Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 101
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Odbor za obitelj o posvajanju djece iz inozemstva
Povratak na članak

'I djeca i posvojitelji izloženi su stigmatiziranju, što je nedopustivo'

Treba zabraniti posvojenja iz zemalja koje nisu potpisale Haašku konvenciju, smatra D. Hrabar

Komentari 3

Avatar Cohen
Cohen
12:39 26.01.2023.

Tportal detalnjije piše o ovoj sjednici Odbora, pa navodi i :"Najviše djece posvaja se iz Kolumbije, Ukrajine, Kine, Indije i Južne Koreje, a DR Kongo je, prema podacima iz 2020., tek na 19.mjestu, rekla je profesorica zagrebačkog Pravnog fakulteta Dubravkaa Hrabar." To je valjda trebala biti ilustracija kako "pametni izbjegavaju Kongo". No, trebalo je navesti i redoslijed glavnih zemalja posvajatelja plus ukrižene podatke tko-odakle. Teza je da bijelci radije/u većoj mjeri posvajaju djecu bijelce, a u najmanoj mjeri djecu crnce s obzirom na kolonijalnu i/ili robovlasničku prošlost ili današnji položaj crnaca u njihovim zemljama. Potencijalni posvajatelji iz Hrvatske očigledno manje rasno opterećeni. Buljan Flander je rekla i da se radi o "separacijskom zločinu", jer se djeca oduzimaju iz primarnih obitelji i odvode ih nepoznati ljudi. Ova bi primjedba svojim drugim dijelom isključila svako posvajanje čak i iz iste države, dok njen prvi dio u većini slučajeva ne odgovara stvarnom stanju, jer se djeca u većini slučajeva posvajaju iz sirotišta, a ne oduzimanjem iz primarnih obitelji. Obje silom vodu na svoj mlin. Međutim, djeca druge rase vjerojatno imaju probleme prilagodbe na drugačiji izgled svojih posvojitelja i na čitavo okruženje nove "domovine" ako su pripadnici njihove rase u tom društvu velika rijetkost ili ih čak i nema.

VL
XA
xaron
02:20 26.01.2023.

Dakle, problem je ruganje a ne kriminal.

VL
BF
bf23
22:48 25.01.2023.

ovo nije posvajanje nego kupovina djece,a sto se tice ruganja,takvi postupci vise govore o kucnom odgoju i mentalnom sklopu onih koji se rugaju,nego o udomljenoj djeci

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.