Hobotnica Pavić donio Hrvatskoj finale Svjetskog prvenstva i Rio!

Josip Pavić
06.08.2015.
u 20:46

Grčka je izjednačila i kod 10:10 izvodili su se peterci, a tu smo bili bolji sa 5:3 zahvaljujući Paviću

Hrvatska vaterpolska reprezentacija uspjela je doći do finala Svjetskog prvenstva u Kazanju nakon napete utakmice s Grcima! Bilo je 10:10 u regularnom dijelu utakmice, ali potom smo nakon peteraca bili bolji sa 5:3 i ušli smo u finale na koje čekamo osam godina, od onog slavlja u Melbourneu protiv Mađara (9:8). Ovom pobjedom smo osigurali Olimpijske igre, ali i petu medalju zaredom, nakon šestog polufinala zaredom na prvenstvima svijeta. Da bi došli do zlata borit ćemo se protiv Srbije koja je u drugom polufinalu svladala Italiju 10:6.

Bilo je teško, posebno jer je uloga favorita bila potpuno na našoj strani. Opravdali smo je u startu i poveli 3:1, s tim da su Grci uspjeli zabiti tek iz peterca koji je zabio kasniji tragičar Fountoulis (2). Sjajni Sukno (2) vodio je igru naše reprezentacije, a na centarskoj poziciji mijenjali su se Obradović (2) i Lončar (2). Sve je bilo idealno, posebno kad smo poveli 5:2. Ali nakon toga slijedi nešto što se ne može najbolje objasniti i provlačimo se isključivo zahvaljujući individualnoj kvaliteti.

Grci su pronašli način kako slomiti našu obranu, forsirali su igru na centre i vrijedno skupljali naša isključenja, kojih smo na kraju imali 11. Baš kao i Grci, ali oni su zabili njih pet, a mi četiri. Nadmudrio je u toj igri izbornik Vlachos našeg izbornika Tucaka, osjetio je "krv". Uporno se forsirao presing na naše napade i guranje lopte na centre kad bi Grčka imala napad. A kad bismo i zatvorili centre - koštalo nas je to Bušlje i Obradovića (2) koji su dobili po tri isključenja - Vlachopoulos (3) bi nas "punio".

Nekako smo uz malo sreće i nakon udaraca Bukića (1) i Jokovića (1) bježali, a i Muslim (2) je svoj posao odrađivao na pravi način. Samo, kako je utakmica odmicala, Grci su smanjivali vodstvo. I to nije dobro za finale jer dolazi nam opasnija momčad, bilo u vidu Srba ili Talijana.

No ono što najviše u cijeloj utakmici upada u oči jest činjenica da kod 10:9 za nas, 59 sekundi do kraja i igrača više, Tucak nije zvao minutu odmora. Tako nešto si nije smio dopustiti, to nam je bio napad za finale, za riješiti cijelu priču. Prepustio je sve igračima, a kad nisu poentirali, grčki izbornik pokazao je kako se to radi. Grci su odigrali savršenu akciju i Kolomvos (1) nam zabija s dva metra za 10:10.

Činilo se da je psihološka prednost na strani Grka, ali što im je to značilo kad mi imamo Pavića (9). Obranio je udarac Fountoulisu i to je bilo to. Nije pomoglo što su Afroudakis i Vlachopoulos bili sigurni jer kod nas su sva petorica zabila - Sukno, Muslim, Joković, Petković i Šetka.

A sad po zlato, za što nam treba igra kao protiv Crne Gore!

HRVATSKA - GRČKA 15:13p (3:1, 2:3, 3:2, 2:4 - 5:3)

TIJEK SUSRETA UŽIVO:

5:3 - Siguran je i Šetka, Hrvatska je u finalu!!!

1:0 - Sukno zabija

Slijede peterci, to je lutrija i psihološku prednost imaju Grci jer dostigli su nas u zadnje dvije minute i u naletu su

KRAJ

8' >> Hrvatska ima 23 sekundi za napad koji donosi finale

8' >> Nismo iskoristili igrača više, Joković puca preko gola i Grci imaju veliku priliku, posebno jer imaju igrača više. Opet smo odigrali katastrofalnu obranu i to je 10:10, Kolomvos zabija

7' >> Mylonakis vraća Grke u igru, 10:9

6' >> Nismo iskoristili prvog igrača više, ali dobili smo i drugog i Sukno zabija iz daljine za 10:8

5' >> Bušlje je dobio treću osobnu i za njega je utakmica gotova, a uz to su i Grci smanjili na minus jedan. Neugodni Vlachopoulos zabija

5' >> Jokoviću kod našeg igrača više ispada lopta iz ruke i ode velika prilika u nepovrat

3' >> Vlachopoulos u zadnjoj sekundi nije imao što pa je pokušao lob udarcem i pogađa stativu, a potom Suknu bježi lopta iz ruke iako je bio sam pred Flegkasom. Zatim Grci brzopotezno žele riješiti napad i Pavić brani

2' >> Grci su imali deveti put igrača više i zabili četvrti put, 8:7 je. Odmah vraćamo i s igračem više zabija Obradović

1' >> Joković je ponovno prebrz i imamo četvrti put prvi napad, ali Petkovićev dalekometni udarac Flegkas brani uz pomoć stative

TREĆA ČETVRTINA

8' >> Grci nisu iskoristili igrača više i 12 sekundi do kraja imali smo napad i Joković je bombom donio 8:6

7' >> Izgubili smo osmu loptu, ali u svom napadu udarac Grka ostaje u našem bloku. A mi ponovno nismo ni pucali

6' >> Igrač više sad ide jednima i drugima, opet Grci zabijaju i 7:6 je

6' >> Igrač više za Hrvatsku i Muslim ponovno zabija, to je 7:5

5' >> Vlachopoulos zabija s igračem više. Imali su Grci sreće, dobili su igrača više doslovno u posljednjoj sekundi napada

4' >> Imali smo po sedmi put igrača više, ali ostajemo na dvije realizirane

3' >> Imali su Grci igrača više, ali Pavić brani i potom mi nismo iskoristili napad pa Grci imaju novu priliku za smanjiti rezultat, ali Pavić im ponovno brani udarac

2' >> Lončar je s centarske pozicije sjajno zabio i iskorisili smo igrača više

1' >> Joković je ponovno brži i imamo prvi napad, ali sjajan Petkovićev pokušaj loba završava na stativi. Srećom, Grcima su poništili suci pogodak zbog prekršaja

DRUGA ČETVRTINA

Imali smo 5:2, djelovali smo dobro, a potom smo upali u "crnu rupu", ali pozitivno je što i dalje vodimo

8' >> I još jednom nismo iskoristili igrača više, iako je 'smrdilo' na peterac kad je Sukno bio ispred Flegkasa. Grci su potom bili brzopleti i imamo zadnji napad u drugoj četvrtini. Imali smo igrača više, ali ponovno ga nismo iskoristili.

7' >> Fountoulis je ovaj put iskoristio igrača više i naša prednost više nije velika

6' >> Grci su ponovno sporo izveli napad s igračem više i nisu iskoristili naš manjak za Sukna i Joković je htio iznenaditi Flegkasa udarcem u njegov bliži kut, ali ništa

5' >> Mourikis ponovno s centarske pozicije zabije, iza leđa. Obrana je pogriješila i sad je 5:3

4' >> Muslim je s nekih četiri metra tukao jer je ostao sam zahvaljujući igraču više i to je 5:2

4' >> Grci nisu iskoristili igrača više, lopta im se odbila i u zadnjoj sekundi Vlachopoulos puca i od Sukna se odbija u gol, to je 4:2

3' >> Isticao je napad, a potom je Sukno dodao do Obradovića i on s pozicije centra zabija iza leđa, imamo 4:1

2' >> Još nemamo odgovora za grčku obranu, ali nemaju ni Grci za našu

1' >> Joković je ponovno brži od Genidouniasa, imamo loptu i napad, ali na grčki presing loše smo reagirali i ostali bez lopte. No čistu šansu u polukontri zapucali su naši protivnici, ponovno prečka

PRVA ČETVRTINA

8' >> Obrana Hrvatske igra odlično, Grci nisu uspjeli doći ni na deset metara od gola, a ostali su bez lopte. Potom je Bukić s desne strane zabio gol, ali to je na dušu grčkog vratara jer dešnjak s desne strane kad puca onda ne bi to trebalo ući. Sad je 3:1 za nas, a moglo je biti i više jer Grci su napravili prekršaj u napadu i Sukno je imao vremena za još jedan udarac

7' >> Nismo iskoristili igrača više još jednom, Sukni ovaj put brani Flegkas udarac iz daljine

7' >> Peterac za Grčku, bio je prekršaj na Mourikisu. Iskoristio ga je Fountoulis i sad je 2:1

6' >> Nismo iskoristili igrača više, ali potom je Sukno opalio iz daljine i to je 2:0

5' >> Ni Grci nisu iskoristili svog prvog igrača više

4' >> I nova prečka za Grke, idemo u napad i umalo smo stigli do 2:0, ali Flegkas brani

4' >> Obradović je sjajno uposlio Luku Lončara i to je 1:0

3' >> Prečku pogađaju i Grci

2' >> Pavić nevjerojatno brani i u našem napadu Bušlje ne koristi igrača više, pogađa prečku

1' >> Joković je bio brži i imamo prvi napad i odmah smo pogodili stativu i imamo već treći napad, ali nije dobro odigran pa gubimo loptu