Večernji List - najnovije vijesti iz Hrvatske, svijeta, sporta, showbiza i lifestyle
Naslovnica Vijesti Hrvatska

Aleksić: Zaslužujemo preuzeti odgovornost za Hrvatsku

Pet sadašnjih oporbenih stranaka - SDP, HSS, HSU, SNAGA i GLAS - osnovalo je i čini Restart koaliciju koja je danas predstavljena u središnjici SDP-a na Iblerovom trgu, a na skorašnje parlamentrane izbore izlaze pod sloganom - Za novi početak.
09. svibnja 2020. u 11:30 32 komentara 3711 prikaza
Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
Pogledajte galeriju 1/11

Na današnji dan koji je tako važan za noviju svjetsku, ali i hrvatsku povijest, Dan pobjede nad fašizmom koji se ujedno slavi i kao Dan Europe, predstavljamo Restart koaliciji za novi početak Hrvatske. U ovoj krizi Hrvatska se suočila s dubokom istinom i pravim problemima koji muče našu zemlju, naše društvo i ekonomiju, ali i naše građane. Sad je jasno da ne možemo živjeti samo od turizma i prodaje uvoznih proizvoda, da nemamo jaku industriju i proizvodnju, jer je ona, nažalost, uništena u pljački i privatizaciji 90-ih. Sad je jasno da nismo samodostatni u poljoprivrednoj proizvodnji, da je državna administracija prevelika i da ne ispunjava svoju svrhu. Nažalost, jasno je da je i korupcija u Hrvatskoj uzela zamah i zahvatila sve pore duštva, kao i to da Hrvastka u zadnje četiri godine nije napravila niti jednu reformu, što izlazak iz ove krize čini puno dužim i mukotrpnijim. Ova kriza je samo privremeno probleme naše zemlje stavila u drugi plan. S vremenom ti će problemi biti još dublji i još teži. Ljude je zahvatio pesimiziam i beznađe. Preko milijun ljudi živi na rubu siromatva, najveći broj su umirovljenici. Zdravstvo je zbog brojnih afera i dugova pred potpunim kolapsom, obrazovna reforma ne postoji, sigurnosni sustav zemlje zaostaje, državni aparat je prevelik, preglomazan i ne ispunjava svoju ulogu ni svrhu. Situacija u pravosuđu je nikad gora. Korupcija je zahvatila sve pore našeg društva. Pola Vlade moralo je otići zbog sumnje na korupciju, a ta Vlada se još uvijek, nažalost, održava na vlasti zahvaljujući političkoj korupciji. Zapravo, kupovinom zastupnika u Saboru. To je uništilo vjeru ljudi u sustav u institucije. U mandatu ove Vlade zbog toga je preko 150 tisuća ljudi napustilo našu zemlju, uglavnom mladih, radnospobnih – kazao je uvodno predsjednk SDP-a Davor Bernardić naglasivši da je upravo zbog svega navedenog Hrvatskoj danas više nego ikada potreban novi početak.

Zagreb: Predstavljena RESTART koalicija RESTART KOALICIJA HDZ ih optužuje za plagijat: 'Na njihovu žalost - 'Hrvatske ide dalje' - ali bez njih!'

 

– Hrvatskoj je potreban restart, i to na zdravim osnovama. Ovaj put bez korupcije. Pravedno, a ne ortački. Sa sposobnima, a ne podobnima. Naše ime je naš program - kompletan restart Hrvatske. Srezat ćemo broj ministarstava, srezat ćemo neefikasnu državnu upravu, broj općina i gradova. Cilj nam je digitalizirati našu zemlju, sve javne usluge servise i procese kako bi državna administracija bila što bliže građanima. Ali s druge strane, potpuno oslobođena korupcije. A protiv korupcije, te rak rane našeg društva, borit ćemo se svim srdstvima, mijenjajući zakone, postrožujući kazne, ali i reformirajući pravosuđe. Reformirat ćemo obrazovanje i modernizirati javno zdravstvo koje je u ovim najtežim trenucima krize pokazalo da je jedan od važnih stupova našeg društva. Oslobodit ćemo onaj ogromni potencijal kojeg naša zemlja ima za rast poljoprivredene proizvodnje, razvoj kreativnih industrija, stimulirajući s jedne strane rast industrije i izvoza, a s druge strane, porezno rasterećujući rad i potičući investicije. Hrvatska je prelijepa zemlja, zemlja poštenih i vrijednih ljudi, koja može i mora biti uspješna i snažna. No da bi to bila - politika se mora promijeniti. Mi vjerujemo u novu politiku - politiku hrabrosti, iskrenosti i povjerenja, politiku i Vladu koja radi za građane, a ne za sebe. To je naša misija za Hrvatsku. Mi znamo da možemo bolje. Mi znamo da Hrvatska jednostavno mora i može bolje. Bit ćemo vlast koja donosi odluke i brine o građanama, a reforme ćemo početi provoditi odmah. Ne želimo okrenuti samo novu stranicu u našoj novoj povijesti, želimo napisati potpuno novu knjigu gradeći snažnu zemlju kroz snagu naših ljudi. Za novi početak, za novu Hrvatsku u kojoj više nema laži, korupcije, izdaja i prevara. Toga je bilo dosta. Mi imamo ljude, snagu i viziju za promjene, za novi početak Hrvatske, a Hrvatska ima budućnost – poručio je Bernardić.

Potom je čelnik HSS-a Krešo Beljak najprije podsjetio kako je HSS najstarija hrvatska politička stranka koja djeluje u kontinuitetu, kao i stranka koja je prošla puno burnih razdoblja u svojih 116 godina postojanja, i koja se sad dio koalcije za novi početak Hrvatske.

 

– Hrvatskoj je svakako bio potreban novi početak već dulje vremena. I prije ove krize, a kriza je ogolila sve hrvatske probleme do kraja. Hrvatska treba restart, treba novi početak, to svi znamo. To će mnogi u ovoj kampanji za predstojeće parlamentarne izbore i ponuditi, ali naša koalcija - koalicija SDP-a, HSS-a, HSU-a, SNAGE, GLAS-a i ostalih partnera, jer bit će tu još partnera po izbornim jedinicima - ima dovoljno iskustva, znanja, struke i političkih borbi iza sebe da može Hrvatsku napokon pokrenuti. Kada govorimo o novom početku, ova kriza je pokazala da u Hrvatskoj previše ljudi živi na jaslama državnog proračuna, na ovaj ili onaj način. Ne govorimo samo o uhljebima u državnoj upravi, županijama, općinama, gradovima. Govorimo i o desetinama, ako ne i stotinama tisuća ljudi koji primaju nezaslužene mirovine iz hrvatskog proračuna. Govorimo i o razno-raznim međunarodnim ugovorima kojima su se hrvatski porezni obveznici vezali da ispunjavaju financijske obveze prema određenim institucijama, a to više neće biti moguće. Jer nakon što prođe ova situacija, rupa u proračunu bit će toliko velika da će biti nemoguće više plaćati sve ono što Hrvatska plaća zadnjih puno puno godina, a sve ono što nam je svima zajedno osmislio i realizirao HDZ. HDZ je stranka koja je Hrvatsku dovela na rub uništenja. To je stranka kojoj se treba suprostaviti. Mi smo tu da im se suprostavimo i pozivam sve ljudi koji žele normalnu, bolju i novu Hrvatsku, na novim temeljima, da izađu na izbore, ma kako bude vruće po ljeti, i daju glas za koaliciju Restart kako bi Hrvatska imala novi početak. A mi to jamčimo svojim znanjem, iskustvom, kvalitetama i strukom koju imamo. Bit ću neskroman pa reći, puno više je imamo nego ostale hrvatske političke opcije – kazao je Beljak.

I predsjednik HSU-a Silvano Hrelja izrazio je zadovoljstvo što njegova stranka čini dio Restart koalcije.

– Svi znamo da se ovo danas vozi na minimumu preživljavanja i ništa ne obećava neku svijetlu i dobru budućnost. Nama u HSU-u zadatak su četiri životna važna područja: mirovinski sustav, zdravstvo, socijala i svijet rada od kojeg sve počinje i s kojim sve završava. Zadatak nam je naša iskustva i promišljanja ugraditi u ovu koaliciju za koju smo prilikom okupljanja dobili puno razumijevanja. I ne manje važno, želimo dokazati da je hrvatska administacija pod našim vodstvom sposobna povlačiti sredstava iz EU, a ne kao dosadašnja administracija koja je imala pred sobom mogućnost ugradnje liftova u višekatne stambene zgrade, a nije učinila ama baš ništa. Ignorirali su tu potrebu naših građana, preko 50 tisuća ljudi koji su zatočeni u svojim višekatnim stambenih zgradama. Da, to je izazov, no Hrvatska to mora i može provesti, da se nešto napravi tuđim sredstvima. Mi ćemo se zalagati uz pravična rješenja, valorizaciju uplate doprinosa i za zdravstveno i za mirovinsko, funkcioniranje sustava koji su postavljeni i dogradnju tih sustava tako da budu transparetni i odgovorni prema građanima, jer sada to nisu. Želimo i na početki i na kraju reći da smo tu da ovu našu prelijepu državu ispunimo veseljem, radošću i solidarnošću koja je tako potrebna, kao i optimizmom. A optimizam se rađa sa svakim novim početkom – istaknuo je Hrelja.

Potom je o koalciji govorila čelnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš.

FOTO Predstavljena Restart koalicija: 'Želimo potpuno novi početak Hrvatske'

1 / 11

– Živimo u jednom novom vremenu, vremenu novih normalnosti. Živimo na drugi način, u doba korona virusa kada je taj virus zaista preplavio cijeli svijet. Stoga danas imamo priliku predložiti i predstaviti jedan novi stožer. Ovo je stožer za obranu od HDZ-a. Mi smo stranke i ljudi koji su već surađivali i u najtežim trenucima za Hrvatsku preuzimali odgovornost. Kada je Hrvatsku trebalo izvlačiti iz najdubljih kriza i ponora u koju ih je bacio HDZ, mi smo bili ti koji smo našu zemlju vraćali na pravi put, na put razvoja, oporavka i države koja funkcionira. Danas je Dan pobjede, danas je Dan Europe i nije slučajno da se mi ovdje nalazimo. Današnji dan simbolizira Hrvatsku kakvu želimo i, oko toga nemam ni najmanju dvojbu, možemo ostvariti. Naša Hrvatska je slobodna, samosvjena i uspješna zemlja. Zemlja koja se usudi biti sve ono što zaslužuje i može biti. Zemlja koja nije sputana okovima korupcije i nesposobnošnju s kojom nas danas sadašnja vlast drži na dnu. GLAS je stranka snažnih ljudi koji su svojom predanošću i voljom puno puta dokazali da žele slobodniju i i uspješniju Hrvatsku. Naše političko poštenje, važnost dane riječi i dosljednost koju smo pokazali, i samom ostvarivanjem stranke kada nismo pristali na prodaju, predaju i političku korupciju, obećanje koje smo dali ljudima - za nas su najveća vrijednost u politici. Tako će i ostati. Drago mi je da smo dio ove koalcije, dio ekipe koja može ostvariti Hrvatsku kakva bi ona mogla biti - pobjednička europska zemlja u kojoj vrijednosti slobode, mira, uspjeha i prosperiteta nisu samo maske za briselske sastanke nego se stvarno i u potpunosti žive. Čeka nas puno ozbiljnog posla, no mi smo navikli na to. Nije nam to prvi put. Želim nam svima pametnu glavu. Zasučimo rukave i neka stožer za obranu Hrvatske od HDZ počne s radom – poručila je Anka Mrak Taritaš.

Kao posljednji, razloge zašto se i njegova stranka našla u ovoj koaliciji objasnio je predsjednk SNAGE Goran Aleksić.

– Moji prethodncii su često spominjali riječ “snaga” i “snažno”, mi ćemo zaista biti snažna kolicija. Kolacija koja će ove godine preuzeti odgovornost za Hrvatsku. Tu odgovornost zaslužujemo je smo to zaslužili svojim radom u Saboru. A što ćemo raditi kada preuzemo tu odgovornost i zašto sam ušao u tu koaliciju? Kao prvo, omogućit ćemo besplatan pristup sudovima na temelju kolektivnih sudskih presuda. Svatko onaj tko je na temelju kolektivne sudske presude dobio mogućnost tužiti banku, ili u budućnosti kada se dogodi neka nova kolektivna presuda ako dobije mogućnost tužiti nekog trgovca koji ga je opelješio za njegov novac, imat će mogućnost besplatno pristupiti sudu, na način da se sudske pristojbe neće plaćati odmah nego nakon što se donese pravomoćna sudska presuda. Kada ova koalcija preuzme odgovornost za Hrvatsku otvorit će se uredi u najvećim hrvatskim gradovima i omogućit će se besplatna pravna pomoć svim ljiudima koji su oštećeni od nepoštenih trgovaca. Ova koalicija donijet će i zakon za obešetećenje svih onih koji imaju pravo na obešetećenje na temelju kolektivne sudske presude, ali tek onda kada završi arbitraža u Washingtonu koja nam je kamen na leđima, koja se nikada i nije treba dogoditi. Meni nije jasna zašto sadašnja Vlada taji što se to događa u Washingtonu. Banke niti jedna članivca EU nemaju pravo na tu arbitražu, to je rekao sud EU, no te arbitraže se svejedno događaju – naveo je Aleksić i nastavio nabrajati ono što kolacija Restart kani napraviti dobije li povjerenje građana i birača na idućim parlamentarni izborima.

Andrej Plenković i Davor Bernardić Nino Raspudić HDZ i SDP složno protiv e-glasovanja. Po njima sve može online, ali izbori ne

– Iduće što ćemo napraviti jest to da ćemo ograničiti zataznu kamatu na visinu glavnice. Promijenit ćemo redoslijed naplate kamata na način da će se najprije naplaćivati glavnica pa tek potom zatezne kamete u ovršnim postupcima. Ove godine Vrhovni sud donio je novo pravno shvaćanje što se tiče zastare potraživanja na temelju ništetnosti. To pravno shvaćanje ozakonit ćemo da se sudovi više ne moraju mučiti s pravnim shvaćanjima nego da to pravno shvaćanje koje vrijedi za sve sudove - bude dio zakona. Ograničit ćemo rad “faktoring agencija” koje otkupljuju dugove, zarađuju, lešinare na tim dugovima. Ograničit ćemo njihovo poslovanje. A prije svega ćemo staviti u nadležnost HNB-a nadzor nad agencijama ako su otkupile dugove od banaka. To je bitno i nužno riješiti na takav način. Proširit ćemo i krug pravnih osoba koje mogu podizati kolektivne tužbe jer je taj krug sada vrlo uzak i teško je podignuti kolektivnu tužbu za jedan krug potrošača koji je oštećen nezakonitim ponašanjem trgovaca. I konačno, SDP i SNAGA već su predložili zakon kojim bi se banke obvezale na moratorij naplate anuiteta iz kredita za nelikvidne građane i za nelikvidna poduzeća. To ćemo aktivirati ponovno kada preuzemeo odgovornost za Hrvatsku. I taj zakon bit će donesen. Napominjem, odnosit će se samo na nelikvidne građane i na nelikvidna poduzeća. Normalno je da u ovoj krizi takvi subjekti, fizički i pravni, imaju određenu zaštitu. Zato pozvam sve građane da na izborima glasaju za novi početak, za Restart koaliciju – naglasio je Aleksić.

Naravno, novinare je zanimalo još štošta o programu tek predstavljene kolacije, kako će se slagati i izgledati izborne liste, hoće li se još netko pridružiti koaliciji, i tko sve, te tko bi, u slučaju njene pobjede, imao priliku postati novi hrvatski premijer.

Svi učenici od 1. do 4. razreda nastavu će pratiti od kuće putem HRT 3 kanala Otvaranje škola SDP-ovci poručili: Nije u redu eksperimentirati s djecom

– Pred nama su tjedni u kojima ćemo izaći s programom za restar Hrvatske. Naše ime je naš program. Izaći ćemo s čitavim timom koji će Hrvatsku transformirati u jednu modernu europsku zemlju. Važno je da u ovom trenutku ne raspoređujemo i ne dijelimo fotelje. Koncentrirani smo na program kojim ćemo od Hrvatske napraviti zemlju koja će živjeti na zdravim osnovama, a ne kao dosad, na potrošnji uvoznih proizvoda, ne na samodostatnosti, na jednom modelu koji se zadnjih 30 godina nije pokazao uspješnim. Naš temljeni doogovor je oko zajedničkog izlaska na izbore, oko restarta Hrvatske, oko programa koji moramo provesti u našoj zemlji kako bi Hrvatskla imala šanse za uspjeh. I kako bi djeca koja se danas rađaju u Hrvatskoj imala jednaku šansku za bolji život u našoj zemlji. To je naš trenutačni prioritet. Što se tiče lista i raspodreda na listama sve ćete znati kada za to dođe vrijeme, a vrijeme će doći kada se raspišu izbori i kada se steknu uvjeti za održavanje parlamentrnih izbora. To će biti kada se ukinu ova ograničenja, kada svi građani Hrvatske, bez obzira gdje bili, mogu imati pravo na pristup biračkom mjestu, i kada se u Hrvatskoj budu mogli održavati predizborni skupovi. Tada će biti i vrijeme da razgovaramo o konkretnim mjestima na listama, rasporedu naših kandidata i kandidatkinja – uzvratio je Bernardić nastavljajući da je uvijek, u svim parlamentarnim demokracijama, kao i u hrvatskoj praksi, predsjednik najjače opozicijske stranke koja dobije najviše mandata nakon parlamentarnih izbora, u koalciji ili bez nje, kandidat je za predsjednika Vlade.

– Uvijek je tako bilo, tako će biti i sada – bio je kratak Bernardić dodajući da će se idući tjedan kolacijski ugovor potpisati i sa županom Bjelovarsko-bilogorske županije Damirom Bajsom, ali da se razgovara i s još jednim dijelom jakih gradonačelnika, načelnika i župana, kao i s religionalnim strankama. Prije svega s IDS-om, naglasio je Bernardić.

BILI ZAJEDNO NA VEČERI
Liječnik koji je pokušao oživiti Bandića: Samo se srušio, bio je to masivni infarkt
PET FAZA SNA
Jeste li se ikad zapitali zašto spavate više od osam sati, a nenaspavani ste?
 • Avatar Željko222
  Željko222:

  Najjača mi je drugarica Mrak Taritaš kada na konferencijama za novinare moralizira postupke drugih, a od nje same nema goreg ološa i lopova!

 • Kalimero4:

  pajser,gospođa Gunja i mali od zanata u ljubavi.

 • Kalimero4:

  kukulele koalicija.