Evo s koliko godina Hrvati odlaze u mirovinu, ali i koliko dugo uživaju u odmoru nakon radnog vijeka
U prosincu su korisnici starosne mirovine u mirovini bili 22 godine, korisnici invalidske mirovine 20 godina i tri mjeseca, a obiteljske 18 godina i devet mjeseci.
Komentari 10
Članak je pun pogodak,jer iznosi prosječan radni staž i godine uživanja mirovine.Još samo da je povučena neka usporedba sa zapadnoeuropskom državom,koliki je kod njih radni staž i koliko godina njeni stanovnici uživaju u mirovini.
Radimo skoro 33,a mirovinu koristimo 22 godine,tako piše u članku?
Rodiš se, preko autoriteta raznih, ŠKOLA, POSAO, DRŽAVA te programiraju, učine robom, robuješ 40 godina, pokupiš 5 dijagnoza i onda čekajuči smrt liječiš tegobe i patiš. TO NAZIVAJU ŽIVOTOM I SLOBODOM U DEMOKRACIJI!
ranije se išlo sa 55g u mirovinu-žene,a sad moraju do 65.
"uživaju u odmoru nakon radnog vijeka" hahahahaha...
Mirovine se temelje na međugeneracijskoj solidarnosti. Dok su ljudi radno aktivni, oni izgrađuju svojim radom društvo, porodicu i državu. Nakon radnog vijeka počinje treće doba u kome bi umirovljenici trebali uživati u plodovima svoga dugogodišnjeg rada. Međutim najčešće nije tako.. Mirovine su u prosjeku male, tako da je većina umirovljenika prisiljena "stezati remen" ili nastaviti i dalje sa aktivnim radom pored svoje mirovine. Mirovina ne znači raditi do "zadnjeg dana". Ona znači i uživanje u životu u trećoj dobi. To podrazumjeva pohađanje raznih tečajeva za umirovljenike, bavljenje umjetnošću i raznim hobijima, sudjelovanje u radu raznih udruga, posjeta koncerata i kazališnih predstava te odlazak na godišnji odmor. Sve to na papiru lijepo izgleda, ali da bi umirovljenici mogli uživati u gore nabrojenim stvarima, moraju imati dovoljno visoke mirovine, koje u prosjeku kako u Njemačkoj tako i u Hrvatskoj nisu zadovoljavajuće. Treća generacia ima puno pravo uživati u plodovima svog dugogodišnjeg rada. Mirovinski fondovi trebaju služiti isplati zarađenih mirovina, a nikako da budu predmet fianncijskih špekulacija i rizičnih ulaganja kakva danas poznajemo.
Sada kada uvoze azijate trebalo bi nama skratiti dob za odlazak u mirivanje na 55 kako je nekad bilo.Neka azijati runtaju ,a mi lijepo uživati.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
I onda će napadati vladu svi da su mirovine male (bilo koju vladu)? Dakle odlaze žene sa 30 godina, a muškarci sa 33 godine staža - to je 7 godina od pune starosne mirovine!!! Halooooo! Hrvatima se baš i nee radi previše, ali jamrati mogu da je teško!