1/4
23.06.2012.
u 20:45

Španjolska će u polufinalu igrati protiv Portugala, koji je još prije neki dan izbacio Češku

Nakon Portugala i Njemačke, Španjolska je treća reprezentacija koja se uspjela plasirati u polufinale Eura, svladavši Francusku 2:0. U susretu najjačeg četvrtfinalnog para, Španjolci su od početka preuzeli konce igre u svoje noge. Iako im je s druge strane stajala moćna Francuska, koja je uz Njemačku najviše pokazala na ovom Euru, Španjolci nisu odustali od svoje prepoznatljive igre. Ponovno su držali loptu u svojim nogama, s posjedom od 60 posto. Takva igra donijela im je samo u prvom dijelu šest udaraca na protivnički gol, za razliku od tek dva francuska pokušaja.

Prvu veliku priliku u 8. minuti propustio je Xabi Alonso, kad je njegov udarac sigurno obranio vratar Lloris. No, zato se isti igrač iskupio u 19. minuti, kad je proigravanje Jordi Albe glavom pospremio u gol za vodstvo Španjolske 1:0. Na ovoj način Xabi Alonso na najbolji je mogući način proslavio svoj 100. nastup u nacionalnom dresu. Samo minutu kasnije Xavi je propustio priliku povećati vodstvo, ali je njegov pokušaj otišao malo iznad vratnice. Francuzi su na svoju prvu priliku trebali čekati sve do 26. minute, kad je Benzema tukao iz slobodnog udarca, dok su najbliži izjednačenju bili u 32. minuti, također nakon slobodnog udarca s 25 metara, ali Cabayeov udarac ispod vratnice u korner izbacuje Casillas.

Zanimljivo, ali u četiri dosadašnja međusobna susreta na velikim natjecanjima, Španjolci ni jednom nisu uspjeli svladati Francusku.

U nastavku susreta francuski izbornik Blanc odlučio je preuzeti više rizika, pa u momčad uvodi ofenzivne Nasrija i Meneza, a desetak minuta prije kraja utakmice i napadača Girouda. No, i takvom igrom Francuzi ne uspijevaju opasnije priprijetiti Španjolcima. Iako su uspostavili ravnotežu u sredini terena, izostale su izrađene prilike za izjednačujući pogodak. Najviše se po boku trudio Ribery, ali njegova ubačaje Casillas i društvo rješavaju bez problema. Francuska je tako ostala jedina reprezentacija, koja se plasirala u drugi krug, a čiji se napadači na Euru nisu upisali u listu strijelaca.

U 90. minuti priču zaključuje svojim drugim golom Xabi Alonso iz kaznenog udarca, kojeg je skrivio Reveillere srušivši s leđa Pedra.

Španjolce u polufinalu očekuje Portugal.