Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 112
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
 
PROVOKACIJA ILI SAMO CRTEŽ?
Povratak na članak

Dijeli se stara karta famozne "željezne zavjese": 'Fulali ste poziciju Jugoslavije'

I dok su autori objave istaknuli kako je riječ o “zanimljivom crtežu” koji prikazuje podjelu Europe, brojni korisnici doveli su u pitanje njegovu točnost.

Komentari 70

Avatar Antifaṧist
Antifaṧist
08:24 04.04.2026.

Viza za Italiju i trst????? Hahahahahaha! Kakve gluposti. Jugoslavenski pasoši kako se zvao je bio jedan od najcijenjenijih za putovanja po svijetu. Da ne govorimo o velikom broju ljudi s ovih prostora koji su radili u susjednim državama. Karta je potpuno točno označena.

VL
MA
Machak
09:19 04.04.2026.

Ovo je napisao netko tko nema veze s vezom. Jugoslavija iza željezne zavjese? Mogli smo putovati gdje smo htjeli, u dobar dio svijeta bez viza. Viza za Trst i Graz? Ma dajte....

VL
Avatar zong
zong
09:50 04.04.2026.

"Fulali ste poziciju Jugoslavije" A da nije novinar fulao par sati povijesti? Kada je to Jugoslavija bila u Varšavskom ili NATO savezu? Jugoslavija je bila neutralna. Putovali smo bez viza jednako u Njemačku, Francusku kao i u Mađarsku itd.

VL
SE
Serengeti
09:28 04.04.2026.

Viza za Trst u Graz? Ovo me podsjeća na onu priču od Kolinde koja se žali da nije bilo jogurta za jesti jer je živjela iza "željezne zavjese" a zapravo je u srednju školu u 80-tim išla u SAD. 🤢🤮

VL
OT
otrovnijezik
12:42 04.04.2026.

Svima neupućenima i nepoznavateljima povijesti, Jugoslavija nije nikada bila iza željezne zavjese a niti je s time bila član Sovjetskog Saveza.

VL
Avatar ŠUKRIJA
ŠUKRIJA
08:16 04.04.2026.

Kakva viza za Trst? To nije trebalo. Međutim tko nije bio po volji crvenima taj ne bi mogao dobiti "pasoš".

VL
Avatar Ivankodil
Ivankodil
09:41 04.04.2026.

Zašto je cijeli istok i Baltik pobjegao od ruskih fašista čim je pala željezna zavjesa, zašto je Švedska i Finska ušla u NATO, zašto Ukrajina bježi od gubernije šugave, zašto Armenija i Moldavija želi u EU, zašto Bjelorusi ne mogu izvan kaveza? Ne postoji zemlja na svijetu kojoj je RuSSija donijela prosperitet

VL
MR
MrkiMedo38
10:39 04.04.2026.

Sjećam se kao klinac da smo barem 1x mjesečno bili u Grazu po špeceraj. Deda je 1978 otvorio firmu/obrt sa 4 zaposlena. Odlazili smo svake godine tokom ljetnih praznika na 2 tjedna kod tete u Njemačku. Nikad nikakvih problema, a deda nije bio u partiji. Istina da možda nije bilo idealno, ali je bilo kudikamo bolje nego današnja politika to želi priznati ( jer im to ne ide u korist). Probleme su imali isključivo oni koji su htjeli ili su aktivno promovirali i zagovarali hrvatski nacionalizam i uporno podrivali ideje zajedničke države. Nije slučajno da je kanadska, australska i američka emigracija toliko ustašoidna jer su im to usadili njihovi djedovi koji su pobjegli 60-70ih godina. Kako je Kolinda iza te teške željezne zavjese uspjela ići u SAD u školu i tata imao privat mesnicu?? A ona jogurta gladna! 😂😂 Uglavnom političko preuveličavanje.

VL
Avatar BožeSačuvaj
BožeSačuvaj
08:49 04.04.2026.

Koja viza za Trst??😡😡😡..pa putovali smo u USA sa Garantnim pismom,a radili smo još od kraja 60-tih legalno na Zapada kad tamo nije bilo ni Poljaka,ni Rusa,ni Rumunja…

VL
Avatar Zgubider..
Zgubider..
09:06 04.04.2026.

Sad ćemo još i lagati? Karta je točna! Osobno sam putovao 80tih bez vize u Austriju, Italiju i Švicarsku. A putovao sam i u (bivšu) Čehoslovačku! Jugoslavenski pasoš je bio cijenjen jer si sa njime mogo i na zapad i na istok, i otvarao ti je mnoga vrata! To može poreći samo neki jugofob koji i inaće širi laži tipa kako je Tito pobio "miljun Hrvata" i sl. ...

VL
CI
Ciroza
17:13 04.04.2026.

Istina je da u to vrijeme nismo imali slobodu govora i udruživanja (osim u uskoj grupi ljudi s kojima ste dijelili povjerenje), ali da smo bili iza "željezne zavjese", to nije niti blizu istine. S onim "pasošem" mogli smo svaki vražji dan putovat po cijelom svijetu, a o Trstu, Tarvisiu i Grazu da ne pričam. Gledali su se američki i britanski filmovi, nosile levisice i adidaske, odlazili u disco clubove itd, itd. Problem je bio otići npr. u Mađarsku (malo na kupanje u Harkanj) jer su nas tamo gledali kao špijune. A bilo je toliko jeftino kao da dvije pize i dvije pive sada platite 4,5 eura. Rumunje i Bugare nije se moglo vidjeti, a samo vidovitiji Poljaci, Česi i Slovaci dolazili su sa "peglicama", "škodama", "trabantima" i "pezejcima" na more. A gle ih sad.

VL
ŠK
škarnicl
08:44 04.04.2026.

Dežurni desnicari pokušavaju napraviti reviziju povijesti s pricama o vozama za Italiju i slicno.

VL
Avatar cuvarkuca
cuvarkuca
13:08 04.04.2026.

SFRJ iza željezne zavjese je samo u glavama tipa KGK.

VL
TU
TutanKamona
11:25 04.04.2026.

Ma kakva viza. Prvi puta sam išao u Trst 1967, po Rifle, još nije bilo Lewi'sa. Subota u 6 sati vlakom, a u 14 sati nazad. Prvi puta sam se sreo sa pomicanjem sata. Jednom na godinu mogao si kupiti u banci 20 tisuča lira po redovitom tečaju, ne sječam se koji je bio omjer, uglavnom ugodno. Kaubojke(Rifle)su koštale 2.500 lira. Ljudi, to je bio život.

VL
Avatar octopuss
octopuss
16:37 04.04.2026.

Dok nam je predsjednik bio bravar, sva vrata u svijetu su nam bila otvorena, a svi lopovi su bili iza brave.

VL
Avatar Scuderia
Scuderia
12:30 04.04.2026.

Juga - otvoreni zapadni komunizam. U čemu je problem?

VL
PA
pasodoble12
10:00 04.04.2026.

Ovakve jeftine ljage se bacaju na prošlost da bi se sakrilo jadno stanje u sadašnjosti.

VL
SI
sigmundfreud
14:42 04.04.2026.

Je li ovaj članak pisala lažljiva Kolinda koja se školovala u Americi a tvrdila da je Juga bila iza željezne zavjese?

VL
Avatar Tombstone
Tombstone
00:25 05.04.2026.

Greska na karti je jedino Albanija (uvijetno receno) jer je istupila iz istocnog bloka nakon sovjetsko-kineskog sukoba 1961. I "pridruzila" se Kini. Isto je pokusala I Cehoslovacka 1968 no za razliku od nebitne Albanije Sovjeti nisu mogli dozvoliti istup Cehoslovacke I u krvi su ugusili taj pokusaj. Ostalo je sve tocno. Mi smo isli u Trst ili Graz kad smo god htjeli, srbi su na more isli u Grcku.

VL
DM
D'Mich
10:18 04.04.2026.

Meni nije trebala viza za Trst ali Srbima nakon 90te jest. Toliko o porijeklu članka.

VL
« 1 2 »
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.