Hrvatske ceste d.o.o. raskinule su ugovor s Debeljakovom DIV grupom o izvođenju radova na rekonstrukciji raskrižja "Širina" u Solinu. Kako su obrazložili, razlog je kašnjenje.
"U proteklom razdoblju, nakon što su investitor i stručni nadzor kontinuirano i intenzivno pratili realizaciju predmetnog zahvata te održali niz sastanaka na temu otklanjanja prepreka za dovršetak projekta, utvrđena su značajna odstupanja Izvođača od planirane dinamike izvođenja radova, kao i nedostatan angažman potrebnih resursa nužnih za pravodobni završetak projekta" napisali su u priopćenju Hrvatske ceste d.o.o. Naglašavaju kako je izvođač, sukladno odredbama ugovora, u više navrata pisanim putem upozoren na obvezu poduzimanja dodatnih radnji s ciljem nadoknade zaostataka i otklanjanja uočenih nedostataka, međutim navedene obveze nisu izvršene u traženim rokovima.
"Naime, u ovakvim slučajevima, naručitelj je dužan slijediti ugovorom propisanu proceduru koja podrazumijeva upućivanje pisanih upozorenja izvođaču o uočenim nedostacima uz ostavljanje primjerenih rokova za njihovo uklanjanje. Budući da izvođač u ostavljenim rokovima nije otklonio utvrđene nedostatke niti uspostavio dinamiku radova sukladno ugovoru, stekli su se uvjeti za raskid ugovora od strane naručitelja.
Slijedom navedenog, Hrvatske ceste, kao odgovoran naručitelj, bile su primorane donijeti odluku o raskidu ugovora te je izvođaču s današnjim datumom upućena obavijest o raskidu" izvijestili su u srijedu iz Hrvatskih cesta d.o.o..
Dan ranije DIV grupa je u priopćenju uputila ispriku zbog kašnjenja. Naveli su kako su "u potpunosti predani" završetku projekta i najavili ubrzavanje radova. Kompanija ističe da je projekt u proteklom razdoblju naišao na niz izazova, uključujući arheološka istraživanja, složene terenske uvjete te neplanirane neucrtane instalacije, koje povremeno usporavaju dinamiku radova. Naglasili su kako je DIV grupa uložila pet milijuna eura vlastitih sredstava s ciljem stabilizacije i ubrzanog dovršetka projekta.
Osim Tomislavu Debeljaku, ova odluka se neće svidjeti ni brojnim vozačima koji svakodnevno stoje u gužvama pred jednim od najfrekventnijih raskrižja u Hrvatskoj, jer će prekid ugovora s izvođačem radova, bez sumnje značiti produljenje rokova zbog propisane procedure.
"Po provedbi ugovorom propisanog obračuna s izvođačem i nakon točnog utvrđivanja opsega preostalih radova, naručitelj će u okvirnom roku od 30 dana pokrenuti postupak javne nabave za odabir novog izvođača kako bi se osigurao nastavak i dovršetak projekta. Postupak javne nabave nije moguće pokrenuti odmah po dostavi obavijesti o raskidu ugovora, budući da raskid, sukladno ugovornim odredbama, stupa na snagu istekom roka od 14 dana od dana zaprimanja obavijesti, nakon čega je moguće provesti primopredaju gradilišta i utvrditi stvarno stanje projektnih stavki" pojašnjavaju iz Hrvatskih cesta d.o.o.
Hrvatske ceste raskine ugovor s DIV grupom za raskrižje u SolinuNaveli su kako se preostali radovi koje je potrebno izvesti nakon raskida ugovora odnose na dovršetak radova na donjem ustroju (preostali dio temelja stupova, stupovi i naglavne grede), radove gornjeg ustroja (čelična konstrukcija i kolnička ploča), izgradnju i dovršetak novog mosta, sanaciju mostova „Novi Jadro“ i „Stari Jadro“, rekonstrukciju postojećeg raskrižja te radove prometnog opremanja i signalizacije.
"Dovršetak projekta planiran je u dvije faze. U prvoj fazi predviđen je dovršetak izgradnje novog mosta, a planirani rok za završetak te faze je 12 mjeseci od sklapanja ugovora s novim izvođačem. U drugoj fazi, nakon puštanja prometa preko novog mosta, pristupit će se sanaciji postojećih mostova i rekonstrukciji raskrižja „Širina“, za što je predviđen rok od 6 mjeseci" kažu u Hrvatskim cestama d.o.o.
Iz DIV grupe su poručili kako ne postoje prepreke za dovršetak projekta koji je moguć do kraja ove godine.
"Sa strane DIV Grupe, u proteklih nekoliko mjeseci, nakon krize vezane uz dobavljača iz Turske, poduzete su sve potrebne radnje te je pripremljena cjelokupna dokumentacija i dokazi o izvršenju koji obuhvaćaju razdoblje od danas do završetka projekta. Ujedno su usklađeni svi segmenti s dobavljačima materijala, financijskim partnerima i ostalim sudionicima projekta. Navedena dokumentacija bit će dodatno finalizirana i dostavljena u narednim danima" tvrde u Div grupi ni nastavljaju kako u ovom trenutku ne postoje prepreke za realizaciju projekta u kratkom roku i izražavaju uvjerenje kako ga mogu u potpunosti završiti do kraja ove godine.
"DIV Grupa u potpunosti je angažirana na projektu sa svim raspoloživim resursima. Očekujemo donošenje odluke o nastavku projekta, što će omogućiti brzo, kvalitetno i učinkovito dovršenje mosta, s ciljem njegovog puštanja u rad do Božića ove godine te konačnog završetka cjelokupnog procesa. DIV Grupa ostaje u potpunosti fokusirana na uspješnu realizaciju projekta" poručuju.
Hrvatske ceste raskine ugovor .