Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 30
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
PRIMJERI Iako u sedamdesetoj, Fanika Ognjan sadi vinograd

Prigorsko brdo Melišćak u novome ruhu

vrt-meliscak-txt.jpg
import
02.05.2007.
u 19:00

Dva hektara ili 9000 loza novoga vinograda rezultat je ljute trave na ljutu ranu nevelike sedamdesetogodišnje ženice, koja bi, da se u ilovaču zakopa, vjerojatno u suhu drenovinu izrasla.

Na brežuljcima iznad brdovečkoga kraja kroz povijest se vinogradarstvo nekada razvijalo, a nekada stagniralo. Prevlast plemenite loze uz dvorce ili direktora uz nakrivljene kućerke izmjenjivala se do prije nekoliko godina, kad je osnovana udruga naprednih vinara (a dr. Schubert za direktore predlaže "sjekira-terapiju") od Branka Dujmovića do Vlade Kosmata, koji se okitio nagradama, ali i sam ovih dana posadio vinograd.

Na velika vrata kuca im i Fanika Ognjan, rodom iz Prigorja Brdovečkoga, koja na dva hektara iskrčene, uređene i ograđene površine upravo završava sadnju suvremenoga vinograda rajnskoga rizlinga, sauvignona, zelenog silvanca, žutoga muškata i još ponečeg.

Sve je pripremljeno po pravilima struke, osim nevelike ekipe u kojoj je najjači nećak Zdenko Hribar, a na čelu Fani, koja se na brijeg ustrijemila, kao da će ga metlom pomesti. Tri godine krčila se tu šuma, zemljište rigolalo, tonama stajnjaka i mineralnoga gnojiva, postavljeni su plastični stupovi te napokon došla sezona sadnje.

Po meteorolozima u loš tren, no Fanika već s vatrogascima pregovara: ako se nebo ne otvori, morat će ona otvoriti novčanik. Lozni su cjepovi iz proizvodnje Stane Jarkoviča iz okolice Brežica, jer u nas ih nikada nema dovoljno.

– Prigorka, pa vino? U redu! No ovakav pothvat, koji će završiti s podrumom, a poticat će ga i Grad i Županija? Je li to primjereno za umirovljenicu, čije parnjakinje uglavnom negoduju zbog cijena kruha i mlijeka?

– Živjeli smo mirno, uživali u vikendici i turističkoj agenciji na Krku, no život svoje nosi. Muž je umro, kći s dva unuka i šurjakinjom poginula je u strašnoj nesreći, a treće dijete, unuk Dado Sokolović, svestran student, sportski paralimpijac koji se upravo sprema u Bratislavu i Manchester, ostao je bez majke, dva brata i tete – pripovijeda Fanika. 

– Dadin tata, a moj zet Stjepan i ja, osjetivši da se Dado počeo zanimati za Meliščak ispod kojega i potok teče, odlučili smo. Kako sam odrasla uz vinograde, a poslije i sama imala dva, u Zelini i Zagorju, posla se nismo prestrašili. Bit će divan pogled na Meliščak u novome ruhu ili, moderno, u face-liftingu – našalila se Fanika.

Želite prijaviti greške?

Kupnja

Pretplata