BAT je u svojoj tvornici u Kanfanaru predstavio moderno postrojenje za proizvodnju toplinske energije na biomasu vrijedno 4,7 milijuna eura. Koliko je ova investicija važna za jednog od najvećih proizvođača cigareta i bezdimnih proizvoda, ali i jedinog domaćeg izvoznika i proizvođača takvih proizvoda svjedoči i prisutnost vodećih ljudi te kompanije, Zvonka Kolobare, glavnog direktora BAT Adria Klastera, Donata Del Vecchija, glavnog direktora za održivost na globalnoj razini BAT-a, Simona Browna, direktora operacija BAT-a za južnu i istočnu Europu, ali i ministra gospodarstva Ante Šušnjara te istarskog župana Borisa Miletića. Dovršenje postrojenja za proizvodnju toplinske energije na biomasu dio je 19 milijuna eura vrijednog ciklusa investicija u kojem je tvornica u Kanfanaru postala jedna od najmodernijih u BAT grupi.
Povećana i zaposlenost
Riječ je o nastavku BAT-ove transformacije radi potpuno održivog poslovanja. Kako je rekao Kolobara, zahvaljujući toj investiciji tvornica u Kanfanaru povećala je kapacitet proizvodnje za 40 milijuna eura. – Povećana je i zaposlenost za 30 posto, pa u Kanfanaru radi više od 520 ljudi. Ukupno u Hrvatskoj u BAT-u radi 1500 ljudi, a podržavamo 6000 radnih mjesta jer je procjena da svako radno mjesto donosi podršku za još trostruko više. Investiramo i u održivost, tako smo u obje naše tvornice, druga je u Virovitici, uložili 19 milijuna eura. Hrvatska je jedan od lidera održivosti BAT grupe – rekao je Kolobara. Postrojenje na biomasu u Kanfanaru će donijeti smanjenje emisija CO2, ali će osigurati i znatno smanjenje količine otpada iz domaće drvne industrije, a tvornici će omogućiti da se za proizvodnju osigura 80 posto potreba za energijom iz obnovljivih izvora. Kao vodeća svjetska kompanija BAT je u tranziciji prema bezdimnim proizvodima, kako je rekao De Vecchio, u koje su uložili 80 milijuna eura te zadovoljavaju očekivanja potrošača.
– Nama je održivost uvijek bila važan faktor, dio je našeg procesa donošenja odluka. Nosivi su stupovi naše strategije bolje sutrašnjice klima, priroda, cirkularnost, zajednica – kazao je De Vecchio. Uzvanici su obišli novo postrojenje, a ministar gospodarstva Šušnjar istaknuo je da je to vrijedna investicija u energetiku koja je jedna od strateških odrednica Republike Hrvatske.
Recikliranje vode
– Ministarstvo i Vlada uvijek su bili snažan partner u ovakvim investicijama. Ovakva ulaganja bitno pridonose našim energetskim ciljevima i transformaciji. Ti su projekti financirani iz europskih fondova i NPOO-a – rekao je ministar Šušnjar. Riječ je o iznimno naprednom pogonu tvornice u Kanfanaru, a poslovanje BAT grupe u Hrvatskoj na putu je da postane ugljično neutralno čak i prije ciljane 2030. godine.
– Tvornica u Kanfanaru iznimno je napredna u smanjenju povlačenja vode i povećanju stope recikliranja vode, a naše su tvornice među rijetkima koje imaju Alliance Water Stewardship certifikat. Ovdje se može reciklirati i vlastita otpadna voda, ali i ona iz komunalnih izvora – rekao je Brian Chambers direktor operacija BAT-a za Ameriku i Europu.