Nakon što je pjesniku Milku Valentu oduzet Goranov vijenac, u njegovu obranu stala je Dorta Jagić, pjesnikinja i članica žirija koji mu je nagradu dodijelio pa oduzeo.
U svojem statusu na Facebooku, koji je javan i prenosimo ga u cjelosti, piše:
"Licemjeri, a o čemu vi, makar potajno, pišete? Što je, kolege, lomača za Valenta? Iako smo mi nagradili Valentovo desetljećima dosljedno bitničko poetsko pismo, doduše logorejično, ali takvi su bili i hipiji ameri, začudne i orginalne semantičke sklopove, brzace vitalne svijesti. Art provokacije. A ne intervjue. Mi smo Valentove drame, poeziju i ostale knjige čitali odavno, ne od prekjučer i nismo provjeravali je li u Vatikanu na indexu zabranjenih knj, jer njegov bunt dobro znamo. I to je ljepota pjesničke slobode, da postoje strasni, kontroverzni pjesnici čiji svjetonazor, stil i opsesija nije možda naša poezija prije spavanja, ali osjećamo živu žilu talenta. Pjesničke cijeloživotne posvećenosti. Uza sve svoje mane, Milko je jedinstven, poluslijep i često gladan, uporno danju noću piše. Možda posljednji od rijetkih čudaka koji izumiru. Nismo čitali Intervju, niti znali za iznešene provokacije i stavove, jer kod ovog žirija koji vrednuje korpus nečijeg pjesništva, a ne lista zažarenim palcem intervjue kao kansel policija, razgovori za novine su manje važni. Okej, budite dosljedni, zapalite Baudelaira, de Sada, Swifta, Nabokova, Hamsuna, Pounda, Millera, Marinettija, i još 10 000 njih, jer sve je to đubrad koja se klela ili u incest i pedifiliju ili u fašizam, a pisala nevjerojatna djela.
Slobodno i mene kanselirajte, blokirajte, zaboravite da sam ikad postojala, jer pišem o Isusu, kontroverznom Bogu, koji je rekao da nije došao zbog svetaca, nego grešnika. I nije teško, dok bacaš kamen, pogoditi koji si ti"
Podsjetimo, samo nekoliko dana nakon što je održano 63. Goranovo proljeće, najvažnija pjesnička manifestacija u Hrvatskoj, na vidjelo su počeli izlaziti degutantni stavovi dobitnika Goranova vijenca za pjesnički opus i doprinos hrvatskoj književnosti. Milko Valent, naime, već godinama čvrsto, uvjereno i otvoreno, staje u obranu pedofilije.
Valentu je nagradu dodijelio žiri u sastavu Tomislav Brlek, Dorta Jagić, Andrijana Kos Lajtman, Branislav Oblučar i Marko Pogačar, dok je u obrazloženju stajalo sljedeće: "Književnost je njegov životni i umjetnički projekt (nije slučajno da i sam često rabi izraz kreativne radionice) u kojem se spajaju njegovo autobiografsko i autorsko ja u nastojanju da se impresivnoj energiji književnog teksta podari struktura i oblik koji će slobodno, ne robujući tabuima i konvencijama, izreći brojne intrigantne aspekte ljudske egzistencije i djelovanja. U tom smislu svakako je najpoznatiji po radikalnoj slobodi tematiziranja seksualnosti i erotike te ga se u tom okviru, ali i po neskrivenoj energiji pjesničkoga bunta, nerijetko uspoređuje s možda prvim hrvatskim pjesničkim buntovnikom, društvenim i književnim nekonformistom Kamovom".
No, ono što je žiri nazvao "radikalnom slobodom tematiziranja seksualnosti i erotike", velik dio opravdano zgrožene hrvatske kulturne javnosti koji se posljednjih dana oglasio na društvenim mrežama, naziva – propagiranjem pedofilije.
Netom nakon što je tekst o kritikama dobitniku objavljen na portalu Večernjeg lista, oglasio se žiri, te su na svojoj Facebook stranici objavili odluku o opozivu nagrade.
Vrlo hrabar istup Jagićeve.