Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 21
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
POSLJEDICE KORONAKRIZE

Austrijska vlada od 1. srpnja uvodi dvije varijante modela skraćenog rada

Martin Kocher
BKA Christopher Dunker
07.06.2021.
u 12:49

Ministar rada Martin Kocher izvijestivši danas na konferenciji za medije o novim odlukama austrijske vlade rekao je kako u Austriji trenutačno skraćeno radi 330.000 zaposlenih. Is

Austrijska vlada je danas na sastanku sa socijalnim partnerima u Beču dogovorila dvije različite varijante modela skraćenog rada kako bi se savladale posljedice koronakrize, koje će na snagu stupiti 1. srpnja.

Prva varijanta „korona skraćenog rada“ namijenjena je koronakrizom posebno teško pogođenim djelatnostima kao što su hotelijerstvo u gradovima, zračni promet, neke industrijske grane itd.  Za te branše, koje su prošle godine ostale bez najmanje 50 posto prihoda u odnosu na preklani vrijede i nadalje ista pravila. To znači da svaki zaposlenik koji skraćeno radi i dalje dobiva 80 do 90 posto svoje zadnje „normalne“ neto plaće. Opcija od „nula posto“ radnog vremena i dalje ostaje na snazi, posebno za industrijske grane i djelatnosti koje su zbog pandemije koronavirusa još uvijek „zaključane“.

Prva će varijanta za zaposlene koji rade skraćeno vrijediti će od 1. srpnja do kraja 2021. godine. Druga tzv. prijelazna varijanta vrijedi za sve ostale branše. Ona uvjetuje radno vrijeme od najmanje 50 posto, a u izuzetnim slučajevima 30 posto. Za smanjeni broj radnih sati država će zaposlenima i nadalje isplaćivati nadoknadu za smanjeni broj sati u visini od 80 do 90 posto njihove plaće.

Ono što je novina kod te varijante je da država od poduzeća traži da i ona snose dio troškova skraćenog rada zaposlenika i smanjuje im prethodnu visinu subvencija za 15 posto. Taj model stupit će na snagu također 1. srpnja, a vrijediti će do polovice 2022. godine.

Još jedna novina je i uvođenje mogućnosti davanja otkaza zaposleniku koji skraćeno radi, odnosno smanjenja dana godišnjeg odmora, što do sada nije bio slučaj. Između ostalog,  poslodavac po novome može natjerati zaposlenika koji radi skraćeno da svaka dva mjeseca mora koristiti tjedan dana godišnjeg odmora.

Ministar rada Martin Kocher izvijestivši danas na konferenciji za medije o novim odlukama austrijske vlade rekao je kako u Austriji trenutačno skraćeno radi 330.000 zaposlenih. Istakao je kako je proteklih tjedana zabilježeno znatno popuštanje napetosti na tržištu rada i pad broja nezaposlenih, te se računa da će do kraja ljeta i broj osoba koje zbog koronakrize skraćeno rade pasti na 100.000-120.000.

Kocher je također izvijestio kako je do sada Austrijska državna agencija za zapošljavanje AMS za skraćeni rad odobrila 11 milijardi eura, od čega je 7,9 milijardi već isplaćeno. Dodatni optimizam prema ministrovim riječima budi i podatak da AMS trenutačno nudi 100.000 slobodnih radnih mjesta.

Ministar financija Gernot Blümel je izrazio zadovoljstvo postignutim suglasjem između savezne vlade i socijalnih partnera, vezano uz „dvostruku strategiju“ primjene korona modela skraćenog rada. Napomenuo je kako je troškove vezano uz dvije varijante modela skraćenog rada trenutačno teško procijeniti, jer se još ne zna točan broj ljudi koji će biti obuhvaćeni novoadaptiranim modelom.
Predsjednik austrijske Gospodarske komore Harald Mahrer je naglasio kako se novom prilagodbom modela skraćenog rada poduzećima koja trebaju dulje vrijeme za oporavak i „povratak na staro“  daje mogućnost „da dođu do više zraka“.

Za predsjednika Saveza sindikata Austrije(ÖGB) Wolfganga Katziana novi model skraćenog rada s dvije varijante je „u svakom slučaju odgovarajući“. Istoga mišljenja bila je i predsjednica Radničke komore grada Beča Renate Anderl. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije