Moramo ulagati u ljude koji su temelj našeg zdravstvenog sustava. Obiteljski liječnici su ključni za zdravlje naših građana, a njihov rad mora biti cijenjen i adekvatno plaćen - rekla je eurozastupnica Romana Jerković Kraljić (SDP, S&D) u utorak u Europskom parlamentu gdje je održala konferenciju pod nazivom "Sadašnji i budući izazovi s kojima se suočavaju liječnici primarne zdravstvene zaštite", okupivši europarlamentarce, stručnjake i zdravstvene djelatnike kako bi raspravili o ključnim problemima s kojima se suočavaju obiteljski liječnici u Europi.
VEZANI ČLANCI:
Zastupnica Jerković Kraljić istaknula je kako manjak liječnika u primarnoj skrbi, loši radni uvjeti uz preveliko administrativno opterećenje i nedostatak sustavne podrške prijete kolapsom primarne zdravstvene zaštite bez koje je nezamislivo funkcioniranje zdravstva.
- Svjedočimo ozbiljnoj krizi u primarnoj zdravstvenoj skrbi. Nevjerojatno je da u državi s javnim zdravstvenim sustavom čak 15.000 građana ostane bez primarne zdravstvene skrbi u manje od tri mjeseca. Kronično nedostaje liječnika opće prakse, čak 129 ordinacija u Hrvatskoj nema liječnika. Ako se ne poduzmu hitne mjere, milijuni građana ostat će bez pravovremenog i dostupnog liječničkog pregleda - upozorila je.
Europski parlament kreće s izradom izvješća s preporukama za rješavanje manjka zdravstvenih radnika, a fokus je na poboljšanju radnih uvjeta, ulaganjima u medicinsko obrazovanje te financijskim poticajima za mlade liječnike koji se odluče za obiteljsku medicinu. Zastupnica Jerković Kraljić nada se kako će to dati vjetar u leđa nužnim reformama kojima bi se primarna zdravstvena zaštita ponovo postavila na svoje noge. - Predugo smo upoznati s ovim problemima, a ne čini se ništa. Očigledno nedostaje političke volje. Naša Vlada nažalost najviše volje pokazuje onda kada treba pogodovati privatnim interesima u zdravstvu- zaključila je zastupnica Jerković Kraljić.
>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>