Dijeli se stara karta famozne "željezne zavjese": 'Fulali ste poziciju Jugoslavije'
I dok su autori objave istaknuli kako je riječ o “zanimljivom crtežu” koji prikazuje podjelu Europe, brojni korisnici doveli su u pitanje njegovu točnost.
Komentari 70
Ovo je napisao netko tko nema veze s vezom. Jugoslavija iza željezne zavjese? Mogli smo putovati gdje smo htjeli, u dobar dio svijeta bez viza. Viza za Trst i Graz? Ma dajte....
"Fulali ste poziciju Jugoslavije" A da nije novinar fulao par sati povijesti? Kada je to Jugoslavija bila u Varšavskom ili NATO savezu? Jugoslavija je bila neutralna. Putovali smo bez viza jednako u Njemačku, Francusku kao i u Mađarsku itd.
Viza za Trst u Graz? Ovo me podsjeća na onu priču od Kolinde koja se žali da nije bilo jogurta za jesti jer je živjela iza "željezne zavjese" a zapravo je u srednju školu u 80-tim išla u SAD. 🤢🤮
Svima neupućenima i nepoznavateljima povijesti, Jugoslavija nije nikada bila iza željezne zavjese a niti je s time bila član Sovjetskog Saveza.
Kakva viza za Trst? To nije trebalo. Međutim tko nije bio po volji crvenima taj ne bi mogao dobiti "pasoš".
Zašto je cijeli istok i Baltik pobjegao od ruskih fašista čim je pala željezna zavjesa, zašto je Švedska i Finska ušla u NATO, zašto Ukrajina bježi od gubernije šugave, zašto Armenija i Moldavija želi u EU, zašto Bjelorusi ne mogu izvan kaveza? Ne postoji zemlja na svijetu kojoj je RuSSija donijela prosperitet
Sjećam se kao klinac da smo barem 1x mjesečno bili u Grazu po špeceraj. Deda je 1978 otvorio firmu/obrt sa 4 zaposlena. Odlazili smo svake godine tokom ljetnih praznika na 2 tjedna kod tete u Njemačku. Nikad nikakvih problema, a deda nije bio u partiji. Istina da možda nije bilo idealno, ali je bilo kudikamo bolje nego današnja politika to želi priznati ( jer im to ne ide u korist). Probleme su imali isključivo oni koji su htjeli ili su aktivno promovirali i zagovarali hrvatski nacionalizam i uporno podrivali ideje zajedničke države. Nije slučajno da je kanadska, australska i američka emigracija toliko ustašoidna jer su im to usadili njihovi djedovi koji su pobjegli 60-70ih godina. Kako je Kolinda iza te teške željezne zavjese uspjela ići u SAD u školu i tata imao privat mesnicu?? A ona jogurta gladna! 😂😂 Uglavnom političko preuveličavanje.
Koja viza za Trst??😡😡😡..pa putovali smo u USA sa Garantnim pismom,a radili smo još od kraja 60-tih legalno na Zapada kad tamo nije bilo ni Poljaka,ni Rusa,ni Rumunja…
Sad ćemo još i lagati? Karta je točna! Osobno sam putovao 80tih bez vize u Austriju, Italiju i Švicarsku. A putovao sam i u (bivšu) Čehoslovačku! Jugoslavenski pasoš je bio cijenjen jer si sa njime mogo i na zapad i na istok, i otvarao ti je mnoga vrata! To može poreći samo neki jugofob koji i inaće širi laži tipa kako je Tito pobio "miljun Hrvata" i sl. ...
Istina je da u to vrijeme nismo imali slobodu govora i udruživanja (osim u uskoj grupi ljudi s kojima ste dijelili povjerenje), ali da smo bili iza "željezne zavjese", to nije niti blizu istine. S onim "pasošem" mogli smo svaki vražji dan putovat po cijelom svijetu, a o Trstu, Tarvisiu i Grazu da ne pričam. Gledali su se američki i britanski filmovi, nosile levisice i adidaske, odlazili u disco clubove itd, itd. Problem je bio otići npr. u Mađarsku (malo na kupanje u Harkanj) jer su nas tamo gledali kao špijune. A bilo je toliko jeftino kao da dvije pize i dvije pive sada platite 4,5 eura. Rumunje i Bugare nije se moglo vidjeti, a samo vidovitiji Poljaci, Česi i Slovaci dolazili su sa "peglicama", "škodama", "trabantima" i "pezejcima" na more. A gle ih sad.
Dežurni desnicari pokušavaju napraviti reviziju povijesti s pricama o vozama za Italiju i slicno.
SFRJ iza željezne zavjese je samo u glavama tipa KGK.
Ma kakva viza. Prvi puta sam išao u Trst 1967, po Rifle, još nije bilo Lewi'sa. Subota u 6 sati vlakom, a u 14 sati nazad. Prvi puta sam se sreo sa pomicanjem sata. Jednom na godinu mogao si kupiti u banci 20 tisuča lira po redovitom tečaju, ne sječam se koji je bio omjer, uglavnom ugodno. Kaubojke(Rifle)su koštale 2.500 lira. Ljudi, to je bio život.
Dok nam je predsjednik bio bravar, sva vrata u svijetu su nam bila otvorena, a svi lopovi su bili iza brave.
Juga - otvoreni zapadni komunizam. U čemu je problem?
Ovakve jeftine ljage se bacaju na prošlost da bi se sakrilo jadno stanje u sadašnjosti.
Je li ovaj članak pisala lažljiva Kolinda koja se školovala u Americi a tvrdila da je Juga bila iza željezne zavjese?
Greska na karti je jedino Albanija (uvijetno receno) jer je istupila iz istocnog bloka nakon sovjetsko-kineskog sukoba 1961. I "pridruzila" se Kini. Isto je pokusala I Cehoslovacka 1968 no za razliku od nebitne Albanije Sovjeti nisu mogli dozvoliti istup Cehoslovacke I u krvi su ugusili taj pokusaj. Ostalo je sve tocno. Mi smo isli u Trst ili Graz kad smo god htjeli, srbi su na more isli u Grcku.
Meni nije trebala viza za Trst ali Srbima nakon 90te jest. Toliko o porijeklu članka.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Viza za Italiju i trst????? Hahahahahaha! Kakve gluposti. Jugoslavenski pasoši kako se zvao je bio jedan od najcijenjenijih za putovanja po svijetu. Da ne govorimo o velikom broju ljudi s ovih prostora koji su radili u susjednim državama. Karta je potpuno točno označena.