Hrvatski su učenici ponovno ostvarili sjajne rezultate u robotici. Na prestižnom robotičkom natjecanju RoboCup Americas 2025. u Pennsylvaniji, u konkurentniji 250 natjecatelja, tri hrvatska tima osvojila su zlatne medalje. Hrvatsku su predstavljale tri ekipe – ETC AutoPrikratki, DATA CRO team i MiNotaur Karlovac, s ukupno devet natjecatelja. U konkurenciji timova iz Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Brazila, Jugoistočne Azije te Europe, hrvatski su predstavnici briljirali. U kategoriji Soccer Light Weight ekipa ETC AutoPrikratki u sastavu Franko Prikratki, Vinka Fištrek i David Županić, pod mentorstvom Ivana Kolarića i Marije Bencun, osvojila je zlato, pobijedivši u finalu jaku ekipu iz Kanade.
U kategoriji Rescue Line zlato je osvojila ekipa DATA CRO team, koju su činili Gabrijel Kraljić, Marin Rođak, Patricija Radiković i Matthew Novak, pod vodstvom Ivice Kolarića i Željka Posavca. Ekipa MiNotaur Karlovac, u sastavu Maksim Stanković Šprajc i Nikola Baniček, pod mentorstvom Željka Stankovića Šprajca, odnijela je zlato u kategoriji Rescue Maze, ostvarivši bodovno trostruku prednost pred konkurencijom. – Ovaj izvanredan rezultat potvrđuje kako hrvatska edukativna i natjecateljska robotika, unatoč ograničenim resursima u usporedbi s velikim svjetskim centrima, može ravnopravno konkurirati i ostvarivati vrhunske rezultate na međunarodnoj sceni – kažu u Hrvatskom robotičkom savezu. Posebno se istaknula Varaždinska županija s dvije zlatne medalje.
– Samo natjecanje bilo je jedno od najzahtjevnijih na kojima smo dosad sudjelovali, ne samo zbog jake konkurencije, nego i zbog dugog putovanja i prilagodbe na novo okružje. Naravno, uvijek se nadamo najboljem rezultatu, ali iskreno, iznenadili smo se što smo osvojili čak tri zlatne medalje. Mogu reći i da smo s opremom vrlo visoko rangirani, iako se još ne možemo mjeriti s velesilama poput Japana ili Njemačke koji puno ulažu u robotiku. No ono što nas izdvaja naš je timski duh, to se ne može kupiti, i sjajni mentori koji s nama rade danonoćno – rekao je učenik Franko Prikratki. S učenicima rade vrhunski mentori.
– Robotika je u Hrvatskoj razvijena, pogotovo u RoboCupu u osnovnim i srednjim školama, gdje smo na samom vrhu. Pritom posebno u srednjim školama s učenicima volonterski rade i pojedine udruge kao što je Hrvatsko društvo robotičara, Robofreak, Zajednica tehničke kulture, Centar izvrsnosti Split i drugi. Tamo gdje se vrhunski radi, dolazi se i do vrhunskih rezultata. Naše se ekipe mogu ravnopravno mjeriti s Princetonom i Harvardom, a da ne govorimo o obrazovnim ustanovama u Japanu, Kini i Južnoj Koreji, protiv kojih već desetak godina postižemo vrhunske rezultate. Ove je godine zaživjelo, na što sam posebno ponosan, veliko natjecanje u vrtićkoj kategoriji. Imali smo u Petrijancu 200 djece koja su prošla elementarna znanja o strujnim krugovima, konstrukcijama i programiranjima automatiziranih procesa. Idu prema robotici u prvom, drugom, trećem i četvrtom razredu, pa kad bi u razrednoj nastavi zaživjela natjecanja, mogli bismo reći da u Hrvatskoj imamo razvijenu robotiku od vrtića do fakulteta! Pritom potpuno pokrivenu natjecanjima na kojima se možemo uspoređivati s drugim zemljama – kaže za Večernji list Ivica Kolarić, voditelj Centra izvrsnosti za robotiku Varaždinske županije. Što, pitamo ga, donosi prevagu, pa da učenici iz Hrvatske pobjeđuju vršnjake iz SAD-a i Japana?
– Prije svega to što imamo jako puno sati rada s djecom. Edukacija je najvažnija. Kad vidiš da je dijete vrhunsko, moraš imati i vrhunskog mentora koji će odvojiti svoje vrijeme i neće sve gledati iz prizme novca. Tada ni rezultati neće izostati. Spomenuo bih Ivana Kolarića koji je završio fakultet, zaposlio se na FOI-ju i radi vrhunske stvari s djecom. Dobio je ponudu pripremati ekipu do 19 godina iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za svjetsko natjecanje u robotici. Jedan je od rijetkih u Hrvatskoj koji na tom području dobiva ponude stranih zemalja – dodaje. Nije, napominje, dovoljno djeci podijeliti materijale, već treba s njima i raditi. – U vrtićima smo odradili i stotinjak edukacijskih vježbi s odgajateljima koji onda dalje rade s djecom. Treba s mališanima i praktično raditi, sjesti s njima i vježbati – ističe Ivica Kolarić, profesor tehničke kulture, informatike i robotike u Prvoj osnovnoj školi Varaždin.
Ograničeni resursi
Jedan od mentora učenika u Pennsylvaniji bio je i Željko Posavec. – Ovaj izvanredan uspjeh naših robotičara rezultat je dugogodišnjeg predanog rada, truda i ustrajnosti mentora i učenika. Pokazali smo da se, iako radimo s ograničenim resursima, možemo ravnopravno nositi s najboljima u svijetu i ostvarivati vrhunske rezultate. Naši robotičari već su stekli ugled na svjetskoj sceni i drugim ekipama itekako nije svejedno kada vide da na natjecanju sudjeluju timovi iz Hrvatske – rekao je Posavec.