Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 16
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Serge Brammertz

Bivši glavni tužitelj Haaškog suda kritizirao Hrvatsku: Traže pravdu samo za svoje ratne žrtve

Vu?i? i Brammertz razgovarali su o suradnji Srbije s Mehanizmom za me?unarodne kaznene sudove
Foto: M.K./ATAImages/PIXSELL
1/3
15.06.2022.
u 10:41

Naglasio je kako je u zemljama bivše Jugoslavije „najznačajnija prepreka regionalna pravna suradnja“

Serge Brammertz u utorak je u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda kritizirao Hrvatsku, kazavši kako se čini da je spremna tražiti pravdu samo za hrvatske, no ne i za žrtve drugih nacionalnosti. 

Brammertz, bivši glavni tužitelj Haaškog suda (ICTY) koji istu dužnost obnaša i u MICT-u, pravnom sljedniku te institucije, rekao je kako u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji još ima „više od tri tisuće osumnjičenih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid“ koje treba istražiti i procesuirati. 

Naglasio je kako je u zemljama bivše Jugoslavije „najznačajnija prepreka regionalna pravna suradnja“. 

Belgijski pravnik rekao je da postoji napredak u suradnji između tužitelja u Bosni i Hercegovini i Srbiji, no da „obje države nailaze na teške poteškoće u suradnji s Hrvatskom“. 

„Hrvatska Vlada donosi političke odluke o blokadi pravnog procesa“, smatra tužitelj. 

Hrvatska nije odgovorila na zahtjeve za pomoć u više od osamdeset slučajeva, u ponekima više od sedam godina, stoji u priopćenju suda. 

Brammertz je rekao kako je Hrvatska prošlo desetljeće bila predvodnik jačanja regionalne pravne suradnje u slučajevima ratnih zločina, no da „danas postoji raširen dojam da u Hrvatskoj postoji volja da se traži pravda za hrvatske žrtve, ali ne i za žrtve drugih nacionalnosti“. 

Pozvao je hrvatsko Ministarstvo pravosuđa da pošalje sve blokirane zahtjeve relevantnim pravnim tijelima te ih ohrabri da ih urgentno procesuiraju. 

Na Brammertzove kritike odgovorio je hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović, kazavši kako značajna suradnja nije jednosmjeran proces. 

Hrvatska godinama čeka odgovor Srbije na poziv da se finalizira nacrt bilateralnog sporazuma o procesuiranju ratnih zločina čiji bi zaključak predstavljao značajan korak naprijed u toj pravnoj suradnji, rekao je Šimonović. 

Srbija umjesto toga pokreće politizirane procese protiv hrvatskih državljana koji nisu u skladu s međunarodnim standardima univerzalne jurisdikcije, nastavio je hrvatski veleposlanik. 

Hrvatska i BiH trebaju raditi na učinkovitijoj implementaciji bilateralnog sporazuma o suradnji po pitanju procesuiranja ratnih zločina i smanjiti zaostatak u odgovaranju na zahtjeve za međusobnu pomoć, naglasio je ipak Šimonović, a stoji na stranicama suda. 

Hrvatski veleposlanik rekao je kako važno područje regionalne suradnje ostaje potraga za nestalim osobama te da važan prioritet Hrvatske ostaje otkrivanje sudbine 1839 hrvatskih državljana. 

„Duboko je razočaravajuće što se ne daju te ključne informacije“, zaključio je. 

Brammertz je u svom govoru pozvao zemlje bivše države da stave „svoje političke razlike po strani“ i znatno poboljšaju suradnju u pronalasku nestalih. 

„To je humanitarni imperativ“, naglasio je. 

>> VIDEO Dok na istoku Ukrajine bjesne žestoke borbe, stanovnici Kijeva uživaju na plaži

Komentara 9

FO
fortinaf
10:46 15.06.2022.

Pametnjakoviću postoji li IJEDNA snimka da je hrvatski vojnik mučio/maltretirao/desetkovao srpske vojnike/čet*ike?? Ako postoji pokaži pa neka im se sudi... ali ja koliko vidim postoje snimci samo iz Vukovara, Ovčsre, Srebrenice i sličnih događaja

Avatar Mudlin
Mudlin
17:28 15.06.2022.

Da je Brammertz ili bilo tko dugi hvalio Hrvatsku kladim se da to ovi ne bi objavili. Ali red pljuvanja, red srbovanja, pa mora se, kaj ne?

XA
xaron
22:46 15.06.2022.

Pogledaj video uz članak koji pokazuje stanovnike Kijeva na plaži.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije