U profesionalnom nogometu ima dosta klubova čije su primarne boje crvena i plava, a Barcelona je među njima najslavnija.
No, mnogi ljubitelji nogometa nisu svjesni da je Barca dizajn dresa preuzela od FC Basela, kluba s kojim je povezan osnivač aktualnog europskog prvaka, Hans Gamper.
Ovaj je Švicarac nastanjen u Barceloni prethodno igrao u Baselu, koji je osnovan 1893., šest godina ranije od Barce. Postoji još jedna, slabije prihvaćena teorija koja tvrdi da je Gamper te boje izabrao jer se one nalaze na grbu švicarskog kantona Ticino. Međutim, Gamper nikad nije živio u Ticinu, već je tamo prebivala samo njegova sestra Rosa.
U katalonskom je dnevniku La Vanguardia povodom prvih četvrt stoljeća kluba, 29. studenog 1924., objavljen članak Narcisa Masferrera, u kojemu se potvrđuje “bazelska teorija” Barcinih boja. U članku opisuje osnivačku skupštinu kluba i precizira da su boje odabrane po uzoru na majicu FC Basela.
Masferrer je zacijelo bio odlično upućen, jer je bio Gamperov prijatelj te dopredsjednik kluba 1909. i 1910. te predsjednik Katalonskog nogometnog saveza.
Na katalonskom se plavo-crveno kaže blaugrana, a na kastiljskom azulgrana, što su istovremeno i klupski nadimci. Grana je tamna nijansa crvene boje, kakvu nalazimo na šipku ili crvenom vinu. Ista je nijansa crvene prisutna na majicama Torina te na talijanskom glasi - granata.
Grad tuge i slavlja
Ove će sezone plavo-crvene pruge na Barcinoj majici biti tanje no inače, a prvi će puta u povijesti preko njih biti otisnuta komercijalna reklama. Tu će čast imati Qatar Foundations po tarifi od trivijalna 33 milijuna eura godišnje u idućih pet godina. Barcelona je ranije nosila i Unicefovu reklamu, ali iz promotivnih pobuda, ne naplaćujući ništa. Dok su se na Barcinoj majici mijenjale samo debljine i broj pruga (uz povremene dodatke drugih boja u malim dozama), Barcine su gaćice prvo bile bijele pa crne, a 2005. crvene.
Švicarski grad nije samo “rodno mjesto” Barcine majice, već i scenarij jedne od najvećih pobjeda u povijesti katalonskog kluba. I jednog od najgorkijih poraza. U finalu Kupa kupova 1969. na Baselovom je St. Jakob Parku Barcelona poražena od Slovana iz Bratislave s 2:3, što je odjeknulo kao golema senzacija. Zanimljivo, taj je isti Slovan već iduće jeseni kao branitelj trofeja ispao od Dinama s glatkih 0:3 i 0:0.
Deset godina kasnije, na istom je travnjaku Barca dobila zadovoljštinu, osvojivši prvi od četiri Kupa kupova protiv Fortune iz Düsseldorfa. Pobjedi od 4:3 svjedočilo je 40.000 katalonskih navijača pristiglih iz cijele Europe, a na povratku je 1,5 milijuna ljudi dočekalo Krankla, Neeskensa, Rexacha, Asensija, Carrasca i druge junake. Taj je trijumf na Baselovom stadionu u klupskoj povijesti po značaju samo iza pobjede nad Sampdorijom 1992. na Wembleyju, kojom je osvojen prvi Kup prvaka.
Boje donose sreću i nesreću
Plavo-crveno prati Barcelonu i u dobru i u zlu. U slavnom finalu Kupa prvaka 1986. u Sevilli blaugrane su izgubile od Steaue s 0:2 u jedanaestercima. Iako je te večeri, u kojoj je Helmuth Duckadam obranio četiri jedanaesterca, Steaua igrala u pričuvnim bijelim dresovima, njene su glavne boje također plava i crvena.
Još je jedan plavo-crveni vojni klub nagazio Barcelonu: moskovski je CSKA zaustavio Cruijffov Dream Team u obrani Kupa prvaka u sezoni 1992./93. porazivši ga s 3:2 na Nou Campu. Treći nekoć vojni klub odjeven u plavo-crvene pruge je beogradski Partizan, kojem su te boje bile originalne, sve do jednog susreta s Juventusom sredinom prošlog stoljeća.Beograđanima je tada torinski klub poklonio garnituru dresova čije su boje zadržali do danas, a crveno-plava varijanta s vremenom se pojavluje kao pričuvna.
Sretnije je trenutke protiv plavo-crvenih Barca doživjela proljetos, kad je neriješenim kod istobojnog Levantea osigurala novi naslov prvaka. U Španjolskoj plavo-crvene majice nosi još i Extremadura, dok su u Italiji takva tri kluba - Bologna, Genoa i Cagliari, samo što su kod njih plohe u ovim bojama znatno šire. Jednakom kombinacijom boja, ali u različitim nijansama i dizajnima, diče se još i Paris SG, West Ham, Aston Villa i argentinski Tigre.