Kreće već u jesen, a tijekom zimskih je mjeseci tu pojavu gotovo nemoguće izbjeći. Pogađate već, riječ je o magljenju stakala na automobilima. Magljenje stakala na automobilu u hladnijem dijelu godine rezultat je kondenzacije, odnosno procesa u kojem se vodena para iz zraka pretvara u kapljice vode kada dođe u kontakt s hladnom površinom, poput stakla. To se događa jer se zrak unutar automobila, koji je često topao i vlažan zbog disanja putnika ili zbog vlage s odjeće i obuće, susreće s hladnim staklima, koja su zbog vanjske temperature hladnija od zraka. Dakle, za magljenje i orošavanje stakala u automobilu krivci su razlika u temperaturi, budući da se hladno staklo susreće s toplim i vlažnim zrakom u vozilu, potom visoki postotak vlage u autu (disanje, mokra odjeća i kišobran koji se unese u automobil povećavaju razinu vlage) te nedovoljna ventilacija. Naime, ako unutrašnjost automobila nije dobro prozračena, vlaga ostaje zarobljena u njemu.
Ne možete uvijek spriječiti sve navedeno, ali nešto ipak možete učiniti kako bi se stakla na autima rjeđe i manje maglila. Prije svega, osigurajte dobru ventilaciju. Uključite jače puhanje zraka i usmjerite ga prema staklima. Ako ga imate u vozilu, koristite klima-uređaj, jer on uklanja vlagu iz zraka. Pazite da je unutarnja cirkulacija zraka isključena – koristite dovod svježeg vanjskog zraka. Kako biste smanjili razliku u temperaturi stakla i interijera vozila, zagrijte stakla. Uključite grijače stražnjeg stakla i, ako ih imate, grijače prednjeg stakla i retrovizora. Zagrijavanjem stakla smanjuje se temperaturna razlika, što sprječava kondenzaciju. Bitno je i smanjiti razinu vlage u automobilu. Stoga redovito čistite podne prostirke kako biste uklonili vlagu od snijega, kiše ili blata. Koristite sredstva za upijanje vlage, poput posebnih vrećica sa silika-gelom ili priručnih proizvoda poput riže ili pijeska za mačke u staroj čarapi. Također, provjerite brtve vrata i prozora kako biste spriječili ulazak vode u automobil.
Dobro je koristiti i sredstva protiv magljenja. Na stakla nanesite specijalne premaze koji smanjuju nakupljanje vlage. U trgovinama se mogu naći različiti sprejevi koji smanjuju magljenje stakala. Alternativno, možete koristiti kućne trikove poput sapuna ili pjene za brijanje - na staklo nanesite tanki sloj i obrišite mekanom krpom. I, naravno, redovito održavajte ventilacijski sustav automobila. Provjerite stanje filtra kabine, jer prljavi filtri mogu smanjiti protok zraka i povećati količinu vlage u kabini automobila. Uz ove korake, stakla u vašem automobilu trebala bi ostati čista - ili barem čišća - a upravo je to preduvjet za dobru vidljivost, pa time i sigurnost tijekom vožnje u hladnijem dijelu godine.