Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 181
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
MATTHEW PERRY

Smijeh i tragedija Matthewa Perryja

Promo
29.12.2025.
u 10:38

Kao Chandler Bing nasmijavao nas je deset godina, ali izvan svjetla reflektora Matthew Perry vodio je tešku bitku sa svojim demonima. Oni su ga na kraju, nažalost, stajali života.

Rođen u Massachusettsu, a odrastao u Kanadi, Perry je od malih nogu pokazivao glumački talent. Na televiziji se prvi put pojavio još 1979. u seriji 240-Robert. Tijekom odrastanja bio je strastveni tenisač, ubrajali su ga među najbolje juniore u Kanadi. No nakon preseljenja u Los Angeles sa svega 15 godina, shvatio je da je konkurencija prejaka te se okrenuo glumi. Uslijedile su manje uloge u filmovima i serijama – sve dok 1994. nije stigla ponuda koja mu je promijenila život.

Perry je tada dobio ulogu u pilot-epizodi serije Friends Like Us, kasnije preimenovane u Prijatelje. Lik Chandlera Binga obilježio mu je karijeru i donio svjetsku slavu. Njegov britak sarkazam, prepoznatljiva intonacija i poseban način naglašavanja riječi postali su televizijski fenomen. Uspjeh u Prijateljima okrunio je 2002. nominacijom za nagradu Emmy. Osim ulogom Chandlera, Perry je ostavio trag i u filmovima Brak na brzinu, Ubojica mekog srca i Ponovno 17, kao i u hvaljenoj seriji Studio 60 na Sunset Stripu.

Iza kulisa, međutim, odvijala se sasvim druga priča. Još od nesreće na jet-skiju 1997. borio se s ovisnošću o alkoholu i analgeticima. Sam je priznao da se ne sjeća snimanja čak triju sezona Prijatelja. Njegova fizička promjena vidjela se i na ekranu – u periodima s viškom kilograma borio se s alkoholom, dok je u fazama mršavljenja bio ovisan o tabletama. O tim iskustvima otvoreno je progovorio u autobiografiji Prijatelji, ljubavnici i velika strašna stvar.

Unatoč više od petnaest pokušaja odvikavanja, Perry se, čini se, nikada nije uspio potpuno osloboditi ovisnosti. Preminuo je 28. listopada 2023., a službeni uzrok smrti bila je kombinacija djelovanja ketamina i utapanja. Jedan od liječnika koji mu je nabavljao ketamin početkom ove godine osuđen je na zatvorsku kaznu.

Smrt Matthewa Perryja potresla je prijatelje, kolege i milijune obožavatelja diljem svijeta. U njegovu čast osnovana je Zaklada Matthew Perry, posvećena pomaganju ljudima koji se bore s ovisnošću, baš onako kako je on sam želio.

Njegov jedinstveni humor obilježio je cijelo jedno desetljeće, a njegov put od svjetla slave do tame ovisnosti možete doživjeti u dirljivom dokumentarcu Matthew Perry: Hollywoodska tragedija, 3. siječnja u 21:50 na DOX TV-u.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata