Gordan jandroković:

Građani i elite još se nisu identificirali s Unijom

Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Građani i elite još se nisu identificirali s Unijom
27.06.2018.
u 16:10
Europska unija više nije sustav koji je jedinstven kad su u pitanju vrijednosti. Taj sustav vrijednosti ozbiljno je ugrožen, smatra Jandroković.
Pogledaj originalni članak

Hrvatska je članica EU već pet godina, no naši se građani, ali ni političke ni ekonomske elite, još uvijek do kraja ne identificiraju s tim članstvom. Tu je tezu u svom govoru na jučerašnjoj konferenciji iznio predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković. Uzrok takvom odmaku prema EU Jandroković vidi i u činjenici da je Hrvatska, kako je kazao, u EU ušla kasno, kada su temeljne vrijednosti na kojima je Unija izgrađena već bile poljuljane. Te su vrijednosti, upozorava predsjednik Sabora, danas na teškoj kušnji.

Otupjela romantična vizija

– To više nije sustav koji je jedinstven kad su u pitanju vrijednosti. Taj sustav vrijednosti ozbiljno je ugrožen, a kada bismo napravili katalog vrijednosti po pojedinim državama, vjerujem da bi se jako razlikovao od zemlje do zemlje – kazao je Jandroković, upozoravajući kako je migrantska kriza ugrozila sigurnost EU i njezinih građana.

Ističe kako u takvim okolnostima ne treba zaboraviti činjenicu da su vrijednosti na kojima je izgrađena EU, mada danas poljuljane pod pritiskom migrantske krize, osigurale najdulje razdoblje mira u Europi što, ističe, treba posebno naglašavati mlađim generacijama. Jandroković je uvjeren kako je europsko zajedništvo u novim okolnostima i brzim promjenama globalnog okruženja koje donose nesigurnost i strah jedini alat kojim je moguće zaštititi građane EU pa i Hrvatske.

– Nikad prije nije bilo veće potrebe za EU – uvjeren je Jandroković. Drži da Hrvatska u takvim okolnostima mora tražiti vlastito mjesto i voditi računa o svojim interesima.

– Treba osluškivati znakove vremena, donositi odluke i jačati savezništva – naglasio je Jandroković, ali i upozorio kako taj posao nije jednostavan, posebno kada se uzme u obzir činjenica da saveznici na koje je Hrvatska uvijek računala više međusobno nisu u idiličnim odnosima.

Jandroković naglašava kako je želja hrvatskog naroda od samog početka stvaranja neovisne države bila vraćanje u europski krug. No, kaže kako je zemlja bila izložena agresiji, što je značajno otupilo romantičnu viziju koju su građani imali na početku. Ipak, hrvatsko je društvo uložilo enormne napore, mijenjalo se nabolje i postiglo velik uspjeh, ulazak u EU, no tek 2013., kada su već mogle vidjeti pukotine u samoj EU.

Uteg povijesne dinamike

1990-ih imali smo rat, izgubili smo milijarde eura, dok su s nama usporedive zemlje u EU ušle već 2004., od kada su im na raspolaganju bile milijarde eura. Kada smo danas kritični prema sebi, treba reći da nas je povijesna dinamika dobrim dijelom onemogućila u napretku. Da nije bilo tako, Hrvatska bi bila jedna od najuspješnijih tranzicijskih i postkomunističkih zemalja u Europi – uvjeren je šef Sabora.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Gordan Jandroković

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

MA
MATEO
22:30 27.06.2018.

Gospodine Jandrokoviću, ispravnije bi bilo da ste prije spomenuli elite nego građane. Ja ,stanovnik ili žitelj ( ne volim biti građanin jer s druge straqne imamo seljake) RH sam se od nastanke EU s njime identificirao,. priželjkivao je i dočekao, ali nisam doživio da se je lokalna vlast, ajmo reći elita s njome identificirala, već je ostala na brdovitom Balkanu. Mate

MX
Mister X
16:50 27.06.2018.

Građani i elite još se nisu identificirali s Unijom a znamo da se unija nije identificirala sama sa sobom . Izbjegklice - posljedice rata zadaju pored "super zarade prodajom oružja" i osvajanja teritorija . se obijaju o glavu sa obzirom što narod uspijeva da pobjegne iz pakla i kad nema kuda bježe i svojim neprijateljima u ruke koji nisu naoružani i ne ubijaju ih kao doma u njihovim domovinama ... Sad kako to riješiti . Zato je jedino riješenje ne konvencionalni ratovi . Samo nesmije nitko da to kaže pravi koji misle i to predobro zanju istinu.. !!!

DA
Danijel2
14:52 08.08.2018.

Treba se prvenstveno uzdati sam u sebe. Bježeći od nekih postojećih porobljivača, Hrvati su upadali u ralje još gorih. Kako su prošli Radić, Frankopani i brojni drugi ! Prema tome kako mediji rade (RTL, NOVA TV, dijelom i HRT), mi smo još na Balkanu.