Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 42
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
vraćanje korijenima
Povratak na članak

Indija će promijeniti ime u Bharat: Završni udarac kolonijalnom mentalitetu

Nacionalisti traže ispravak povijesne pogreške britanskih osvajača

Komentari 26

Avatar Make my day
Make my day
22:08 06.09.2023.

Kolonizatori su otišli doma ali zanimljivivo je da ti likovi sad idu ko muhe u Europu kod bivših kolonizatora kako bi ponovno radili za njih.

VL
Avatar Križari
Križari
21:53 06.09.2023.

Indija bolje zvuči od Bharat.

VL
RE
realisticki
02:40 07.09.2023.

Ceylon, Burma, Siamam a i mnoge afričke države su mijenjale svoje ime, ali to narodu nije nigdje donjelo neke promjene na bolje.

VL
Avatar LooneyToney
LooneyToney
22:41 06.09.2023.

Kako će se onda BRICS zvati? BRBCS? Brbljanje u prazno...

VL
BR
Brankko
00:35 07.09.2023.

Ime "Sjeverna Makedonija" nametnuto je. Grčko svojatanje imena Makedonija smiješno je, a pogotovo su bila smiješnja nekadašnja "objašnjenja" da Makedonija ima teritorijalne pretenzije prema Grčkoj. (Da, ima Makedonaca u Grčkoj južno od Makedonije, ali teritorijalne pretenzije, hajte, molim vas...). Jedan primjer iz Zapadne Europe: pokrajina Luksemburg u Belgiji veća je od države Luksemburg, pa zbog toga nitko nije radio nikakve probleme -- ali Grčka sa svojom nacionalističko-šovinističkom potpolitikom prema onima koji u Grčkoj govore i neki drugi jezik i prema Makedoniji... Vidjeli smo.

VL
VU
Vuk35
21:26 06.09.2023.

Nadajmo se da će isti primjer slijediti Afričke države kojima su imena davali zapadni kolonizatori i robovlasnici.

VL
FE
felix56
01:10 07.09.2023.

Indija je stekla nezavisnost 1947. godine. I otada do danas oba imena su, zvanično, u službenoj upotrebi. Zašto očevi indijske nezavisnosti (Mahatma Gandi, Nehru,-otac i kćerka i ostali) nisu tada insistirali da se za ime države koristi isključivo hindu oblik-Barat? Zašto su čekali skoro 80 godina? A ime najvećeg grada (nekadašnj Bombaj) su promenili u Mumbaj, 1995. god.

VL
BR
Brankko
00:33 07.09.2023.

Ime Cejlon možda je prošlo kroz portugalski jezik (portugalska kolonijalno-trgovinska sastvnica u povijesti te zemlje), no to je samo "malo drugačije" pročitano/čuveno ime Šrilanka (čujte englesko otprilike Silon).

VL
Avatar barba_arba
barba_arba
09:26 07.09.2023.

I Dinamo se nekad zvaja Krovacja,

VL
Avatar Asterix
Asterix
22:25 06.09.2023.

Nema veze, meni će i dalje asocijacija biti ista.

VL
PA
Palooka
21:57 06.09.2023.

Izvrsno!

VL
PO
poluprovokator
23:02 06.09.2023.

Aveti nacionalizma i desnih pokreta se bude što bi moglo dovesti do velikih previranja. Tužno da to kso civilizacija nismo prerasli:-/

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.