Gilardino spriječio blamažu svjetskih prvaka

Gaetano D\'Agostino
AFP
14.10.2009.
u 23:16

Alberto Gilardino bio je junak talijanske pobjede protiv Cipra (3:2) u posljednjem kolu skupine 8 kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričkoj Republici.

Italija je već ranije osigurala prvo mjesto i izravan palsman na SP, tako da joj utakmica u Parmi nije bila rezultatski važna, ali malo je tko očekivao blamažu svjetskih prvaka protiv Cipra. A jako je malo nedostajalo da se to dogodi.

Ciprani su vodili s 2-0 pogocima Ioannisa Okkasa u 12. i Chrysostomosa Michaila u 49. minuti. Momčad Marcella Lippija, koja je igrala u šarenom sastavu, bila je na konopcima, ali spasio ju je Gilardino trima pogocima u posljednjih 15 minuta utakmice. Napadač Fiorentine najprije je pogodio u 78. minuti, izjednačio je tri minute kasnije, a pobjedu “azzurrima” donio je u sudačkoj nadoknadi.

Tri je pogotka u srijedu u skupini 8 postigao i napadač Manchester Uniteda Dimitar Berbatov čija se Bugarska od neuspješnog nastupa u kvalifikacijama oprostila visokom pobjedom (6:2) protiv Gruzije. Irska, koje je ranije zacementirala drugo mjesto i dodatne kvalifikacije, za kraj je odigrala neodlučeno (0:0) protiv Crne Gore.

Kvalifikacije za SP, Skupina 8:

Italija – Cipar 3:2 (Gilardino 78, 81, 90 / Okkas 12, Michail 49)

Bugarska – Gruzija 6:2 (Berbatov 6, 23, 38, Petrov 14, 44, Angelov 35 / Dvališvili 36, Kobiašvili 51-11m)

Irska – Crna Gora 0-0