Nenaspavani zbog noćnog puta iz Erevana, ali sretni zbog pet osvojenih medalja, sa 60. Prvenstva Europe vratili su se u domovinu najbolji hrvatski karataši i karatašice. A pomalo neočekivano, već u zračnoj luci, dočekao ih je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević kojemu je to bila lijepa prilika za predizbornu aktivnost vezanu uz sport.
A kako je sam rekao, Tomašević je kao klinac trenirao tekvondo pa ima senzibilitet za borilačke sportove. A kao gradonačelnik glavnog grada je pak sretan što svako malo u zagrebačkoj zračnoj luci može dočekati neke osvajače medalja. Doduše, bilo je i onih koje je propustio dočekati pa se nadamo da ovo nije bilo samo predizborno pojavljivanje s hrvatskom elitnom sportskom mladeži.
Središnja svečanost, ako takvom možemo nazvati press-konferenciju, održana je u zagrebačkom hotelu Zonar, svojevrsnoj bazi iz koje su karataši krenuli u Armeniju. Uz relativno skromnu najavu nastupa koji je, s obzirom na pomlađenost sastava i izostanak nekih važnih karika (Enes Garibović, Lea Vukoja), nadišao sva očekivanja.
Jer, nitko se nije nadao da Hrvatska u konkurenciji 500-tinjak karataša iz 49 zemalja može izboriti, povijesna, četiri finala i biti četvrta na ljestvici medaljaške učinkovitosti. A najmanje se očekivala medalja muške borbene vrste (više se očekivalo od djevojaka) koja je, zagrijavajući se obvezno uz Thompsonove hitove, na koncu osvojila senzacionalno drugo mjesto. Zato se, s uglednim uzvanicima, i nazdravilo s pjenušcem i zasladilo s tortom.
A u korijenu tog momčadskog uspjeha, kako je naglasio muški izbornik Danil Domdjoni, bila su braća Kvesić, vrlo uspješni i kao pojedinci. Ivan je postao poluteškaškim prvakom, a to je bila jedina zlatna medalja koja mu nedostaje, a dvostruki europski prvak Anđelo ovaj put je osvojio srebrnu medalju.
Premda vrlo nezadovoljan načinom na koji mu je suđen finale, Anđelo se sabrao te je u momčadskom finalu pokazao zašto je kapetan ove vrste. Zašto je "šef" i svom tehnički raskošnom bratu Ivanu koji je i pojedinačni i momčadski finale završio prekidom radi tehničke dominacije.
Nakon što je ženska borbena vrsta zarana ispala od Italije, na ženskoj strani natjecanja Hrvatska je osvojila dvije medalje a obje su osvojile članice riječkih klubova predvođene izbornicom Riječankom Ivanom Bebek Bašić. Teškašica Nikolina Golomboš, članica TAD Rijeka, bila je treća a Ema Sgardelli iz Championa potvrdila je da ono lanjsko europsko zlato iz Zadra nije bila slučajnost i da je, sa samo 21 godinom, istinska šampionka.
Za sve spomenute sportaše, Luka Korlaet, gradonačelnikov zamjenik, kazao je da su to ljudi s integritetom koji predstavljaju najbolje što ova zemlja i njen glavni grad imaju.
Pored državnog tajnika za sport Josipa Pavića, na presici se moglo vidjeti i saborskog zastupnika Veljka Kajtazija, negdašnjeg karataša, koji je neko vrijeme bio u trvenju s predsjednikom Hrvatskog karate saveza Davorom Cipekom. Unatoč toma, valjda u znak pomirenja, Cipek ga je pozvao na "svoju feštu" pa je Kajtazi o njemu lijepo govorio. A kako i ne bi kada je riječ o reizabranom glavnom tajniku Europskog karate saveza (EKF).
A nametnuti se pored dužnosnika iz karataških velesila poput Španjolske, Italije, Njemačke ili Turske, predstavlja umijeće.
- Ponosan sam što sam je ja iz manjeg saveza uspio nametnuti onima iz puno većih saveza a tome je tako jer je hrvatski karate u pet najboljih u Europi i 15 u svijetu. Usporedbe radi, Turska ima 3000 klubova, oko 500 tisuća registriranih članova i proračun od 15 milijuna eura. Egipćani imaju 6000 klubova i oko 3,9 milijuna registriranih karataša te proračun od preko 10 milijuna eura. A mi imamo 200 klubova, 11 tisuća registriranih članova i znatno manji proračun, oko milijun eura - predočio je Cipek.