MAJSTORE! Čilić srušio Rubljova, prvi put u karijeri je u polufinalu Roland Garrosa

1/5
Autori: Edi Džindo, Hina
01.06.2022.
u 20:52

BIo je to jedan od najboljih mečeva u povijesti Roland Garrosa. Nakon iscrpljujućih pet setova (5:7, 6:3, 6:4, 3:6, 7:6) Marin je prvi pobjednik u povijesti Roland Garrosa u velikom super tie-breaku. Rubljov je dao nevjerojatan otpor, ali nije mogao protiv briljantnog Hrvata nakon 4 sata i 10 minuta fantastičnog tenisa

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić je pobijedio Rusa Andreja Rubljova i prvi put u karijeri ušao u polufinale Roland Garrosa čime je sada postao polufinalist sva četiri Grand Slam turnira.

Marin Cilic - Match M.Cilic - A.Rublev lors des Internationaux de France de Tennis de Roland Garros 2022, le 1er juin 2022. © Aurélien Morissard / Panoramic / Bestimage M.Cilic - A.Rublevmatch during the French Open Tennis Championships at Roland Garros 2022. Paris. June 1st, 2022. Photo: Aurélien Morissard/Panoramic/Bestimage/BESTIMAGE

BIo je to jedan od najboljih mečeva u povijesti Roland Garrosa. Nakon iscrpljujućih  pet setova (5:7, 6:3, 6:4, 3:6, 7:6) Marin je prvi pobjednik u povijesti Roland Garrosa u velikom super tie-breaku. Rubljov je dao nevjerojatan otpor, ali nije mogao protiv briljantnog Hrvata nakon 4 sata i 10 minuta fantastičnog tenisa.

"Ovo sam ja, zbog toga sam uspio pobijediti. Bio je ovo jedan sjajan meč koji je iscrpio fizički, ali više psihološki. Andrej je igrao nevjerojatno i peti set je bio kvalitetan i dramatičan. Danas je bio moj dan, ali treba odati poštovanje Andreju koji nije imao sreće. Očuvao sam fokus u posljednjem setu i uspjelo je prevagnuti na moju stranu", reagirao je Čilić nakon povijesne pobjede.

Andrey Rublev - Match M.Cilic - A.Rublev lors des Internationaux de France de Tennis de Roland Garros 2022, le 1er juin 2022. © Aurélien Morissard / Panoramic / Bestimage M.Cilic - A.Rublevmatch during the French Open Tennis Championships at Roland Garros 2022. Paris. June 1st, 2022. Photo: Aurélien Morissard/Panoramic/Bestimage/BESTIMAGE

Čilić je kao 20. nositelj turnira već iznenadio drugog nositelja turnira Daniila Medvjedeva u prethodnom kolu, a sada je svladao i sedmog tenisača svijeta Rubljova. Ovakvu Marinovu formu dugo nismo gledali, a gotovo sigurno nikad nismo gledali da je ovoliko dominantan s forhendima i snažnim winnerima.

"Mislim da će se Nadal jako namučiti protiv Čilića ako se sretnu. Nijedan tenisač na svijetu ne želi igrati protiv ovakvog udarača u formi", rekao je legendarni Mats Wilander.

"Bio je danas težak dan u uredu, igranje protiv Andreja je uvijek teško. Uvjeti su bili jako teški, lopta nije odskakala kao prije dva dana protiv Daniila. Nije bilo lako nakon izgubljenog četvrtog seta, ali morao sam spustiti glavu i fokusirati se. Moguće je da igram najagresivniji tenis u svojoj karijeri, nikad nisam spojio ovakav turnir. Samo pokušavam na terenu biti ja. Na rang ljestvici od 1 do 10, samopouzdanje mi je, rekao bih 9.5", rekao je presretni Čilić u emisiji Eurosporta nakon pobjede.

Ulaskom u polufinale Čilić je ostvario najveći uspjeh na Roland Garrosu. Do sada je dva puta stigao do četvrtfinala (2017, 2018), no oba puta je ispao. Prije pet godina izbacio ga je Švicarac Stan Wawrinka, a godinu dana kasnije Argentinac Juan Martin del Potro. Posljednje polufinale na nekom od Grand Slama Čilić je igrao 2018. kada je dogurao do finala Australian Opena.

Bio je to sedmi međusobni susret između 33-godišnjeg Čilića i 24-godišnjeg Rubljeva i treća Čilićeva pobjeda.

30.05.2022, Roland Garros, Paris, FRA, ATP Tour, French Open 2022, im Bild cilic (Marin) (CRO) CILIC, MEDVEDEV // during the French Open of the ATP Tour at the Roland Garros in Paris, France on 2022/05/30. EXPA Pictures © 2022, PhotoCredit: EXPA/ Pressesports/ Nicolas Luttiau *****ATTENTION - for AUT, SLO, CRO, SRB, BIH, MAZ, POL only***** Photo: EXPA/ Pressesports/ Nicolas Luttiau/EXPA

U prvom setu oba su tenisača držala svoj servis do rezultata 5-5. Rubljov je kod 3-3 imao tri break lopte, no Marin se izvukao. Nažalost, kod rezultata 5-5, ruski tenisač je došao do nove lopte za obrat i ovoga puta nije propustio priliku stigavši do vodstva 6-5. U idućem gemu je bez izgubljenog poena zaključio set sa 7-5.

Marin je sjajno ušao u drugi set, uz rani break je poveo sa 3-0, imao je 4-1 i 5-2. Kod rezultata 5-3 je iskoristio petu set loptu za 6-3 i 1-1. Čilić je nastavio s odličnom igrom i u trećem setu. Kod 2-2 je imao dvije break lopte, nažalost nije ih iskoristio. No vrlo brzo je uslijedila nova prilika. Kod 3-3 je stigao do nove break prilika i ovoga puta je bio uspješan. Break prednosti je zadržao do kraja seta i rezultatom 6-4 stigao do vodstva 2-1 u setovima.

U četvrtom setu Čilić i Rubljev su držali servise do rezultata 4-3. Rusa tada radi break za 5-3, a zatim osvaja servis za 6-3 i 2-2 u setovima.

U odlučujućem, petom setu gledali smo pravu dramu. Tenisači su bili sigurni na svoje servise i do 5-4 nije bilo prilika za obrat. U desetoj igri Čilić je stigao do meč lopte, no Rus se izvukao i ovojio gem za 5-5. U idućem gemu Rus je imao break loptu, ali je Čilić uspio osvojiti gem za vodstvo 6-5. Nakon što je Rubljev osvojio svoj servis, susret je otišao u trinaestu igru.

Od ove godine u odlučujućem setu kod 6-6 u gemovima igra se tie-break do 10 poena. Prvi je do prednosti stigao Čilić napravivši mini break za 4-2, a zatim fantastičnom igrom nanizao još šest poena za 10-2 i plasman u polufinale.

Najbolji hrvatski tenisač će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Caspera Ruuda i Holgera Runea.

U utorak su polufinale izborili Španjolac Rafael Nadal i Nijemac Alexander Zverev. Nadal je u četvrtfinalu pobijedio Srbina Novaka Đokovića sa 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4), dok je Zverev bio bolji od Španjolca Carlosa Alcaraza sa 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 (7).

TEKSTUALNI PRIJENOS UŽIVO!

Marin Čilić - Andrej Rubljov 3:2 (5:7, 6:3, 6:4, 3:6, 7:6)

20:51 - KRAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ! Marin Čilić je slavio u tie-breaku s nevjerojatno dominantih 10:2.

20:42 - Kako i priliči ovako neviđeno izjednačenom meču, ušli smo u tie-break posljednjeg petog seta! Idemo vidjeti tko će biti bolji sa 7:6 u posljednjem setu, Čilić ili Rubljov. Za polufinale Roland Garrosa!

20:38 - U maratonskom dugom gemu Marin je uspio spasiti zastrašujuću break-loptu Rubljova i nakon nekoliko prednosti i izjednačenja svojim sjajnim servisima si uspio osigurati minimalno tie-break posljednjeg seta.

20:30 - Marin je nakon tri briljantna reterna imao prvu meč loptu na susretu, ali Rubljov ju je na jedvite jade uspio spasiti i doći na 5:5. Kakva drama!

20:23 - Marin je poveo 5:4 u petom setu, a glavni razlog je bilo sjajno praćenje Rubljovovih kretnji. U ovom gemu je sjajno pogađao kada 7. tenisača svijeta treba uhvatiti na krivoj nozi, što mu je donijelo važan gem. Nervoza raste, ali zasad nijedan nije trepnuo na svojem servisu.

20:20 - Ponovno je Čilić ubilježio nekoliko neforsiranih pogrešaka na Rubljovom servisu i Rus je izjednačio na 4:4. No, bolje da ih Marin radi na tuđem nego na svojem servisu, ako već mora.

20:13 - Teško je sjetiti se kad je Marin posljednji put ovako dobro igrao forhende. Sad je s još nekoliko sjajnih forhenda uspio doći do važnih 4:3 u posljednjem setu susreta, iako mu je Rubljov u gemu pružio vrlo dobar otpor.

20:11 - Dominantno je sada uzvratio i Rubljov uz par kvalitetnih izlazaka na mrežu te izjednačio na 3:3 u petom setu.

20:07 - Čilić je poprilično dominantno otišao na 3:2 na svojem servisu, još je uvijek izrazito napeto. Nijedan tenisač nije poklekao u posljednjem setu, ali Marin po prikazanom ima malu prednost.

20:05 - Nije Rubljov imao lak posao u svojem drugom servis-gemu petog seta, Čilić ga je dobro namučio uzevši mu nekoliko poena na reternu, ali Rus je ipak uspio doći do 2:2.

19:59 - Odličan povratak Čilića nakon slabog drugog gema. Sad je na svojem servisu doslovno šetao Rubljovog s jedne na drugu stranu i izdominirao ga s winnerima za 2:1 u petom setu. Čilić u ovom trenutku ima 27:9 u forhend winnerima u odnosu na ruskog tenisača.

19:52 - Četiri Čilićeve neforsirane pogreške u jednom gemu poklonile su Rubljovom 1:1 na njegovom prvom servis-gemu u petom setu. Što manje ovakvih grešaka, i Marin će imati velike šanse.

19:49 - Fantastičnim volej udarcem Marin je zaključio prvi gem posljednjeg seta i poveo 1:0. Još uvijek izgleda kao da Marin ima više kondicije od mlađeg i bolje rangiranog protivnika.

KRAJ ČETVRTOG SETA, RUBLJOV IZJEDNAČIO NA 2:2

19:42 - Bez ikakvih problema Rubljov je potvrdio svoj break. Ulazimo u peti set ovog dramatičnog i podjednakog meča! Podsjetimo, Čilić u svojoj karijeri u mečevima na pet setova ima omjer 33:18.

19:39 - Marin se vratio neforsiranim greškama i Rubljov je tako došao do prvog breaka u četvrtom setu te do 5:3. Sada Rus ima priliku servirati za peti set i pravu dramu u završnici.

19:34 - Rubljov se vratio u dobar ritam i suvereno je osvojio gem za 4:3.

19:30 - U nešto napetijim gemovima i Čilić i Rubljov su uspjeli osvojiti gemove na svojem servisu, sad je 3:3 u četvrtom gemu, s naravno 2:1 u setovima za Marina.

19:21 - Nije bilo lako vratiti se nakon onakve demoralizirajuće dijagonale Rubljova u ovom gemu, ali Marin je ponovno iskusno i suvereno apsolvirao svoj servis-gem te došao na 2:2. Sada je 56:25 u winnerima, te 25:11 u as-servisima za Čilića.

19:16 - Mogao je sada Marin doći do breaka protiv opet uzdrmanog Rubljova, no jedan promašeni volej ga je koštao te prilike. Prva je to Marinova greška nakon dugo vremena u meču, ali nije ga previše koštala. Rubljev ima 2:1 u četvrtom setu, Čilić servira sljedeći.

19:13 - Kakav ulaz Marina Čilića u četvrti set! Svojim prvim servis-gemom u ovom setu tri puta je winnerima (i to iznad visine ramena) poslao Rubljova u krivu stranu i sigurno utjecao na samopouzdanje Rusa. Sad je 1:1 u četvrtom setu.

19:10 - Četvrti set počeo je dominantnim servis-gemom Rubljova koji je očito malo došao sebi. Vodstvo za Rusa, sad je Čilić na servisu.

KRAJ TREĆEG SETA, ČILIĆ PREOKRENUO NA 2:1

19:03 - KAKAV PREOKRET! Sjajan karakter pokazao je Marin u možda i ključnom gemu ovog meča. Rubljov je na Marinovom servisu za set pobjegao na 0:30, a Marin je zatim povukao jednu čudesnu dijagonalu te još dva asa za 40:30 i uspio na svojem servisu potvrditi prednost, osvojiti set i ući u set kojim može doći u polufinale Roland Garrosa!

19:00 - Marin je bio jako blizu osvajanju seta već na Rubljovom servisu, ali Rus se na 40:40 pribrao i dao si minimalnu šansu za povratak u treći set. Briljantni Međugorac je sve bolji i sada servira za 2:1 u setovima.

18:56 - Čilić je dodao još dva asa i potvrdio break došavši na 5:3, jako je blizu 2:1 vodstvu u setovima, a Rubljov se doima uzdrmano!

18:52 - KAKAV MAESTRO! Čilić je upisao break i ima veliku prednost u trećem setu, fantastično je iskoristio činjenicu što je Rubljov promašio nekoliko prvih servisa, napao na tuđi servis i isplatilo mu se. Ovo je ogromna prilika za Marina koji igra sve bolje i bolje što meč više odmiče.

18:49 - Nevjerojatan gem Marina Čilića za 3:3, upisao je čak 3 asa u jednom gemu, Rubljov nije mogao ništa. Sad je Marin već na brojki od 22 asa u meču, a tek je polovica trećeg seta.

18:45 - Rubljov je sa uz velike poteškoće došao do 3:2 spasivši dvije break lopte Čilića, ovaj meč je strašno podjednak.

18:40 - Čilić je nastavio niz sigurnih servis-gemova i izjednačio na 2:2 u trećem setu.

18:36 - Čilić i Rubljov nastavljaju suvereno osvajati gemove na svojim servisima u trećem setu. Sada je Rus poveo 2:1

18:32 - Marin je mirno i suvereno izjednačio na 1:1 u trećem setu, više se ni približno ne muči na svojem servisu kao u prvom setu.

18:29 - Rubljov je protiv Čilića bez većih poteškoća na svojem servisu poveo 1:0 u trećem setu sjajnog susreta.

KRAJ DRUGOG SETA, ČILIČ DOŠAO DO 1:1

18:23 - TAKO JE, MARINE! Imao je Marin nešto problema u posljednjem gemu drugog seta jer se Rubljov vratio s 0:40 na 40:40, ali uz nekoliko suludo dobrih bekend i forhend winnera Čilić je izjednačio u setovima i tako se poprilično ekspresno vratio u meč. Drugi set je trajao 43 minute.

18:15 - Rubljov je smanjio na 5:3 uz jedan od najkvalitetnijih slice poteza koje smo vidjeli na ovogodišnjem Roland Garrosu. Marin sada servira za izjednačenje. NAPRIJED MRNJA!

18:13 - Marin lagano korača prema trećem setu, bez ikakvih problema je apsolvirao još jedan servis-gem i došao do 5:2, samo mu još jedan osvojeni gem treba za izjednačenje u setovima. Puno je bolja Marinova igra u drugom setu, s drastično manje neforsiranih pogrešaka.

18:09 - Uz malo veće poteškoće Rubljov je uspio dobiti svoj servis-gem i smanjiti na 4:2 za Marina, no Marin u drugom setu još uvijek ima sve u svojim rukama.

18:01 - Marina na njegovom servisu, kao i u dosadašnjem tijeku meča, spašavaju as-servisi. Kad god Marin ne pogodi odličan prvi servis, Rubljov mu stvara probleme. No, Čilić je uspio doći do važnih 4:1 u drugom setu, baš uz nekoliko sjajnih as-servisa.

17:58 - Rubljov je uspio malo doći sebi i osvojiti svoj prvi gem u drugom setu. Sada je 3:1 za Marina u drugom setu, a Rus vodi 1:0 u setovima.

17:55 - Nije bilo lako Marinu potvrditi ovaj break. Naš tenisač je u najdužem gemu meča do sad nakon nekoliko izjednačenje uspio doći do jako vrijednih 3:0 u drugom setu.

17:48 - BRAVO, MARINE! Čilić je uzvratio Rubljovu za prvi set sjajnim breakom već u svojoj prvoj prilici na servisu Rusa u drugom setu, vodi već 2:0 te servira za 3:0.

17:43 - Čilić je u početku drugog seta ponovno imao problema na svojem servisu zbog neforsiranih pogrešaka, ali je uspio povesti u drugom setu.

KRAJ PRVOG SETA, 1:0 ZA RUBLJOVA

17:34 - Rubljov je potvrdio svoj break, u posljednjem gemu je bez izgubljenog boda osvojio prvi set sa 7:5. Marin je bio jako dobar sa samim servisima, ali koštale su ga neforsirane greške (Čilić ih je već skupio 16, dok ih je Rubljov upisao četiri).

17:32 - Nažalost, Čilić nakon pet spašenih break lopti nije uspio spasiti i šestu. Velika neforsirana greška donijela je veliku prednost Rubljovu koji sada ima 6:5 i servira za prvi set.

17:28 - Čilić uspijeva povremeno napraviti sjajan potez protiv Rubljova na servisu Rusa, ali još uvijek nije uspio doći do break lopte. Rus je izjednačio na 5:5 u jako zanimljivom, podjednakom i kvalitetnom prvom setu.

17:23 - Marina je Rubljov opet doveo u probleme te je, uz prve tri break lopte prije dva gema, sada imao još dvije, no Marin se skoncentrirao i s fantastičnim servisima (od kojih tri as-servisa) obranio svoj servis gem i došao do 5:4.

17:16 - Iako je Marin s jednom sjajnom paralelom uzdrmao Rubljova, Rus je nakon 40:30 uspio osigurati 4:4. Još uvijek čekamo na prvi oduzeti servis u ovom meču.

17:09 - Bili su ovo prvi veliki problemi za Čilića, na svojem servisu je došao do 15:40 te onda morao braniti čak tri break lopte Rubljeva (dvije na 15:40 i jednu nakon izjednačenja). Na sreću po Međugorca, uspio ih je obraniti uz manje poteškoće, privesti gem kraju i doći do važnih 4:3 u prvom setu.

17:01 - Rubljov nije toliko dobar sa samim servisima kao Čilić, ali i dalje je nadmoćan na svojim servis-gemovima, rezultat u prvom setu sada je 3:3.

16:56 - Čilić je sada iznimno lako dobio svoj treći servis gem. Servisi su mu jednostavno na nekoj razini iznad, do te mjere da su komentatori Eurosporta rekli "ne znamo bi li se i jedan Nadal mogao nositi s ovakvim servisima". Sada je 3:2 za Čilića u prvom setu.

16:54 - Ni Rubljovu nije bilo lako, ali je na svojem drugom servis-gemu uspio izjednačiti na 2:2. U ovom kratkom periodu već su i jedan i drugi upisali po četiri asa.

16:50 - U drugom servis gemu Čilić je imao nešto više poteškoća, nakon jednog izjednačenja uspio je obraniti svoj servis i povesti 2:1 u prvom setu.

16:44 - Dobro je Marin namučio Rubljova u njegovom prvom servis gemu oduzevši mu dva poenaali treba naglasiti da je i Rus počeo s kvalitetnim servisima te tako izjednačio na 1:1 u prvom setu.

16:42 - Marin je suvereno dobio prvi gem, a velikim dijelom su mu pomogla dva asa u prva dva poena meča. Sada servira Rubljov.

16:40 - Počeo je četvrtfinalni meč. Čilić je spreman za prvi servis, naprijed Marine!

16:36 - Čilić će servirati u prvom gemu četvrtfinalnog meča.

16:28 - Marin Čilić i Andrej Rubljov izašli su na teren u Parizu!

Uoči meča:

Marin Čilić izborio je plasman u četvrtfinale pariškog Grand Slam turnira nakon velike i uvjerljive pobjede nad 2. tenisačem svijeta, Rusom Danilom Medvjedevim – 6:2, 6:3, 6:2. Bilo je to gotovo savršeno Marinove izdanje u kojem Medvjedevu nije dopustio niti jednu break-loptu, a servis ruskog tenisača oduzimao je u pet navrata.

U svom trećem četvrtfinalu Roland Garrosa (2017., 2018.) igrat će protiv 7. tenisača svijeta, Rusa Andreja Rubljova. Bit će to njihov sedmi međusobni susret, Marin je dosad slavio u dva navrata, a dobio je i posljednji meč u 3. kolu ovogodišnjeg Australian Opena.

Pobjednik ovoga dvoboja u polufinalu će ići na boljeg iz susreta Norvežanina Ruuda i Danca Runea. U drugom polufinalu igraju Nadal i Zverev.