Bjelodano je da politički i ekonomski model kakav je na snazi u Hrvatskoj ne proizvodi konkurentnu i na promjene spremnu ekonomiju. Jedan od glavnih razloga jest i uloga države koja u samostalnom vlasništvu ima više od 1000, a u mješovitom oko 420 tvrtki.
Dolaze nove generacije koje će naslijediti mentalitet očeva. Dakle ponašati će se isto, već dokazano. Problem je naš neposlovni, neorganizirani mentalitet a ne ove ili one generacije. Francuska ima više državnih firmi nego Hrvatska i to vrlo dobro funkcionira jer znaju upravljati. Ovih par uspješnih firmi kod nas samo su iznimka koja potvrđuje pravilo. Nažalost.