OBRAZOVNI PROFILI

HNV poslao poziv Hrvatima u Srbiji: 'Opredijelite se za ovo, imamo atraktivnu ponudu'

Subotica: Premijer Plenković u nazočnosti srbijanske kolegice Ane Brnabić otvorio novo sjedište hrvatske manjine u Srbiji
Dubravka Petric/PIXSELL
24.04.2025.
u 11:59

- Koju god školu upisali, dobrodošli ste u hrvatske odjele. I nakon završetka osnovne škole na bilo kojem jeziku možete upisati srednjoškolske odjele na hrvatskom. Ako se odlučite za studije, možete ih upisati u Srbiji, Hrvatskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji - poručila je Nataša Francuz

Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) pozvalo je učenike osmih razreda i njihove roditelje hrvatske pripadnosti u Vojvodini da se opredijele za nastavak školovanja na hrvatskom jeziku u trima srednjim školama u Subotici, čime bi se očuvao i osnažio obrazovni sustav na hrvatskom u kojemu je oko 1000 učenika i šezdesetak prosvjetnih radnika. Po 28 učenika upisuju Gimnazija, Politehnička i Srednja medicinska škola u Subotici, izjavila je predsjednica Odbora za obrazovanje HNV-a Nataša Francuz, ističući kako su u ponudi atraktivni obrazovni profili. U Gimnaziji bit će slobodnih mjesta u odjelu općeg smjera, u Politehničkoj nude izobrazbu za tehničara fotografije, a u Medicinskoj bit će otvoren smjer medicinska sestra/tehničar, navela je ona.

- Koju god školu upisali, dobrodošli ste u hrvatske odjele. I nakon završetka osnovne škole na bilo kojem jeziku možete upisati srednjoškolske odjele na hrvatskom. Ako se odlučite za studije, možete ih upisati u Srbiji, Hrvatskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji - poručila je Nataša Francuz. Posebno je istaknula potporu koju posljednjih godina pruža Hrvatska za osiguravanje prijevoza učenika, stipendija, putovanja i brojnih izvannastavnih aktivnosti.

VEZANI ČLANCI:

U tom kontekstu Nataša Francuz se osvrnula i na rezultate natječaja za stipendiranje studenata hrvatske pripadnosti koji se školuju u Srbiji. - Stipendiju, koja je osigurana preko Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske, u godišnjem iznosu od 1750 eura, dobit će 106 studenata u Srbiji - izjavila je ona.
S tim programom stipendija Vlade Hrvatske namijenjenim Hrvatima iz Srbije zajednica će moći jače snažiti vlastite kadrovske potencijale te tako osigurati i svjetlije perspektive kako za opstanak tako i za razvoj, naglašavaju u HNV-u.

Posljednjih se godina velika sredstva ulažu u odgoj i obrazovanje na hrvatskom u Srbiji. Uz potporu Hrvatske izgrađene su nove jaslice u Subotici i vrtić u selu Tavankutu, za učenike osnovnih škola osigurani su udžbenici, plaća se prijevoz do škole, a srednjoškolci i studenti imaju pravu na stipendije, a za sve se organiziraju izvannastavni programi i aktivnosti, dodaju u Vijeću. Cjelovitu nastavu na hrvatskom u pet osnovnih škola i tri srednje škole pohađa oko 500 učenika, i još toliko djece izvan Subotice izučava izborni predmet „Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture“.

>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>

Subotica: Premijer Plenković u nazočnosti srbijanske kolegice Ane Brnabić otvorio novo sjedište hrvatske manjine u Srbiji
1/11

Komentara 1

NI
Nista
13:05 24.04.2025.

A zasto ste ovo sada napisali.znate kakva je situacija u srbiji trenutno ,sad ce onsj njihov diktator reci kako hrvatska vodi kampanju protiv njega.jel treba da djecu pred skolama cekaju i maltretiraju razni ekstremisti tamo.ili je ovo sa tim ciljem i objavljeno

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije