U nenamjenski građenoj i zapuštenoj zgradi Crvenog križa na Jarunu već gotovo tri godine "privremeno" su smješteni polaznici Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava a da obnova njihove matične zgrade još nije ni započela. Zgrada Centra u Dubravi izgrađena je 1966. po najmodernijim standardima kao jedini centar u regiji prilagođen osobama s invaliditetom, imala je čak i bazen, a sada trune i naočigled propada nakon što dulje od četiri godine nije ni započet projekt obnove za koji su bila osigurana bespovratna sredstva Europske unije. Polaznici Centra, koji je zapravo srednja škola za djecu s teškoćama, iseljeni su u ljeto 2022. da bi njihovi roditelji tek u jesen 2024. dobili informaciju da je elaborat o stanju zgrade pokazao da zgrada nije pogodna za obnovu, da je treba srušiti i ići u gradnju nove. Drugim riječima, povratak polaznika u matičnu zgradu odgođen je na neodređeno vrijeme.
Suzana Rešetar, predsjednica udruge Sjena i majka 15-godišnjeg autističnog dječaka koji je polaznik 1. razreda u Centru, ističe kako cijelo to vrijeme nije pronađen adekvatan prostor, već se djeca i dalje nalaze u skučenom, a potencijalno i opasnom prostoru.
Loše i za ured
– Jedan od vlasnika zgrade na Jarunu, Agram osiguranje, očito ove prostore nije htio za uredske prostorije, ali država je zaključila da je to baš dobro za djecu s teškoćama i osobe s invaliditetom. Zgrada ima jedan lift koji se svako malo pokvari, strme i nesigurne stepenice i učionice koje imaju možda deset kvadrata, a namijenjene su djeci koja imaju ili autizam ili intelektualne ili motoričke teškoće i neka od njih su u kolicima. Pitala sam što ako se nešto dogodi, kako će evakuirati djecu. Što ako neko dijete dobije epileptični napad? "Ne pitajte", rekli su mi. I to nikoga ne žulja i ne brine – kaže Suzana Rešetar naglašavajući da je Centar "savršeni recept za tragediju" i dodajući da je i samo funkcioniranje centra upitno jer sve stoji na samo nekoliko ljudi. Posebno je razočarana time što udruga Sjena, čiji su klijenti u Centru u poludnevnom boravku ili u školi ili pak koriste socijalne usluge, unatoč brojnim pokušajima nije od ravnateljice Marine Nekić dobila informacije o tome što je s projektom i kad će se djeca vratiti u matičnu zgradu.
Sve je počelo od projekta o obnovi koji se, ironično, zvao Veliko srce. Centar je 29. prosinca 2020. potpisao ugovor s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU o dodjeli bespovratnih sredstava u vrijednosti 14,943.293,75 kn, dakle oko dva milijuna eura, namijenjenih za adaptaciju zgrade, ali i "osiguravanje izvaninstitucijskih usluga, smanjenje broja institucionaliziranih ranjivih skupina" i slično. Krasni ciljevi koji su ostali mrtvo slovo na papiru. Projekt Veliko srce i danas ima stranice na kojima su nabrojani očekivani rezultati projekta poput unapređenja kvalitete života osoba s najtežim vrstama i stupnjem invaliditeta, a sve dosad nije raspisan ni natječaj za izradu projektne dokumentacije. Kako piše Jutarnji list, Hrvatska je morala vratiti bespovratna sredstva, a izabrani izvođač radova Vendo Pet tužio je Centar Dubrava zahtijevajući povrat izgubljene dobiti u visini 110.000 eura. Projekt je trebao biti završen do 1. prosinca 2022., ali taj je rok probijen, navodno isključivo zato što su uočena oštećenja uzrokovana potresom, što je zahtijevalo veći opseg radova. Potom je i raskinut ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava jer je poštovanje rokova jedan od njegovih uvjeta.
Čak i da je za sve kriv potres i loša, stara gradnja, kako je kašnjenje objašnjeno roditeljima, ostaje činjenica da je prošlo više od četiri godine otkad je potpisan prvi ugovor, a još nije izrađena ni projektna dokumentacija! Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koje je osnivač Centra Dubrava, tek planira raspisati natječaj za njezinu izradu. Zgrada u Dubravi za to vrijeme stoji napuštena, razbijenih prozora i napuklih zidova, dok se u njezinom dvorištu nakuplja otpad.
Iako u potpunosti odgovorno, Ministarstvo kojem je na čelu Marin Piletić zasad nije odgovorilo na upite Večernjeg lista o tome zašto još nije pronađen adekvatan smještaj za djecu s teškoćama Centra Dubrava, kao ni na pitanja o obnovi zgrade u Dubravi; zašto je zapela, kad će početi i zašto je planirano financiranje isključivo iz državnog proračuna, bez apliciranja na sredstva Europske unije. Na pitanja se oglušila i ravnateljica Centra Martina Nekić, koju smo također pitali zašto još uvijek nije pronađen adekvatan smještaj za korisnike te što je dosad Centar poduzeo po tom pitanju.
Valentina Vinter Putar predsjednica je Vijeća roditelja čija je kći Matea polaznica 1. razreda, a sin Leonard učenik 4. razreda osnovne škole, neverbalni autist i vjerojatno budući polaznik. Ona ističe kako roditelji nemaju nikakve konkretne informacije ne samo o tome kad bi se djeca mogla vratiti u matičnu zgradu i što se događa s tim projektom, nego ni što je dosad učinjeno da se učenici premjeste u barem pristojan i neopasan prostor.
Izvan škole još godinama
– Rečeno nam je samo da će se graditi nova zgrada zbog oštećenja nastalih u potresu i da će gradnja potrajati tri, četiri godine, ali sve to bez ikakvih jamstava – kaže V. Vinter Putar dodajući kako ih nitko nije informirao ni gdje je nastao problem ni zašto je došlo do tužbe, ali da se očito nije radilo ništa.
– Čak i da je riječ o djeci bez teškoća, prostor je neadekvatan za 230 polaznika – kaže Valentina Vinter Putar pitajući se hoće li djeca još četiri godine morati provesti u zgradi u kojoj polaznike niz stepenice fizički spuštaju djelatnici kad god se pokvari lift.
– Razumjela bih da su djeca na Jarunu smještena doista samo privremeno, ali kad se vidjelo da je projekt propao i da će to potrajati, vjerujem ipak da su mogli naći adekvatan prostor. U četiri godine trebali su naći barem zamjenski smještaj, ali činjenica je da ni to nisu napravili – zaključuje V. Vinter Putar.