Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 93
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
DVOJICA OPTUŽENA

Otkriveni iranski špijuni u europskom gradu, pratili su židovsku zajednicu

REUTERS
19.03.2026.
u 13:48

Muškarci su prvotno uhićeni i pritvoreni 6. ožujka, dok su dvojica drugih muškaraca uhićenih istog dana puštena bez optužnice

Dvojica muškaraca optužena su u srijedu navečer za špijuniranje lokacija i pojedinaca povezanih sa židovskom zajednicom u ime Irana. Nematollah Shahsavani, 40-godišnji državljanin s dvojnim britanskim i iranskim državljanstvom i Alireza Farasati, 22-godišnji iranski državljanin, optuženi su prema Zakonu o nacionalnoj sigurnosti za sudjelovanje u ponašanju koje bi moglo pomoći stranoj obavještajnoj službi između 9. srpnja i 15. kolovoza prošle godine. Britansko tužiteljstvo potvrdilo je optužbe vezane uz Iran. Zamjenica pomoćnika povjerenika Metropolitanske policije Vicki Evans opisala je optužbe kao "izuzetno ozbiljne" nakon što je protuteroristička policija istražila navodni nadzor mjesta i ljudi u londonskoj židovskoj zajednici.

"U potpunosti razumijemo da će javnost, a posebno židovska zajednica, biti zabrinuta", rekla je Evans. "Nadam se da će ih ova istraga uvjeriti da nećemo oklijevati poduzeti mjere ako utvrdimo da postoji prijetnja njihovoj sigurnosti i da ćemo biti neumoljivi u našoj potrazi za onima koji bi mogli biti odgovorni". Muškarci su prvotno uhićeni i pritvoreni 6. ožujka, dok su dvojica drugih muškaraca uhićenih istog dana puštena bez optužnice, prenosi Politico. Voditelj Odjela za posebne zločine i borbu protiv terorizma Frank Ferguson rekao je da se "optužba odnosi na provođenje aktivnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu kao što su prikupljanje informacija i izviđanje ciljeva". Shahsavani i Farasati pojavit će se na Prekršajnom sudu u Westminsteru u četvrtak, 19. ožujka.

Komentara 2

GN
gnoj
15:09 19.03.2026.

A koliko židova prati ostale ljude po svijetu ?

DU
Dubokogrlo
20:15 19.03.2026.

zanimljivo prije dva dana izraelski spijuni u sloveniji, i opa odma drugi dan iranski spijuni u europskom gradu. pravo ste originalni nema sta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata