hrvate je upropastila njihova vlastita gramzivost i pohlepa. Pojmovi sloga, solidarnost , razumjevanje , strpljenje , skromnost i disciplina su omrženi a nažalost bez toga nam nema napretka.

VL
LI
liburnik
13:33 19.12.2012.

@Endemska vrsta, općine će se ukidati nakon lokalnih izbora. Ukidanje sada je kontraproduktivno i moglo bi im smanjiti i broj sigurnih glasova.

VL
YA
yan
13:35 19.12.2012.

Naravno da je pomisao o otpisu kredida u kapitalizmu heretična ali po mom mišljenju nije za odbacit , dakle oni koji posuđuju novac takodje snose odgovornost , dakle posuđivali su nam bez ikakve kontrole , znači stvarao se je dug na dug , poslovati na taj način znači poslovati rizično tj. sami su odgovorni ak im netko odbije vratit dug , normalno da je to igra neoliberalnog kapitalizma sa malom državom , najprije ju zadužit i time dovest u kriznu situaciju a zatim natjerat da igra po njihovim pravilima dakle rasprodat baš sve od tvrtki , banaka , javnog sektora , zdravstva itd. , naravno uz svođenje prava radnika na razinu smeča , dakle pristat na to bilo bi van pameti tako da bilo koja druga opcija je bolja .... brine me samo razjedinjenost Hrvata . bojim se da bi za dobar trgovački centar i dušu prodali...

VL
NA
Nadalinaaa
13:39 19.12.2012.

Kreditorima se treba ispitati porijeklo novca, a vlade koje su se zaduživale položiti račun na što su kredite potrošile.

VL
EM
embioz
13:57 19.12.2012.

Placamo svi klasican porez na budale - neznanje kosta uvijek, pogotovo ako sjedi u vladi i upravlja drzavom. Mislim da ne bi smjeli upravljati ni vrecom krumpira a mi smo im drzavu povjerili.

VL
PR
promag
14:32 19.12.2012.

O kakvim se reformama ovdje priča cijelo vrijeme. Što će se dobiti tim reformama - otpustiti 30.000 ljudi koji će opet doći na teret države. Nama na vlasti i upravljanju trebaju ljudi koji imaju mozga, a ne osobe koje su tu dok ne izgube na izborima, a onda prijeđi brigo na drugoga. Možemo mi smanjivati troškove i otpuštati do mile volje, ali dok god nema novih vrijednosti u proizvodnji i potrošnji hrvatskih proizvoda (a ne samo uvoznih) nema izlaza.

VL
EN
EndemskaVrsta
15:07 19.12.2012.

embioz@ Jednom je netko ovdje citirao ocjenu pok. Alberta Goldsteina, knjižara i vrhunskog intelektualca, koju je dao prvoj HDZ-ovoj vladi '90: subformativno, inkompetentno... a takve su sve 'hrvatske (po meni - veleizdajničke!) vlade' do danas, pri čemu aktualna diše za vrat apsolutno najjalovijoj i najlicemjernijoj - Račanovoj!

VL
RU
ruuddude
18:13 19.12.2012.

još samo kad bi u vladi znali:"čitati sa razumijevanjem"

VL
IN
InfoMan
21:43 19.12.2012.

Glavni problem Hrvatske je ogromna drzavna potrosnja! Da bi drzava sve nahranila mora "zaraditi" ogromne novce koje moze uzeti samo od onih koji novac i proizvode - realni sektor, tj privatne firme. U zadnje 4 godine 200,000 ljudi na burzi je doslo iz realnog sektora, a ne drzavnog! Znaci, privatne firme mogu otpustati, a drzava ne. Po ustavu smo svi jednaki, ali su drzavni zaposlenici jednakiji. Velite da otpustanja u drzavnom sektoru nece pomoc. Sto ce pomoc? Kako da firme ulazu u razvoj kada ih drzava dere i pljacka na svakom koraku? Oni koji zive od drzave ne znaju, niti zele znati kako je privatnicima. Nije li isto tako bilo i u SR Hrvatskoj?

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.