Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 93
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Na rubu

Ma kakav Messi, ona je pravi ponos Argentine: Ovo je najljepša sutkinja na svijetu

23.01.2026.
u 09:17

U središtu uzavrele atmosfere, između nervoznih igrača i glasnih navijača, stoji figura potpunog mira i autoriteta. To je sutkinja Agustina Loos Matrella

Scena je kao iz filma: napeto nogometno finale regionalne lige Tres Lomas, sudar klubova Atlético Quenumá i Atlético Argentino, a jedan rani pogodak odlučuje pobjednika. U središtu uzavrele atmosfere, između nervoznih igrača i glasnih navijača, stoji figura potpunog mira i autoriteta. To je sutkinja Agustina Loos Matrella. Ipak, tog dana nešto je bilo drugačije. Pažnju nije privlačila samo svojom besprijekornom arbitražom, već i pojavom, dijelivši pravdu u elegantnoj crnoj suknji, potezu koji simbolizira spoj profesionalnosti, individualnosti i tihog prkosa prema starim, prašnjavim pravilima. Za 25-godišnju sutkinju iz Olavarríje, grada u srcu Argentine, to je bio samo još jedan povijesni dan u karijeri koja je iz temelja promijenila percepciju žene na nogometnom terenu. Iako su je svjetski mediji, tražeći laku senzaciju, prozvali "najzgodnijom sutkinjom na svijetu", njezina životna priča seže daleko dublje od površnih naslova i dokazuje da je njezin utjecaj definiran hrabrošću, a ne izgledom.

Njezin put započeo je 2018. godine kada se pridružila Udruzi sudaca Olavarríje, a izazovi su stigli gotovo odmah. 
Kada sam ja počela, bila sam jedina, i bila sam jedina dosta dugo - prisjetila se Agustina.
U tom dominantno muškom okruženju nije dugo trebalo da se suoči s njegovom najmračnijom stranom. Već 2019., na jednoj utakmici nižih liga, postala je žrtvom vulgarnog seksističkog napada trenera jedne od momčadi. Mnoge bi takav incident obeshrabrio ili čak natjerao da odustanu, no za Agustinu je to bila prekretnica koja joj je ojačala odlučnost. Bez oklijevanja je prijavila incident i odbila dopustiti da je takvo ponašanje zastraši. 
Nikada se nisam osjećala drugačijom ili manje vrijednom zato što sam žena - izjavila je kasnije, pripisujući svoju otpornost karakteru. 
 Imam vrlo jaku osobnost i mislim da se to prenosi na teren. 

Ako ne znaš šta je bilo' unatoč zabrani se pjevala u Švedskoj


Svoj je autoritet zacementirala rušenjem barijera, jedne po jedne. Ključna je bila 2022. godina. Tijekom turnira Apertura, upisala se u povijest kao prva žena koja je ikada sudila utakmicu prve lige u Ligi de Fútbol de Olavarría (LFO).  Tog je poslijepodneva predvodila sudačku trojku koju su u potpunosti činile žene, uz nju su bile Martina Palahy i Sofía Velázquez, poslavši snažnu poruku o promjenama koje dolaze. Ubrzo nakon toga, srušila je još jednu granicu postavši prva žena koja je dijelila pravdu u prvoj ligi Lige Coronel Suárez. 
Uskoro je stigao poziv koji mijenja život: profesionalni ugovor s Argentinskim nogometnim savezom (AFA). Za sutkinju iz jedne regionalne lige, takav je uspjeh bio ravan čudu i potvrda da se njezin trud isplatio. 
Bila je to prilika da dođem do mjesta na koje rijetki imaju priliku doći -  prisjetila se Agustina, priznajući da su dani uoči potpisivanja bili ispunjeni "velikom nervozom".
Danas, kao četvrta sutkinja na utakmicama argentinskih Saveznih turnira (Torneo Federal), nastavlja svoj uspon, strpljivo skupljajući iskustvo u sve zahtjevnijim okruženjima. 
Jako je malo žena sudilo u Saveznoj A ligi, mislim da je bila tek jedna utakmica. Ja imam 25 godina, a većina mojih kolega ima oko 30. Koristim priliku da steknem iskustvo. Učim jako puno - skromno je istaknula, svjesna da je njezin put tek na početku.
Iza svakog uspjeha stoji sustav podrške, a za Agustinu je ključna figura bila obitelj Pompei, poznata sudačka dinastija u Argentini. Posebno ističe Juana Pabla Pompeija, slavnog argentinskog suca kojeg od milja naziva svojim "nogometnim ocem" i mentorom. Njegovi savjeti i vodstvo oblikovali su njezinu filozofiju suđenja, koja se ne temelji na strahu, već na poštovanju i pravednosti. 
 - Mi moramo dijeliti pravdu, ne ulazimo na teren da bismo bili neprijatelji igračima - objasnila je. 

Dok je na terenu sinonim za strogu profesionalnost, izvan njega Agustina Loos Matrella je postala prava zvijezda društvenih mreža. S rastućim brojem pratitelja na Instagramu, gdje dijeli trenutke iz profesionalnog i privatnog života, privukla je pažnju svjetskih medija koji su je, u potrazi za klikovima, etiketirali kao "najljepšu sutkinju svijeta". Ipak, ona tu golemu popularnost koristi iznimno pametno, ne dopuštajući da njezin izgled zasjeni njezine profesionalne uspjehe. Umjesto toga, svoju platformu koristi kako bi inspirirala mlade djevojke diljem Argentine da se odvaže na karijeru u nogometu. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata