Ako ponekad imate osjećaj da vam novac klizi kroz prste i da ga nikad nemate dovoljno, možda biste trebali razmisliti o sastavljanju mjesečnog proračuna. Riječ je o jednostavnom planu osobnih prihoda i rashoda koji bi vam mogao uštedjeti pokoji euro. To u početku može biti teško, no s vremenom ćete shvatiti kako takvo upravljanje financijama ima brojne prednosti. Financijski stručnjaci su za BestLife izradili nekoliko jednostavnih smjernica koje bi vam trebale olakšati izradu osobnog ili obiteljskog proračuna.
Napišite svoje ciljeve: Postavite kratkoročne i dugoročne ciljeve, poput kupnje novog laptopa ili slanja djeteta na fakultet bez kreditnog zaduživanja. Proračun bi trebao pomoći u ostvarivanju tih ciljeva, a ne biti samo alat za ograničavanje potrošnje.
Pratite svaki trošak nekoliko tjedana: Bilježite svaku potvrdu za online i osobne troškove. To će vam pomoći identificirati obrasce potrošnje i područja gdje možete smanjiti troškove, odnosno odrediti što vam je zaista potrebno, a što nije.
Odredite svoj neto prihod: Izračunajte mjesečni neto prihod kućanstva, što je iznos nakon odbitka poreza i drugih odbitaka s plaće. To je vaša osnovica za proračun na temelju koje ćete planirati troškove.
Izračunajte nužne troškove: Uključite stavke koje su iste svaki mjesec (hipoteka, stanarina, računi za mobitel) i one koje variraju (režije, namirnice). Za varirajuće stavke koristite prosjek.
Popišite neobavezne ponavljajuće troškove: Pregledajte bankovne izvode za posljednjih nekoliko mjeseci i pronađite stavke kao što su pretplate, članstva ili automatizirane kupnje. Otkažite ono što vam nije stvarno nužno.
Stvorite stavku za nepredviđene troškove: Odredite iznos za povremene troškove, kao što je kupovina odjeće, odlazak u restoran, putovanje ili popravak kućanskih aparata.
GALERIJA Ne zamaraju se emocijama: Ovo su najbezosjećajniji horoskopski znakovi
Odredite mjesečni iznos uštede: Od svakog mjesečnog prihoda trebali biste bar dio ostaviti na računu, kao štednju. Ciljajte na štednju od 10 do 20 posto prihoda.
Pratite svoj proračun: Koristite aplikacije ili ručno pratite proračun u tablici. Pronađite metodu koja vam najbolje odgovara, a ako je ikako moguće izbjegavajte plaćene aplikacije jer one predviđaju novi trošak.
Automatizirajte štednju i račune: Koristite planove automatske naplate za račune i štednju. Postavite prijenos s tekućeg na štedni račun.
Otkrijte gdje novac 'curi': Nakon praćenja financija, pokušajte otkriti gdje vam novac 'curi' te razvijte nove navike koje će vam pomoći smanjiti nepotrebnu potrošnju.
Podijelite svoje ciljeve s drugima: Podijelite svoje financijske ciljeve s drugima kako bi vam pomogli da ih se pridržavate. Na primjer, predložite jeftinije alternative za druženje.
Pregledavajte svoj proračun jednom mjesečno: Odredite termin za pregled proračuna i raspravu o njemu sa supružnikom ili partnerom. To će vam pomoći da modificirate ciljeve i prilagodite proračun.
Prilagodite proračun: Proračun je podložan promjenama, posebice nakon postizanja određenih ciljeva i planova, kao što je povećanje plaće, ostvarena štednja za neki projekt i sl.
Jednostavni trikovi kako spriječiti bolove u očima od dugog gledanja u ekran