Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 62
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NOVA PROCJENA

Koliko je sigurno plivati u Europi? Analizirana je kvaliteta vode, Hrvatska među pet najboljih

Fotografije iz zraka uvale Krknjaši na Drveniku Velom
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
1/3
VL
Autor
Vecernji.hr
30.06.2025.
u 10:27

Samo 1,5 posto voda za kupanje u EU-u procijenjeno je kao loše kvalitete

Sigurno je plivati u većini europskih voda, prema najnovijoj procjeni kvalitete voda za kupanje u Europskoj uniji. Preko 85 posto testiranih lokacija zadovoljilo je najstrože standarde, dok je 96 posto svih službeno priznatih voda za kupanje u EU-u ispunilo minimalne standarde kvalitete, prema prošlogodišnjim podacima. Procjenu su izradili Europska agencija za okoliš (EEA) i Europska komisija. Testirala se prikladnost voda za kupanje, fokusirajući se na praćenje bakterija koje mogu uzrokovati potencijalno ozbiljne bolesti, navodi Euronews.

Ukupno je procijenjeno preko 22.000 lokacija za kupanje u svih 27 država članica EU-a, kao i u Albaniji i Švicarskoj. U pet zemalja - Grčkoj, Cipru, Bugarskoj, Austriji i Hrvatskoj - 95 posto ili više voda za kupanje označeno je kao izvrsne kvalitete. Hrvatska, naime, ima 95,2 posto. 

Samo 1,5 posto voda za kupanje u EU-u procijenjeno je kao loše kvalitete. Inače, kvaliteta obalnih voda za kupanje općenito je bolja od kvalitete rijeka i jezera. U 2024. godini oko 89 posto obalnih voda za kupanje u EU-u klasificirano je kao izvrsno, u usporedbi s 78 posto unutarnjih voda za kupanje.

Kvaliteta voda za kupanje u Europi značajno se poboljšala tijekom posljednjih desetljeća. To je posljedica drastičnog smanjenja organskih zagađivača i patogena koji su prethodno ispuštani u neobrađenim ili djelomično obrađenim komunalnim otpadnim vodama. Poboljšanja su se dogodila kao rezultat sustavnog praćenja i upravljanja prema Direktivi o vodama i otpadnim vodama, velikih ulaganja u postrojenja za pročišćavanje gradskih otpadnih voda te poboljšanja u mrežama otpadnih voda. Zahvaljujući tim kontinuiranim naporima, plivanje je sada moguće u urbanim i nekada vrlo zagađenim vodama, ističe Euronews.

FOTO Najopasnije životinje na Jadranu i duž hrvatske obale: Susret s njima je noćna mora
Fotografije iz zraka uvale Krknjaši na Drveniku Velom
1/11
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata