Hrvatska i dalje bez pobjede protiv Portugala, a zabili smo im samo dva gola

UEFA Nations League - League A - Group 3 - Portugal v Croatia
1/5
05.09.2020.
u 23:11

Aktualni svjetski nogometni doprvaci protiv europskog prvaka i pobjednika Lige nacija sada imaju razliku pogodaka 2-12.

Hrvatska nogometna reprezentacija niti u šestom međusobnom susretu nije uspjela poraziti Portugal. Točnije upisala je već peti poraz uz jedan remi.

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Europskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale, pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača.

Portugal je slavio 3-0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88). Hrvatska je potom ispala u četvrtfinalu od Njemačke (1-2), a Portugal je izgubio od Češke (0-1).

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2-0, golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1-0, a pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Novi službeni okršaj dogodio se u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1-0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Hrvatska je morala kući dok je Portugal na koncu osvojio europsku krunu.

Protiv Portugala smo igrali i 6. rujna 2018. u prijateljskom susretu u Faru.  Bio je to prvi susret "Vatrenih" nakon svjetskog prvenstva u Rusiji na kojem su osvojili drugo mjesto.

Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića koji je sjajno zabio sa desetak metara nakon što se lopta odbila do njega. Domaćin je izjednačio u 32. minuti nakon što je Pizzi poslao precizan ubačaj u kazneni prostor, a Pepe sjajno skočio i glavom zabio za 1-1.

U šestom međusobnom susretu, večeras igranom u Portu, "Vatreni" su izgubili 1-4.

Portugal je poveo pred kraj prvog poluvremena golom Joaoa Cancela (41), na 2-0 povisio je Diogo Jota (58), za 3-0 strijelac je bio Joao Felix (70), da bi u sudačkoj nadoknadi svaki sastav postigao po pogodak. Prvo je u prvoj minuti nadoknade Petković (90+1) smanjio na 3-1, da bi u posljednjim sekundama Andre Silva (90+4) pogodio za konačnih 4-1.

MEĐUSOBNE UTAKMICE HRVATSKE I PORTUGALA

9. lipnja 1996. HRVATSKA - Portugal 0-3 (EP - skupina) Luis Figo (3), Joao Pinto (30), Domingos (88)
12. studenog 2005. Portugal - HRVATSKA 2-0 (prijateljska) Petit (32), Pedro Pauleta (65)
10. lipnja 2013. Portugal - HRVATSKA 1-0 (prijateljska) Cristiano Ronaldo (36)
25. lipnja 2016. HRVATSKA - Portugal 0-1 prod. (EP - osmina finala) Ricardo Quaresma (117)
6. rujna 2018. Portugal - HRVATSKA 1-1 (prijateljska) Pepe 32 / Perišić 19)5. rujna 2020. Portugal - Hrvatska 4-1 (Liga nacija) Cancelo 41, Jota 58, Felix 70, Silva 90+4 / Petković 90+1)