DONACIJE ZA BLAGOSLOV

Crkveni popis s društvenih mreža podigao prašinu: 'Ponizuje nas, nije u redu što nas izlaže ovako'

Svećenik napušta službu
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
1/3
23.01.2025.
u 09:48

Pitanja o ovom slučaju postavljena su i Sisačkoj biskupiji te uredu Hrvatske biskupske konferencije, no odgovori nisu stigli

Župnik u Odri Sisačkoj izazvao je buru nezadovoljstva među vjernicima nakon što je na društvenim mrežama javno objavio popis s imenima, prezimenima, adresama i iznosima donacija za blagoslov kuća. Prema izvješću RTL-a, iznosi su se kretali od 10 do 200 eura, a ovaj potez uznemirio je mnoge od 2500 vjernika župe, koja je već pretrpjela teške posljedice potresa.

"Nije u redu da nas ponizuje", kaže Mijo Dolenec iz Stare Drenčine. "To nije ljudski, neprihvatljivo je i sramotno. Župnik na misama čita iznose darova, a sada svi znaju tko je koliko dao. Većinom su to umirovljenici koji jedva spajaju kraj s krajem." Mijo, inače predani katolik, dodaje: "Vjerujem u Boga i crkvu, ali ovakvo ponižavanje od svećenika nije prihvatljivo."

Lidija iz Odre Sisačke također dijeli sličan stav: "Apsolutno će se svi osjećati posramljeno, mislim da ovo nije primjereno." Župnik, monsinjor Ivica Mađer, odbio je komentirati situaciju uz napomenu kako nikada ne daje izjave medijima. Popis je u međuvremenu uklonjen s Facebook stranice župe. Pitanja o ovom slučaju postavljena su i Sisačkoj biskupiji te uredu Hrvatske biskupske konferencije, no odgovori nisu stigli. 

>>> FOTO Britanci birali najljepše i najružnije gradove u Europi, na popisu i dva hrvatska

Svećenik napušta službu
1/9
Ključne riječi

Komentara 25

Avatar spd
spd
11:14 23.01.2025.

Zbog smanjenog interesa, selekcija za upis na bogosloviju je sve blaža. Zato u redovima svećenstva imamo sve više onih koji žive luksuzno, a svoj poziv shvaćaju kako biznis. Papa apelira na skromnost svećenstva, ali apel ne nailazi na plodno tlo.

ML
mladaklada
12:25 23.01.2025.

Načelno, prekršio je zakon o zaštiti osobnih podataka ovom objavom. Očekuje se reakcija pravne države, ako je uopće bude. Ah da, na ovog počinitelja se zakoni ne primjenjuju.

EB
EBERT
09:59 23.01.2025.

To mozete izbjeci ne pustajte ih u kucu. Vjerovati se moze i bez njih.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije