Nakon što je prošle godine ukinuto 250 radnih mjesta, najtrofejniji engleski nogometni klub Manchester United je najavio novi val otpuštanja koji će pogoditi između 150 i 200 zaposlenika. Ova drastična mjera dio je "transformacijskog plana" čiji je cilj, prema riječima kluba, poboljšati financijsku održivost i operativnu učinkovitost. Odluka je donesena nakon pet uzastopnih godina gubitaka, a provodi se pod vodstvom novog suvlasnika, Sir Jima Ratcliffea, i izvršnog direktora Omara Berrade.
Manchester United, unatoč svojoj globalnoj popularnosti i visokim prihodima (četvrti na Deloitteovoj listi najbogatijih klubova), već godinama bilježi značajne financijske gubitke. U posljednjih pet godina, kumulativni neto gubitak kluba premašio je 470 milijuna eura. Ovakvo poslovanje, naglašava Berrada, "ne može se nastaviti". Glavni prioriteti kluba su uspjeh na terenu i poboljšanje infrastrukture, a ulaganja u te ciljeve nisu moguća uz kontinuirane gubitke.
Osim nagomilanih gubitaka, problem predstavlja i naslijeđe otkupa financiranog dugom obitelji Glazer iz 2005. godine, koji je klub opteretio ogromnim dugom i visokim kamatama. Prema Guardianu, dug kluba iznosi oko 850 milijuna eura, a godišnji troškovi servisiranja duga premašuju 40 milijuna eura.
Dodatni financijski pritisak stvaraju i skupi, a često neuspješni transferi igrača, kao i otpremnine za smijenjene menadžere i osoblje. Samo otkaz Eriku ten Hagu i njegovom timu, te kratkotrajni angažman sportskog direktora Dana Ashwortha, koštali su klub više od 17 milijuna eura.
Otkazi će, prema najavama, zahvatiti različite odjele kluba, kako one vezane uz nogometne operacije, tako i one izvan njih. Prošlogodišnji val otkaza najviše je pogodio nogometni odjel, a ovaj put se očekuje podjednaka raspodjela između nogometnog i ostalog dijela kluba. Konkretno, spominje se smanjenje broja zaposlenika u londonskom uredu, koji je pretežno usmjeren na ne-nogometne aktivnosti.
Osim samih otkaza, provode se i druge mjere štednje. Ukinuti su besplatni topli obroci za zaposlenike na Old Traffordu, što bi, prema procjenama kluba, trebalo uštedjeti više od milijun eura godišnje. U Carringtonu, trening centru kluba, igrači će i dalje imati pravo na besplatne obroke, dok će osoblje, nakon renoviranja, imati znatno skromniju ponudu. Smanjeni su i bonusi za zaposlenike.
VEZANI ČLANCI:
Reakcije na najavljene otkaze su, očekivano, podijeljene. Dok neki razumiju potrebu za financijskom stabilizacijom, mnogi kritiziraju upravu, posebno obitelj Glazer, zbog dugogodišnjeg izvlačenja novca iz kluba i loših poslovnih odluka. Navijači su posebno nezadovoljni povećanjem cijena ulaznica, ukidanjem povlaštenih cijena za djecu i starije osobe, te ukidanjem raznih pogodnosti za zaposlenike. Kako ističe The Athletic, neki zaposlenici smatraju da je prestiž rada za United često kompenziran nižim plaćama, a ukidanje beneficija poput besplatnih obroka dodatno pogoršava situaciju.
Unatoč trenutnim problemima, Manchester United i dalje ostaje jedan od najvećih i najvrijednijih nogometnih brendova na svijetu. "Transformacijski plan", iako bolan za mnoge zaposlenike, predstavlja pokušaj da se klub vrati na put financijske stabilnosti i sportskog uspjeha. Hoće li Sir Jim Ratcliffe i Omar Berrada uspjeti u tom naumu, ostaje za vidjeti. Klub predviđa da će se, nakon provedbe ovih mjera, naći u "mnogo snažnijoj poziciji za ulaganje u nogometni uspjeh i poboljšanje infrastrukture za navijače", istovremeno poštujući financijske regulative UEFA-e i Premier lige. Cilj je stvoriti "mršaviji, agilniji i financijski održiviji nogometni klub".
Put kojim je krenuo i Dinamo. Dovedi krš od igrača za nemoralne novce i to dođe na naplatu, nema rezultata posljedično ni novaca. Vidjet će se to vrlo brzo i u Dinamu