Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 43
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
paklenica
Povratak na članak

HGSS noćas "skinuo" dvoje alpinista sa 300 m visoke stijene

Riječ je o vrlo teškoj i atraktivnoj stijeni u samom kanjonu Velike Paklenice na Velebitu, gdje se inače organizira i međunarodno penjačko natjecanje.

Komentari 16

DU
Deleted user
09:42 16.08.2010.

ako sam svojom krivicom polupaš svoj auto bez da ikoga ozljediš dobiješ paprenu kaznu jer moglo se dogodit svašta e pa i ovi su zaslužili da ih se odere i to pravo dobro pa nek onda planinare

VL
SN
sneacker
11:12 16.08.2010.

@gegan Koga briga. Spašeni su životi i to je najbitnije. Novac dođe i ode. I na kraju krajeva, nikad ne znaš što se može dogoditi bio ti i najiskusniji alpinist. Tonu opreme ne možeš nositi sa sobom.

VL
DU
Deleted user
08:48 16.08.2010.

ljudi moji pa kad ćemo već uvest da se te intervencije i naplate ili uvedite zakon po kojem niko nebi smio planinarit ako nema uplaćeno osiguranje za ovakve slučajeve oni se zajebavaju svojim hirovima ,a porezni obveznici nek plaćaju dokad?

VL
VI
Vito
09:15 16.08.2010.

Upišeš pojam Debeli kuk i evo što nađeš - Debeli kuk (1269 m) - Velebit - Planinarstvo - Blog.hr 18 svi 2007 ... Markacija vodi preko livadice s putokazima za Visovaču, ali se Debeli kuk nigdje ne spominje. Debeli kukk - Paklenica, Debeli kuk | Rock Climbing Photos - Debeli kuk is a climbing section in canyon of nacional park Paklenica. It´s routes are over 150 meter high. The photo is taken by Milano Salvatore. 16 tra 2009 ... Iz Centra 112 u ponedjeljak su nas obavijestili da su dvojica belgijskih penjača ostali zaglavljeni na stijeni Debeli kuk. ...

VL
VI
Vito
09:27 16.08.2010.

Zbog čega je ovaj članak u \"crnoj kronici\"? To bi trebalo biti u rubrici - vučenje građana za nos. Umjesto da su ih ostavili do jutra, oni su napravili trošak potpuno bespotrebno. Što bi im falilo da su prenočili ui u stijeni? Nisu ozlijeđeni, a usrati se od straha nije razlog za pozivanje u pomoć. Kamoli \"spašavanje\". Kojih 300 metara? možda kad se zbroji gore - dolje. Da su ih ostavili do jutra, sami bi izašli i vratili se posramljeni. Ovako će ponovo napraviti identično već sutra, ako nisu isto počeli već danas ujutro malo dalje u drugom penjačkom smjeru.

VL
OB
-obrisani-
10:38 16.08.2010.

Dajte najte, imajte obzira prema izazovima planinara, turistima, jer i našim planinarima se događaju slične nezgode vani - potrebna je solidarnost. Moramo biti ponosni da u svijetu postoji interes za razgledavanje ljepota lijepe naše i planinarenje po našim prekrasnim ii zahtjevnim planinama - i to je dio turizma, a intervencije spašavanja su dokaz brige za turiste i posjetioce.

VL
RI
Ringo
10:46 16.08.2010.

Ova fotografija je arhivska i nema veze sa člankom. Planinari nisu spašavani sa helikopterom nego je pomoć GSS-a stigla pješke. Planinari su bili u opasnosti od pothlađivanja ako nisu sa sobom ponijeli zimsku opremu. S obzirom da su se penjali danju najvrerojatnije je nisu imali i pomoć je stvarno bila potrebna. I u čemu je problem kada čovjek pomogne čovjeku, ne razumijem neke komentare?

VL
SN
sneacker
10:57 16.08.2010.

Vito je napisao/la: To bi trebalo biti u rubrici - vučenje građana za nos. Umjesto da su ih ostavili do jutra, oni su napravili trošak potpuno bespotrebno. ---------------------- Ova akcija nije koštala apsolutno ništa jer članovi HGSS-a za obavljene akcijee spašavanje ne dobivaju novčanu naknadu - NE PRIMAJU PLAĆU!

VL
DU
Deleted user
11:02 16.08.2010.

sneacker a odakle im oprema sa kojom spašavaju kupili je sami ili porezni obveznici i uostalom zašto nebi zakonski to regulirali da svaki penjač,planinar mora bit osiguran za ovakve situacije pa nek osiguranje plati a onda nek se oni sai sa njim ganjaju po sudu

VL
MI
mitar
11:05 16.08.2010.

Svaka cast kolegama iz Hrvatske,jer nema vece place nego kada spasis nekoga u nevolji.Nazalost vecinaljudi strada jer se precijeni.BRAVO ZA INTERVENCIJU

VL
DU
Deleted user
11:15 16.08.2010.

sneacker slažem se ja da su životi najbitniji al ipak treba nekog reda uvest moraju se znat neka pravila a mora bit i neke odgovornosti

VL
VU
vudu
11:21 16.08.2010.

covjek covjeku uvijek treba pomoci, pogotovu kad se radi o zivotu. pakcije spasavanja nisu besplatne iako clanovi gss ne primaju naknadu. provjerite jer se lako moze provjeriti.

VL
OB
-obrisani-
13:49 16.08.2010.

16.08.2010. u 09:15h Vito je napisao/la: Upišeš pojam Debeli kuk i evo što nađeš - Debeli kuk (1269 m) - Velebit - Planinarstvo - Blog.hr 18 svi 2007 ... Markacija vodi preko livadice s putokazima za Visovaču, ali se Debeli kuk nigdje ne spominje. Debeli kuk - Paklenica, Debeli kuk | Rock Climbing Photos - Debeli kuk is a climbing section in canyon of nacional park Paklenica. It´s routes are over 150 meter high. The photo is taken by Milano Salvatore. 16 tra 2009 ... Iz Centra 112 u ponedjeljak su nas obavijestili da su dvojica belgijskih penjača ostali zaglavljeni na stijeni Debeli kuk. ... ---------------------------------------------------------------------------------------------------- To nije taj debeli kuk. Ovaj za kojeg piše da je 1269 , se nalazi između Ljubotića i Visočice. Ovaj s kojeg su spašeni alpinisti nalazi se u kanjonu Velike Paklenice. Inače, nije neuobičajeno da se istoimeni toponimi nalaze na različitim mjestima u Velebitu. Tako na primjer na samom vršnom grebenu Velebita imamo 2 Babina vrha, jedan je odmah do Marasovca a drugi do Svetog brda. Imamo i Babin kuk s kojeg se također često spašava neiskusne penjače. Isto tako imamo Buljmu kod Alana a imamo i Buljmu kod Struga. Ima dosta takvih primjera, tako da to ne treba stvarati zbunjozu.

VL
10
10ye
15:10 16.08.2010.

Drago mi je da su spašeni ali ti ljudi bi se trebali zabavljati na svoj račun a ne tuđi. Isto ide i za navijače.

VL
OB
-obrisani-
00:46 17.08.2010.

Bravo HGSS!

VL
MA
MahnitiTapir
12:43 17.08.2010.

@16.08.2010. u 15:10h 10ye je napisao/la: Drago mi je da su spašeni ali ti ljudi bi se trebali zabavljati na svoj račun a ne tuđi. Isto ide i za navijače. --------------------------------------------------------- Pa dobro, za ove mi nije žao. Ljudi susu alpinisti, bili su pripremljeni i opremljeni. Dogodila im se nezgoda (zakačeno uže) i eto. Uostalom, svi austrijski planirani i alpinisit imaju koji su članovi njihovih planinarskih društava plaćaju osiguranje koje im pokriva spašavanja, uključujući i ona helikopterom. Druga je stvar što je naša država toliko bogata (za razliku od npr. Austrije) da GSS po zakonu spašava besplatno. Mene živciraju tipovi koji na velebit odu u japankama i bez vode, obično poslije podne nakon ručka pa ih ubrzo zakači noć i onda - zovi 112.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.