Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 165
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Direktiva

Ministrica Obuljen-Koržinek: Vlada podržava prava autora

Poznati kantautor Bryan Adams je s 20 albuma koji su na YouTubeu imali više od 200 milijuna klikova dobio naknadu od 2500 dolara
Foto: Adrian Wyld/Press Association/PIXSELL
08.09.2018.
u 07:00

Nikša Bratoš istaknuo je da Direktiva o autorskim pravima na digitalnom tržištu ništa neće promijeniti krajnjem korisniku

Poznati kantautor Bryan Adams je s 20 albuma koji su na YouTubeu imali više od 200 milijuna klikova dobio naknadu od 2500 dolara. Tim je primjerom predstavnik Hrvatske glazbene unije Nikša Bratoš u Ministarstvu kulture podržao Direktivu o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu o kojoj će 12. rujna raspravljati Europski parlament.

Ministrica kulture Nina Obuljen-Koržinek je u ime Vlade podržala direktivu pred predstavnicima HGU-a, Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatske diskografske udruge i Hrvatskog društva filmskih redatelja koji su sami zatražili prijem u Vladi.

– U digitalnom vremenu važno je da se naše zakonodavstvo unaprijedi kako bi autori dobili pravičnu naknadu i kako bi se potpuno poštovalo zakonito korištenje autorskih djela. To je i jedna od ključnih tema za očuvanje kulturne raznolikosti. Mi želimo da hrvatski glazbenici i filmaši, ali i novinari dobivaju pravednu naknadu za svoj rad – izjavila je ministrica Obuljen-Koržinek istaknuvši da je u javnosti bilo spinova vezanih uz direktivu.

– U prijedlogu direktive nema nikakvog ograničavanja prava izražavanja. Nitko ne želi ušutkati internet. Ali važno je osigurati pravednu naknadu od onih platforma koje emitiranjem tuđeg vlasništva ostvaruju profit – smatra ministrica.

Glavni tajnik HDS-a Antun Tomislav Šaban tvrdi da je ta direktiva važna za sve europske kreativce i da u njoj nema ničega kontroverznog.

– To je normalan proces reguliranja prava nas kreativaca i autora koji od toga živimo. Ovo je prilika da se internet kao relativno novi fenomen koji pravno nije potpuno reguliran regulira kako bi mi čiji se proizvodi prodaju preko interneta dobili dio novca. Pitanje je hoće li ogromni iznosi, te milijarde potpuno mimoići Hrvatsku i otići u Ameriku ili će dio doći do hrvatskih kreativaca pa i do hrvatskoga gospodarstva – kaže Šaban.

Nikša Bratoš istaknuo je da se krajnjem korisniku interneta ništa neće promijeniti, ali da se velik novac koji se generira internetom mora pravednije raspodijeliti. Filmski redatelj Danilo Šerbedžija smatra da bi bilo glupo da autori uoči važne sjednice Europskog parlamenta nisu dignuli svoj glas.

– Mi autori se zbog nepravičnog sustava dijeljenja financija na internetu osjećamo kao radnici u počecima industrijalizacije – tvrdi Šerbedžija.

Pogledajte video o poznatim Hrvatima koji javno svjedoče vjeru:

Komentara 5

Avatar korona
korona
07:46 08.09.2018.

A jeste svi "kreativci" u P.M. i natrag.Uzmite svoju robu i stavite je na tržište,pa koliko zaradite.Što se mene tiče možete zaraditi milijarde,ali ne na način kao što ste radili uZAMP-u Kad se kupi nekakav CD što se koristilo za bilo što takvi "kreativci" kao vi i josipović bi stavili novac u đep.A da ne govorimo što visite na sisi jednog radnika s plaćom od 4000 kn. kroz pročun države ili grada.Srbin ri rekao"Lezi lebe da te jedem".Sve sami lezilebovići i hebivetri-kreativci.

AR
Artukovic
07:36 08.09.2018.

Glazbenici,filmasi,a i novinari bi se napokon mogli primiti nekog posla pa tek onda traziti neku naknadu za svoj rad.Slucajno znam da nosaci opreme na snimanju filma imaju oko 100 Eura dan.Ako to nije dosta onda neznam sto je.Pa koliko onda beru glumci,reziseri,producenti....i sad bi jos naknade za intelektualne zasluge.Bas nemate srama mimalo.Idite tamo gospodi u Uljanik pa im ispricajte za svoje nemile probleme.

Avatar rubinet
rubinet
09:04 08.09.2018.

među umjetnicima “zamjetnog prinosa hrvatskoj kulturi” su i Marijan Ban, Husein Hasanefendić Hus, sestre Husar, Vlado Kalember, Zorica Kondža, Danijela Martinović, Duško Mucalo, Boris Novković, Jurica Pađen, Davor Radolfi, Darko Rundek., Stanko Šarić, Dražen Turina Šajeta, Alen Vitasović, Vanna, Maja Vučić (popularna glazba), Dejan Ačimović, Gordana Gadžić, Kristina Krepela, Goran Navojec, Ecija Ojdanić (gluma), Igor Mirković i Vjeko Vrdoljak (TV i film redatelji), Alan Bjelinski, Ana Rucner (ozbiljna glazba), ilustrator Danilo Dučak, fotografi Biljana Gaurina, Mario Kučera, Mio Vesović, književnici Edo Popović, Robert Naprta, Kemal Mujičić, Pero Kvesić, Ivica Prtenjača ukupno ih je 1.269…. Prethodnih godina na tom su popisu bili i Josipa Lisac, Tony Cetinski, Dražen Žanko, Dado Topić, Jasmin Stavros, Massimo Svić, Aki Rahimovski, Đani Maršan, Duško Lokin, Mišo Kovač, Sanja Doležal, Neno Belan, Jasna Zlokić, Ognjen Sviličić, Leona Paraminski, Toran Margetić, Paolo Magelli, Oliver Frljić, Ivica Buljan, Matija Dedić, Tomislav Mužek, Živko Zalar, Ivo Lipanović, Miro Gavran, Josip Alebić, Vatroslav Kuliš, Vedrana Rudan …(ukupno 530)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije