Vijest glasi: Hrvatska se priključila međunarodnom Savezu za proizvodnju energije bez ugljena (Powering Past Coal Alliance) i tako ušla u napredno društvo zemalja čija budućnost energetskog sustava neće ovisiti o ugljenu. Istini za volju, ne ovisi ni sad. Kako je priopćeno iz Ministarstva gospodarstva, jedini energetski proizvodni objekt na ugljen u Hrvatskoj jest termoelektrana Plomin, ukupne snage 210 MW, čija je osnovna namjena uravnoteženje sustava opskrbe električnom energijom.
U ukupnim hrvatskim emisijama stakleničkih plinova Plomin sudjeluje sa šest posto i uz riječku termoelektranu, koju pogoni loživo ulje, jedini je ekološki dvojben HEP-ov proizvodni objekt. Nije zgorega podsjetiti se da je prije nekoliko godina sve bilo spremno za modernizaciju Plomina i gradnju trećeg bloka. Partner je već bio izabran, ali se iz političkih razloga od toga odustalo.
Čekaj malo, najprije zazivate prestanak korištenja ugljena a sad ste zbunjeni? Trebao bi slaviti a ne se čuditi.