Dominacija: Hirscher peti put zaredom osvojio veliki globus

Marcel Hirscher
1/5
05.03.2016.
u 15:05

Hrvatski reprezentativac Filip Zubčić imao je 23. vrijeme prve vožnje, a svoj je konačni plasman pokvario za još jedno mjesto s obzirom na to da je u drugoj vožnji imao 26. rezultat.

Austrijanac Marcel Hirscher prekinuo je pobjednički niz Alexisa Pinturaulta u veleslalomima za Svjetski kup te subotnjim slavljem na stazi Podkoren u Kranjskoj Gori osigurao osvajanje Velikog kristalnog globusa petu godinu zaredom te mali, veleslalomski Kristalni globus.

U teškim, snježnim uvjetima na zaleđenoj stazi, Hirscher je obje subotnje vožnje bio najbrži te je slavio s ukupnim vremenom 2:12.58, ostavivši drugoplasiranog Francuza Pinturaulta iza sebe za 0.53 sekunde. Treće mjesto osvojio je Norvežanin Henrik Kristoffersen (+1.59).

Hrvatski reprezentativac Filip Zubčić imao je 23. vrijeme prve vožnje, a svoj je konačni plasman pokvario za još jedno mjesto s obzirom na to da je u drugoj vožnji imao 26. rezultat. Zubčić je za Hirscherom zaostao 4.94 sekunde, a najlošiji ovosezonski plasman ostavio je hrvatskog reprezentativca izvan kruga 25 najboljih veleslalomaša svijeta koji imaju pravo nastupa na završnici Svjetskog kupa u St. Moritzu.

Osim Zubčića, u subotu je po prvi put u Svjetskom kupu nastupio i 17-godišnji Samuel Kolega, koji je osvojio 43. mjesto od 44 skijaša koji su završili prvu vožnju, a za Hirscherom je zaostao 7.04 sekunde.

Austrijanac je nakon nastupa u Kranjskoj Gori, svojom 38. pobjedom u Svjetskom kupu, stigao do 721 boda u veleslalomu i 111 bodova prednosti u odnosu na Francuza Alexisa Pinturaulta koji je slavio u prethodna četiri veleslaloma. Hirscher sada ima i 1525 bodova u redoslijedu za Veliki kristalni globus, a drugoplasirani Norvežanin Henrik Kristoffersen zaostaje 333 boda. Kako Kristoffersen ne nastupa u brzim disciplinama, Hirscher je današnjom pobjedom praktično osigurao i peti uzastopni trijumf u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa. Posljednji skijaš koji je uspio osvojiti Veliki kristalni globus prije početka Hirscherove ere bio je Ivica Kostelić koji je slavio 2011. godine.

U nedjelju je u Kranjskoj Gori na rasporedu pretposljednji slalom u ovoj sezoni.

Odgođen veleslalom skijašica u slovačkoj Jasni

Veleslalomska utrka za Svjetski kup skijašica, koja je u subotu trebala biti održana u slovačkoj Jasni, otkazana je zbog jakog vjetra i premještena na ponedjeljak.

Među 59 prijavljenih skijašica sa startnim brojem 52 trebala je nastupiti i hrvatska reprezentativka Leona Popović, kojoj je to trebao biti prvi ovosezonski nastup u utrkama Svjetskog kupa.

Budu li to vremenski uvjeti dopustili, u Jasni bi u nedjelju trebao biti održan slalom, a veleslalomska utrka koja je trebala biti održana danas, odgođena je za ponedjeljak.

Martinu Fourcadeu zlato u sprintu, Björndalenu srebro

Vodeći biatlonac svijeta Francuz Martin Fourcade nakon što je svojoj mješovitoj štafeti u četvrtak donio naslov svjetskih prvaka, u subotu je u sprintu došao do zlata i u prvom pojedinačnom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Oslu, dok su hrvatski reprezentativci Krešimir Crnković i Filip Petrović osvojili 83, odnosno 98. mjesto.

Fourcade je bio bez promašaja na oba gađanja i 10 kilometara dugu stazu svladao za 25:35.4 minute. Francuskom biatloncu to je 17. odličje sa svjetskih prvenstava, a osmo zlato.

Domaće navijače razveselio je legenda ovog sporta, 42-godišnji Ole Einar Björndalen koji je za Fourcadeom zaostao 26.9 sekundi i osvojio srebrnu medalju. Björndalenu je ovo 41. medalja sa svjetskih prvenstava, a po 13. put je osvojio srebrno odličje.

Bronca je pripala Ukrajincu Serhiju Semenovu, koji je za Björndalenom zaostao samo 0.7 sekunde.

Među 102 biatlonca na startu su bila i dvojica hrvatskih reprezentativaca. Krešimir Crnković je s tri promašaja osvojio 83. mjesto, zaostavši za Fourcadeom 3:48.2 minute, dok je Filip Petrović imao pet promašaja pa je sa zaostatkom 6:10.4 minute osvojio 98. mjesto.

Biatlonce u nedjelju (13.30 sati) čeka dohvatna utrka na 12,5 km, u koju će startati prema današnjim zaostacima.