Amerika ponovno napala Iran
Nedugo prije nego što je Središnje zapovjedništvo u petak objavilo odmazdne napade, Trumpa je novinar u Bijeloj kući upitao hoće li biti posljedica za Iran zbog kršenja primirja. "Saznat ćete", odgovorio je
Komentari 22
Ako Iran krši primirje i napada trgovačke brodove, onda Amerika nema drugog izbora.
Haha svuda sire demokraciju samo ruje ne smiju da diraju...
Uostalom smatram da mule i Kremlje treba razoriti
Pitanje je može li Trump obuzdati Izrael koji od početka krši primirje ili će pustiti da ga Netanyahu odvuče od primirja u nastavak ratovanja?
Iranska novinska agencija Mehr citirala je ravnatelja luke Istočni Hormozgan koji je rekao: "Luci Sirik nije nanesena nikakva šteta kao rezultat američke agresije." New York Times, pozivajući se na američkog dužnosnika, izvijestio je da je šest borbenih zrakoplova F-35 i F-16 izvelo napade u trajanju od otprilike 90 minuta na četiri iranske lokacije u tjesnacu. Pomorske snage Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) izjavile su da su odgovorile na ono što su nazvale američkim "kršenjem obveze" ciljajući "američka vojna mjesta razmještaja u regiji". U izjavi se navodi da je odgovor uslijedio nakon američkog zračnog napada na Iran, koji je opisan kao kršenje primirja i međunarodnih sporazuma vezanih uz Hormuški tjesnac. "Prema članku 5. Islamabadskog memoranduma o razumijevanju koji su prihvatile Sjedinjene Države, aranžmani za kontrolu tranzita i kretanja u Hormuškom tjesnacu isključiva su odgovornost Islamske Republike Iran. Međutim, Sjedinjene Države su, na poticaj raznih strana koje su ovom prilikom kažnjene, prekršile ovu obvezu te je dan odgovarajući odgovor, a isto će biti slučaj i u budućnosti. U slučaju ponovljenog čina agresije, naš odgovor bit će širi od ovoga", dodaje se u izjavi.
Hvala dragi predsjednice USA stose brinete da svjet moze slobodno da trguje. Naravno niko vam hvala nece rec za to a najmanje Hrvati. Amerikanci trose novce a i zivote za slobodu protoka nafte a niko hvala ne kaze.
Bibi je gazda Naranča je njegov potrčko.
Neka. Bravo, Trumpe, nisi trebao ni prestajati. Za koga čuvaš te hidrogenske?
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Ukoliko Amerika ponovo prekrši sporazum, Iran će zatvoriti Hormuz kako je to i navedeno u istom, kažu Iranci. Iran je 2024. godine, pod američkim sankcijama, zaradio oko 43 milijarde dolara prihoda od nafte. Neke od tih transakcija prošle su putemm kineskog sustava prekograničnih međubankarskih plaćanja (CIPS) denominiranog u juanima, koji postoji od 2015. i predstavlja alternativu SWIFT-u. Iran je većinu svoje nafte prodao Kini za juane, koje zatim koristi za kupnju kineske robe i robe iz zemalja koje su spremne trgovati u toj valuti, poput Rusije i Pakistana, piše WSJ. Kina je 2018. godine pokrenula ugovore o nafti denominirane u juanima kojima se trguje u Šangaju, a 2021. godine pokrenula je mBridge, platformu koja koristi digitalne verzije juana i drugih valuta za obavljanje prekograničnih plaćanja koja se namiruju između središnjih banaka bez prolaska novca kroz američke financijske institucije, piše WSJ. Digitalni juan čini 95 posto od 4000 prekograničnih plaćanja mBridgea. Iranska vojska osnovala je stotine fiktivnih tvrtki za suradnju s posrednicima kako bi prodavali kineskim rafinerijama i prikrili podrijetlo sirove nafte. Udio juana u globalnom financiranju trgovine utrostručio se u posljednjih pet godina na 6 posto u travnju, prema podacima SWIFT-a. Većim dijelom ove godine, on je drugi po korištenju, ispred eura i iza dolara, piše WSJ. Sustavi temeljeni na juanu "zamagljuju sposobnost američke obavještajne zajednice da vidi financijske tokove".