Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 112
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
VJERA I ZNANOST
Povratak na članak

Papin astronom: Da izvanzemaljac to zatraži, ja bih ga krstio!

Brat Guy Consolmagno, isusovac koji se brine za papsku zbirku meteora, kreacioniste zove "lošim teolozima koji žele poganskog Boga".

Komentari 22

Avatar Nidgge
Nidgge
23:29 21.09.2010.

a ako ne zatraže da ih se krsti onda im se grdo sprema,jer znamo šta se dešavalo narodima na novootkrivenim kontinentima

VL
SA
sanjin003
16:18 20.09.2010.

što se tiče naprednijih vanzemaljaca koji bi \"tražili da ih se krsti\" evo jedan elementarni podatak-kod spoja dvije civilizacijske uvijek je ona slabija ta koja preuzima običaje jače (ne u 100%slučajeva,ali u znatnoj večini).Zato je puuuuuno izglednije da vanzemaljac nebi tražio krštenje nego baš kontra,mi bismo masovno preuzimali njihove običaje.Nadam se da kod njih nema bogova,već ih i na zemlji imamo za na bacanje,sve što nam je treba je još extra vanzemaljskih božanstava

VL
SC
scary
17:16 20.09.2010.

što se mene tiče, boga nema a crkvu ne ljubim odveć. ali skidam kapu papinom astronomu. stvarno mi je zadovoljstvo konačno vidjeti izjave nekog normalnog svećenika koji zna što priča kad govori o astronomiji i teoriji evolucije. jer pred kamereere svako malo izleti neka fanatizmom zadojena budala koja tvrdi da je evolucija \"samo teorija.\" kreacionisti uistinu vrijeđaju Inteligentnog Tvorca, ako takav postoji. kad je odnos religije i zanosti u pitanju, trebalo bi više izvještavati o izjavama ovakvih svećenika koji poznaju znanost, a manje o cirkusantima koji vjeruju da je isus jahao na dinosaurima. samo im se daje medijski prostor, pa neuki puk još pomisli da njihova palamuđenja imaju neku težinu.

VL
FE
Felicijen
18:22 20.09.2010.

Kak se ono veli? Besposlen pop i jariće krsti....

VL
TO
torrente
18:25 20.09.2010.

hawkingova teorija je stvarno brilijantna , da je sve nastalo iz ničega .zvuči stvarno logično 2+2=5.koliko je milijardi dolara bilo potrebno za tu teoriju.znanstvenici imaju teorija na bacanje koje ne vrijede papira na kojem su napisane.ako je svemir i kasnije život nastao od materije,ta je materija morala u početku biti najjednostavnijeg oblika.ko je ju pokrenuo .odakle energija da se stvore svi elementi, sve iz ničega .ako im nešto fali znanstvenici kažu to je nastalo iz ničega ili kako polarni medvjed ima bijelu kožu priroda se za to pobrinula.slučajno ,priroda ili iz ničega to su im glavne riječi.u teoriji netko može dobivati svaki dan na lotu ,ali samo u teoriji.u teoriji da odem kod todorića ,do njegovog dvorca i da ga pitam sto milijuna kuna on bi mi možda i dao

VL
SC
scary
18:28 20.09.2010.

@torrente, ajd prije nego se upustiš u kritiziranje i evaluaciju znanstvenih teorija, poradi malo na edukaciji. ovako ispada da nemaš pojma o čemu govoriš.

VL
SC
scary
18:29 20.09.2010.

@torrente, zaboravih reći - polarni medjed ima crnu kožu - samo krzno mu je bijelo. za to se priroda pobrinula. :)

VL
MO
moveax
18:43 20.09.2010.

Inace ne razumjem stav, \"ako ne prizajes evoluciju, onda si kreacionist\". Ma nemoj! Kao vjernik kazem, sve je od Boga, no kako? Nemam pojma...mogu samo nagadjati i sagledavati tudja misljenja. No i dalje, savrseno mi je logican slikar iz slike.

VL
PA
patuljčica..
18:44 20.09.2010.

Ne znam zašto toliko pljujete po evoluciji, sama katolička Crkva priznala je evoluciju. I evolucija puše u jedra ne komunizmu, već kapitalizmu, jer tvrdi da preživljavaju samo najjači, prirodni odabir i slično......

VL
PA
patuljčica..
18:52 20.09.2010.

A da je i Crkva evoluirala najvidljivije je iz zadnje rečenice: na pitanje bi li krstio izvanzemaljce odgovara - bih, ali samo ako oni to zatraže od mene. Dakle, nema više pokrštavanja ognjem i mačem.

VL
TO
torrente
18:52 20.09.2010.

scary a da malo proradiš o utjecaju amazoskih prašuma na saharu ovako ispada da nemaš pojma

VL
ZA
Zagrebas
23:51 20.09.2010.

Torrente, a da malo provjeris sto Hawking uopce kaze? Tko je uopce rekao da je sve nastalo iz nicega? Hawking sigurno nije. Svadas se sa stavom kojeg netko uopce nema i jos optuzujes nevinog covjeka za to. Znas kako sese kaze - budala nikad ne moze ponoviti ono sto pametan kaze vec samo ono sto je shvatio.

VL
SN
snopy
10:28 21.09.2010.

kolko ja znam amazona je pod utjecajem sahare a ne obrnuto............. i to da je u nasim novinama napokon objavljen ovakav clanak,zbilja me je jako zacudilo,,,,,vatikan vec odavno koristi informacije iz astrofizike,arheologije,geologije ,geofizike itd...ali ih nazalost ne spominje na misama,pa ljudi jos uvijek misle da je zemlja stara 6000.god. :))

VL
FI
filozofijasira
12:33 21.09.2010.

Ne vidim nikakav problem u tome, ako bi na drugom planetu postojala bića slična nama. Nije nužno protivno Bibliji jer Biblija je Božja objava ljudima, što ne isključuje mogućnost postojanja drugih bića na drugim planetima (Bog bi u tom slučaju dao drugu posebnu objavu njima). Bog je jednako mogao osmisliti plan spasenja za njih jer ako su bića sa slobodnom voljom kao i mi, za pretpostaviti je da bi sagriješili [za objašnjenje zašto bi bića sa slobodnom voljom sagriješila, pogledajte Plantingonovu \"Free-Will Defence\" (odgovara na pitanje problema patnje u svijetu), gdje objašnjava kako Bog nije mogao stvoriti bića u nijednom mogućem svijetu koja će slobodno uvijek birati što On želi, jer to onda nije slobodna volja, pa isto to vrijedi i za izvanzemaljce, ako postoje]. Pa je tako Isus Krist mogao umrijeti i za njih, kako bi ih otkupio od grijeha... Mislim da je Guy Consolmagno i pisao o tome... To moram provjeriti... Ali tvrdnja da postoji izvanzemaljski život u svemiru nije potvrđena. Ne znači da ga nema, ali šanse da postoji život sličan nama su malene... No zanimljiva tema... Malo ću proučiti njegove članke :) Nadalje, kad govorite da je evolucija prihvaćena, o kojoj govorite? Govorite li o naturalističkoj evoluciji, gdje je sve proizvod slučaja i prirodne selekcije ili govorite o teističkoj, od Boga vođenoj evoluciji? Ako mislite na prvu, ponovno vas upućujem na Alvina Plantingu i njegovo predavanje \"Evolutionary Argument against Naturalism\" (imate i članak), u kojem govori da (neo)darwinističko poimanje evolucije opovrgava naturalizam jer ne garantira da ćemo se moći ili bolje rečeno da se možemo osloniti na naše kognitivne sposobnosti. Jer ako je naturalistička evolucija istinita, onda je proizvod slijepih mehanizama kao npr. \'prirodne selekcije\' (genetičke varijacije, kao npr. slučajna mutacija gena, su za te slijepe mehanizme vrlo bitne). Krajnji cilj naših kognitivnih sposobnosti (ako imaju smisao, funkciju) jest preživljavanje (individue, skupine, vrste). Stoga je malo vjerojatno da je njihova funkcija proizvodnja istinitih vjerovanja. Stoga vjerojatnost da se možemo osloniti na naše kognitivne sposobnosti (ako uzmemo u obzir naturalističku evoluciju) bi bila jako malena. Naravno ovo je samo jedan od brojnih argumenata protiv naturalističke evolucije. William Dembsky, Michael Behe i drugi su pobornici tzv. \'Inteligentnog dizajna\' i protivnici naturalističke evolucije. Ako vas zanima, pročitajte neke njihove radove. Što se tiče teističke evolucije, smatram da teistička evolucija nailazi na neke probleme u Bibliji. Npr. Rim 5:12 kaže: \"Zbog toga, kao što je po jednom čovjeku grijeh ušao u svijet, a po grijehu smrt, tako je smrt prešla na sve ljude: jer svi su sagriješili.\" Govori o tome da je smrt ušla u svijet po Adamu, svijet je prema tome osjetio posljedice Adamovog pada, smrt je ušla u svijet. Što se mene samog tiče, pobornik sam tzv. \"old-earth creationism\", kad je u pitanju nastanak svijeta. Po pitanju nastanka života pobornik sam progresivnog stvaranja (kako proučavam različite knjige i članke, te s tim u vezi različite dokaze, to je sklono promjeni, ali zasad sam pobornik progresivnog stvaranja), teističku evoluciju ne odbacujem, ali je smatram malo vjerojatnom, dok slijepi mehanizam naturalističke evolucije smatram nemogućim da stvori kompleksnost koju vidimo u svijetu. Čak smatram da je moguće da je svemir u isto vrijeme star 6 dana i 15 milijardi godina. Kako je to moguće? Ako vas zanima rad Geralda Schroedera, briljantnog fizičara, koji je diplomirao na MIT-u, onda ćete tamo naći rješenje (The Science of God). Predugo bi bilo za objašnjavati, a već sam sad oduljio post. Ako nekoga zanima, rado ću mu objasniti o čemu se tu radi. 1 Pet 3:15,16: \"Držite samo Krista, Gospodina, sveto u srcima svojim! Budite uvijek spremni na odgovor svakome, koji od vas zatraži račun o nadi, koja je u vama; Ali s krotkošću i strahom imajući dobru savjest, da se oni, koji kleveću vaše dobro življenje u Kristu, posrame u onome, u čemu vas kude. \" A onima koji su skeptični prema mogućnosti da postoji Bog, pogledajte radove vrhunskih filozofa i znanstvenika. Lista poznatijih filozofa i znanstvenika: William Lane Craig, Alvin Plantinga, Richard Swinburne, Robin Collins, John Lennox, William Dembsky, Norman Geisler, J. P. Moreland i mnogi drugi... Bog vas blagoslovio :)

VL
SS
Sam Sin Koče Rin
14:59 21.09.2010.

filozofijasira------- Bravo! Začepio si labrnju svima koji prodaju nesuvisle i izdrcane frazice..... Čitajte i učite........!!!

VL
FI
filozofijasira
18:27 21.09.2010.

Samo želim ispraviti jednu svoju malo zbunjujuću tvrdnju: Dio gdje pišem o Geraldu Schroederu; ne tvrdim da je svemir star 6 dana, to bi bilo suludo s bilo kojeg gledišta. Taj dio se odnosi na biblijsko stvaranje, malo sam nespretno formulirao taj dio. G. Schroeder tvrdi da doslovno shvaćanje biblijskog stvaranja nije protivno znanstvenim dokazima koje imamo na raspolaganju. Ne želim da dođe do nesporazuma, zato sam odlučio ispraviti to. I da, Stephen Hawking tvrdi da je sve nastalo iz \"ničega\", ali pitanje koje se postavlja jest, kakvo je to ništa: je li to ništa iz filozofije ili ništa iz kvantne fizike? Ako je svemir nastao iz ništa, kako ga filozofija shvaća, s tim da ne postoji prvi uzrok koji je stvorio svemir (tako da \"creation ex nihilo\" jedino ima smisla, ako imamo Boga, On je tzv. \"efficient, moving cause\", materijalni uzrok ne postoji jer nema ni materije, ni prostora, ni vremena prije stvaranja svemira) onda je to apsurdno, jer se postavlja pitanje zašto ne nastaju stvari iz ničeg bez ikakvog uzroka danas. Zašto se krava ili avion ne stvore u našoj sobi neuzrokovane iz ničega? To shvaćanje je gore od magije jer u magiji barem imamo mađioničara koji izvlači zeca iz šešira. Drugo \"ništa\" je ono iz kvantne fizike. To \"ništa\" nije ništa (vakuum), već more energije iz kojeg je mogao nastati svemir. Ako je svemir nastao iz tog mora energije (što je vrlo spekulativno jer imamo problem kvantnih čestica koje se pojavljuju samo na trenutak i onda se vrate natrag u kvantno polje, stoga ako je to slučaj kod malih nestabilnih čestica, kako ne bio slučaj kod svemira koji je ogroman), ono i dalje ima neke zakone prema kojima funkcionira, ono i dalje ima mehanizme koji stvaraju svjetove, tako da je to svejedno netko trebao stvoriti, netko je trebao dizajnirati sve to. Samo dovodimo teleološki argument (argument iz dizajna) za postojanje Boga na višu razinu i pomičemo trenutak stvaranja unatrag. Nikako ne proizlazi iz toga da Bog ne postoji. No ova teorija nailazi na veliki broj problema i po meni je teorija da je svemir nastao iz tog kvantnog vakuuma, kao i \"multiverse\" teorija (teorija o velikom broju svemirova, čime se pokušava umanjiti značenje finog tuniranja našeg svemira za život) zapravo metafizika, i to loša. I da, nas bi se trebalo ticati postoji li Bog ili ne. Ljudi premalo razmišljaju o tome što to znači da Bog postoji ili ne. Razmislite malo o tim dvjema tvrdnjama. Nietzsche je napisao u djelu \"Die fröhliche Wissenschaft\": \"Gdje je nestao Bog?, uzviknuo je, reći ću vam! Ubili smo Ga, vi i ja. Svi smo mi ubojice! (...) Bog je mrtav! Bog ostaje mrtav! I mi smo Ga ubili! Kako da se utješimo mi ubojice nad ubojicama?\" (poglavlje \"Der tolle Mensch\") I zaista, čim da se utješimo? Koji je smisao života, ako Boga nema? Znate li vi što to znači? Morala nema, ako nema Boga. Smisla nema, ako Boga nema. Života nakon smrti nema, ako Boga nema. Može li ateist biti dosljedan u životu, bez pozivanja na moral ili smisao? Sartre je pokazao da ne može, Camus je pokazao da ne može, Bertrand Russell je pokazao da ne može. A jednog dana će ovaj svemir ostati bez iskoristive energije (2. zakon termodinamike) i sve će biti mrtvo. Djela koja ste učinili, bogatstva koja ste nakupili, sve što ste u životu ostvarili će u konačnici nestati u kozmičkoj tišini i kaosu. Samo razmislite o tomu, što znači tvrdnja da Boga nema. A ako postoji, onda mislim da je bitno da znamo kakav je to Bog, što se od nas očekuje, itd. Zato je to najbitnije pitanje života. (Za više informacija pročitajte članak od Williama L. Craiga \"Apsurdnost života bez Boga\". Originalni naslov: \"The Absurdity of Life without God\".) \"Jer doći će doba kad ljudi neće podnositi zdravi nauk, nego će prema vlastitim požudama sami sebi nagomilati učitelje da im draškaju uši; od istine će uho odvratiti i bajkama se okrenuti.\" (2 Tim 4:3-4) \"Nonsense remains nonsense even when talked by world famous scientists.\" (John Lennox, matematičar i filozof znanosti, govori o Stephenu Hawkingu i Peteru Atkinsu) Bog vas blagoslovio :)

VL
GY
gyubre
08:09 22.09.2010.

filozifijasira --> antropomorfiziraš. zašto bi NETKO morao SVE dizajnirati. postoje neke stvari koje ljudski um nikada neće moći dokučiti. u međuvremenu imamo ratove koji se javljaju kao posljedica toga (sukobi različitih filozofija). homo homini lupus, jel. manite se ćorava posla! :D

VL
KA
Karmelićanka
18:36 22.09.2010.

A ako izvanzemaljac zatraži oralni seks?

VL
AM
amilo
13:14 26.09.2010.

ko moze dokazati da Bog postoji...............niko ko moze dokazati da ne postoji..................niko e sad,,,ko kak voli....filozofiranje u nedogled,,,ovo ,ono,,sim tam... religija je prisutna u drustvu od kad drustvo postoji....to je cinjenica.....iz kojeg razloga,,,a ni to nezna niko,,,jedni vele ovak,a drugii vele da su se pomocu religije neki docepali viseg polozaja u tom drustvu,,to je neosporivo,, zakaj je prvi Rimski Papa postao car i papa,,pa zato kaj je jedino tak mogel zadrzati vlast u svojim rukama,,,i to je neosporivo zasto je biblija pisana i citana samo na latinskom sve do kraja srednjeg vijeka,,,pa da obican narod nebi znal previse,,,da su samo cetri evangelija odobrena i sazeta u bibliji,,svakom je jasno,,a di su drugi ,,,e to su unistili i zbranili...zasto,,,,hm.... i onda je jedan svaba,,(koji je bil sluga crkve,do tada,odlucil prevesti bibliju na njemacki,,pa ga je papa ljepo exkomuniciral,,ak nebus delal onak kak ti ja velim ,,marssssssssss,,,a delal je do tad sve kaj mu je Papa naredil,,,,proganjal i ubijal Zidove u velikom stilu...................reformator Martin Luther ,se je odlucil ,spasiti svoju dusu i ljudima reci istinu,,ali ga je to kostalo clanstva u Kat.crkvi..a dali je spasil sebe i svoju dusu,,,ko zna,,to niko nemre reci.......... a o moralu Kat.crkve bi mogel napisati knjigu....................sex,,,cccccc,,,,nema sexa prije stupanja u brak,,,sex je samo za rasplod,,a ne za uzivanje,,, kaj bu obican puk ,fukal i uzival,,,fuj,,to nije dobro,,,,i kaj je najbolje taj moral propovedaju jos i dan danas,,,,a sami rokaju sve kaj im se najde na putu........ i jos ktome narod im vjeruje,,,ma daj nemoj me jebat u zdrav mozak,,,pa ko je danas tak ,da ne velim lud i vjeruje u to....... ima ih,,,ima ih cak jako puno,,barem se tak deklariraju ,po novinama,crkvama,forumima,,, vele da su katolici,a karaju sve kaj im se najde na putu... sve u svemu sve je to smijurija,,,ko vjeruje ,,nek vjeruje,,a ko ne ,,,nikom nista,,,svi smo mi ljudi i imamo slobodnu volju,,, pozzz

VL
LI
liooon
12:34 27.09.2010.

amilo ..... slazem se,,,zaboravil si samo spomenuti ove nase hr.konzervativce *kreacioniste* koji vjeruju da je mojsije i ekipa jahala na Dinosaurosima,posto je zemlja stara samo 6000. tisuca god.. :)))))))))))))))))))))))))))))))

VL
« 1 2 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.