Mario Mandžukić
12.12.2015.
u 19:55

Od Češke nikad nismo izgubili, a Španjolsku smo savladali samo 1994.

Od protivnika koji nas čekaju na Euru 2016. hrvatska nogometna reprezentacija je najviše natjecateljskih utakmica odigrala protiv Turske.

Prva je bila na Euru 1996., a Hrvatska je u svom prvom povijesnom nastupu na Europskom prvenstvu pobijedila Tursku pogotkom Gorana Vlaovića četiri minute prije kraja susreta. U tom susretu Hrvatska je igrala u sastavu: Ladić - Jarni, Štimac, Bilić, Jerkan, Asanović, Prosinečki, Boban (Soldo 57), Stanić, Šuker (Pavličić 90), Bokšić (Vlaović 73).

No, na Euru 2008. doživjeli smo najšokantniji poraz. Hrvatska je na nevjerojatan način izgubila četvrtfinalni dvoboj od Turske. Ivan Klasnić je u 119. minuti doveo našu reprezentaciju u vodstvo 1-0, te se činilo da će nas njegov pogodak odvesti među najbolje četiri reprezentacije na kontinentu. No, Turska je postigla gol u sudačkoj nadoknadi produžetaka, doslovce posljednji udarac na utakmici bio je onaj Semiha Senturka koji se zabio u same desne rašlje iza Pletikose, pa su o pobjedniku odlučivali penali.

Nakon šoka doživljenog u samoj završnici naši reprezentativci nisu imali koncentracije prilikom izvođenja 11-eraca. Modrić i Rakitić promašili su vrata, dok je udarac Petrića obranio Rustu. S druge strane Turci su pogodili sva tri svoja udarca s bijele točke. Za Hrvatsku su u tom susretu nastupili: Pletikosa - Ćorluka, Šimunić, Robert Kovač, Pranjić - Srna, Niko Kovač, Modrić, Rakitić, Kranjčar (Petrić, 65) - Olić (Klasnić, 97).

Osveta za šokantan poraz u četvrtinalu Eura 2008. stigla je u dodatnim kvalifikacijama za Euro 2012. U prvoj utakmici u Istanbulu Hrvatska je sa 3-0 svladala Tursku. Utakmica je počela na najbolji mogući način za Hrvatsku, zgoditkom Olića već nakon nepune dvije minute igre.  Hrvatska u 32. minuti dolazi do prednosti od 2:0 nakon duge akcije, u kojoj je prvo Olić namjetio priliku za Modrića koji nije uspio pucati sa svega deset metara, no u nastavku akcije lopta je došla do Srne, čiji nabačaj sjajnim skokom Mandžukić glavom provodi u mrežu. Drugo poluvrijeme započelo je kao prvo, zgoditkom Hrvatske. Kapetan Srna je izveo slobodan udarac s desne strane i milimetarskom točnošću pogodio potpuno samog Ćorluku koji pogađa tursku mrežu.

Hrvatsku je veliku pobjedu ostvarila u sastavu: Pletikosa Vida, Schildenfeld, Šimunić, Ćorluka, Dujmović, Modrić, Srna, Rakitić (Pranjić, 83), Olić (Jelavić, 85), Mandžukić (Eduardo, 90). U uzvratu je bilo 0-0 i Hrvatska je otišla na Euro 2012.

Protiv Španjolske smo odigrali jednu natjecateljsku utakmicu, i to u posljednjem kolu natjecanja u skupini na Euru 2012., s tim da je Hrvatskoj trebala pobjeda za plasman u četvrtfinale.  Protiv europskih i svjetskih prvaka Hrvatska je pružila  vrlo dobru partiju. Španjolci su djelovali nemoćno većim dijelom utakmice, a u zadnjih pola sata opasno su visili. U 59. minuti Rakitić nije zabio iz stopostotne prilike, a u 87. minuti u petercu je oboren Ćorluka, ali sudac ništa nije dosudio. Španjolci su zabili pobjednički gol u 88. minuti, a strijelac je bio Jesus Navas. Za Hrvatsku su igrali: Pletikosa - Vida (Jelavić 66), Ćorluka, Schildenfeld, Strinić - Srna, Rakitić, Modrić, Vukojević (Eduardo 81), Pranjić (Perišić 66) - Mandžukić.

Protiv Češke smo odigrali tek dvije prijateljske utakmice, 1996. godine bilo je 1-1, a 2011. je Hrvatska slavila sa 4-2.  Nikola Kalinić je bio dvostruki strijelac (13,  61), a po jedn gol zabili su Eduardo (10) i Ivo Iličević (75).

Dosadašnje utakmice hrvatske nogometne reprezentacije protiv Češke, Španjolske i Turske, momčadi iz skupine D s kojima ćemo igrati na Euru 2016.

1997, prijateljska: Hrvatska - Turska 1:1
EURO 2008, četvrtfinale:  Hrvatska - Turska 1:3 nakon penala (0:0 / 1:1)
EURO 1996, utakmica u skupini:  Hrvatska - Turska 1:0
Dodatne kvalifikacije za EURO 2012: Turska - Hrvatska 0:3, Hrvatska - Turska  0:0