Ovo su najbolje nove hrvatske riječi. Hoćete li ih upotrebljavati?
Ni jedna riječ nije dobila toliko glasova da bi bila nagrađena pa je ovo 18. natječajno kolo ostalo bez nagrađenika.
Komentari 52
Kaže mi automehaničar da mora promjeniti vaserpumpu za ulje. Aus Kroatiš gezakt.
Vodomet je pogrešna riječ za vaterpolo jer ne znači isto što i nogomet i rukomet. Nogomet dolazi od riječi noga + metnuti/metati, dakle, nogom metnuti/metati, a rukomet od riječi ruka + metnuti/metati, dakle, rukom metnuti/metati, odnosno, postizati zgoditke. Vodomet, po ovome/ovoj tvorbi, ispada voda + metnuti/metati, dakle, vodom metnuti/metati, odnosno, vodom postizati zgoditke, a to je pogrešno jer se zgoditci u vaterpolu postižu rukom, ne vodom. Radi se, zapravo, o rukometu u/na vodi. Ostale riječi, kao i obično, su više za smijeh nego za (svakodnevnu) upotrebu.
Jest zvuče neobično ali ako želimo sačuvati jezik moramo imati svoje hrvatske riječi.
Sigurno veći dio tih riječi neće ući u vokabular prosječnoga Hrvata. Ali treba ostati otvoren i u svakome slučaju podržajem to fa posjedujemo domače alternativne riječi aktualnim i budućim anglizmima. A ovi koji se svemu hrvatskome rugaju se ne treba čuditi, oni su tako od prije indoktrinirani da mrze bjesne i pljuju. To se nekada kod Hrvata rado vidjelo i u toj traficiji još žive. Većina ih u životu nema nikakvoga uspjeha, propale ekstitencije koje žele svakome drugom da propadne i budu beznačajne kao oni.
Ako pitate možemo kekin Benčić sve je to Jugoslovenski jezik
hoćemo! Mi volimo svoj hrvatski jezik!
Moje unuke imaju najlogičnije riječi. Grijator-radijator, Vjeverac- muška vjeverica, Udučanik- novčanik, Konjkati-jakati na konju, Kopatica-lopatica za igranje i kopanje u pijesku,
Second hand shop nije riječ pa ne treba izmišljati novu riječ nego samo prijevod. Dakle, prodavaonica rabljene robe.
I za to netko dobiva pare?? (cente) :-) Većina ovih riječi su ordinarna gllupost.
Neke od ovih "novokomponovanih" zvuče kao da ih je netko kreirao za potrebe režima Ante P.
Riječi se dodaju kada je potrebno, a ne iz mode i promjene radi promjene.
Imam i ja novu rijec: ukrutnik! Nadam se da ce uci u opticaj
Nećemo.
memento, trozgoditak bih mogao i prihvatiti, ali "trogodak" ???
Znači, nije ni gol ni pogodak nego godak super i bez zareza ili kako ono već
Inteligentno usmjeravanje razvoja jezika ima smisla, ali nikakve nove riječi oni ne stvaraju, nego umjetno pretumbavaju stare riječi i siluju ograničeni riječnik. Treba prihvatiti da se jezici razvijaju i rastu s vremenom, kulturom, znanosti i prirodno.
BMU
Većina tih novih riječi su obične gluposti koje ni u ludilu ne mislim upotrebljavati, jer već imamo adekvatne riječi za te pojmove. Besposlen pop koze krsti!
Ljude razdvajaju i različite riječi,pa sam više sklon zajedničkim riječima bez obzira tko ih se je prvi sjetio.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Ja već upotrjebljavam Uspornik u zamjenu za ležećeg pandura... Izazor za retrovizor... Ove sad predstavljene su mi bezveze, njih neću.