Britanski premijer Keir Starmer ugostit će ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i njemačkog kancelara Friedricha Merza u Londonu kako bi razgovarali o kontinuiranoj potpori Ukrajini. Ukrajinski čelnik posjetit će Ujedinjeno Kraljevstvo s francuskim predsjednikom i njemačkim kancelarom u nedjelju, priopćio je ured britanskog premijera "Sastanak će im omogućiti nastavak bliske koordinacije o našem zajedničkom programu daljnje potpore Ukrajini i povećanja pritiska na ruske ratne napore", priopćila je ranije Elizejska palača. "Rusija se suočava s vojnim, gospodarskim i strateškim neuspjehom, a na bojišnici u smrtonosnom ratu ustraje bez uspjeha. Sastanak u Londonu događa se nakon velikog napada ukrajinskih dronova usmjerenog na Sankt Peterburg, drugi najveći grad u Rusiji, u subotu, što je naglasilo rastuću sposobnost Kijeva da udari duboko u Rusiju.
Zelenskij želi da europski čelnici pojačaju napore kako bi pomogli privesti kraju rat u Ukrajini, jer je zabrinut da je američki predsjednik Donald Trump zaokupljen Iranom. U otvorenom pismu objavljenom u četvrtak, ukrajinski je čelnik pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina na sastanak kako bi dogovorili kraj rata koji traje više od četiri godine. Ruski predsjednik u petak je odbacio Zelenskijev prijedlog za osobne pregovore o četverogodišnjem ratu, tvrdeći da ne vidi "smisao" u takvom sastanku.
Tri zemlje koje se sastaju s ukrajinskim čelnikom neke su od najvjernijih saveznika Kijeva, a Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska predvode takozvanu inicijativu "koalicije voljnih" za pružanje sigurnosnih jamstava Ukrajini kao dio mirovnog procesa. Macron je u petak izjavio: "Oduvijek smo zagovarali izravne pregovore između Ukrajine i Kremlja... Smatram da su Ukrajina i Rusija te koje mogu izgraditi i prekid vatre i mirovni plan, a Europljani su ti koji u tome mogu pomoći." "Otvoreni smo za dijalog, ono što nedostaje jest Putinova volja", rekao je u petak Merz.
Nažalost Zelenski, to si moga prije cetri god i vise.Da si ispunija Minsk1 ili dva......Nisi htio igrao se rata sa onim nesretnikom Engleskim, divne plave kose..Sad skaces po Londonu, koje kuda dok Rusi ,napreduju posljednjeg tjedna sve brze .Palo jee i veliko naselje strateški važno Kosmonolsk.u Zapor oblasti.Zsto bi ti uzeo predah ali ovi nece sad bez sigurnosni dokumenata.....Narod gine i vojska vise od četiri god.Nazalost Ukraina će ostat bez mladosti s ovi se smiju mirovnjaci strasno..Briga njih zato i suze im teku.