Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će o svojoj političkoj sudbini odlučivati građani na referendumu, koji će biti održan temeljem odluke Narodne skupštine, prenosi RTRS. "Mandat mi je dao narod, zato ću ga poslušati na referendumu o meni i funkciji koju obavljam, a koji će se, na bazi odluke Narodne skupštine, održati u narednom razdoblju", rekao je Dodik.
Nakon sastanka sa strankama koje čine vlast u Republici Srpskoj, poručio je da vladajuća koalicija ostaje pri stavu da će dosljedno braniti ustavne nadležnosti entiteta, koje, kako smatra, ugrožava djelovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta, prenosi Večernji.ba.
"Koalicija je odlučna da nastavi braniti ustavnu i daytonsku poziciju Republike Srpske i konstatira da je ta pozicija snažno ugrožena djelovanjem Christiana Schmidta koji nije legalan i legitiman, nije potvrđen u Vijeću sigurnosti i iza njega stoji samo jedna politička volja", kazao je Dodik.
Dodao je kako bošnjačke političke elite, prema njegovim riječima, nisu težile vlastitim ciljevima, nego su djelovale isključivo protiv interesa Republike Srpske. "Bošnjačka politika potrošila je sve svoje želje uzalud, jer nisu željeli za sebe, već protiv Republike Srpske i sve što su radili bilo je upereno protiv Republike Srpske", rekao je.
Dodik tvrdi da pokušaji njegove eliminacije nisu uspjeli, te da se nakon toga dogodilo dodatno jedinstvo u Republici Srpskoj. "Sav politički kredit potrošili su na posljednju želju - da mene eliminiraju", rekao je, istaknuvši kako je "sarajevska čaršija bila zadovoljna jedan dan, ali se Republika Srpska ujedinila na duže vremensko razdoblje". "Јa sam tu i bit ću tu. Obavljat ću funkciju koju mi je narod dao. Nemam namjeru da odlazim iz Srpske, pobijedit ću ih njihovim oružjem, politikom", poručio je.
Govoreći o optužbama i postupcima koji se vode protiv njega, Dodik tvrdi da su motivirani isključivo njegovom funkcijom i političkim stavovima. "Progonjen sam na različite načine, ali srpski narod zna i razumije da je to samo zato što sam predsjednik Republike Srpske", rekao je i dodao: "Nisam spreman žrtvovati interese ovog naroda. Nažalost, među političarima u Srpskoj ima pojedinaca koji više mrze mene, nego što vole Srpsku. Zato sam se opredijelio da poslušam narod."
Poslušajte jedan od posljednjih Dodikovih govora: 'Crna opasnost nadvila se nad Republiku Srpsku'
Nešto ne mogu da se setim da li je pitao narod kada je kupovao vilu na Dedinju ili kada je sa užom familijeom osnovao desetine firmi po RS.