UNUTRAŠNJI SAT

Na pomolu lijek za jet-lag i poremećaje spavanja?

Foto: Arhiva Večernjeg
Na pomolu lijek za jet-lag i poremećaje spavanja?
29.11.2009.
u 11:35
Tim istraživača sa Sveučilišta Manchester proučavala je posebne stanice za koje tvrde kako igraju važnu ulogu u regulaciji osobnog tjelesnog sata.
Pogledaj originalni članak

Nova istraživanja o tome kako funkcionira naš unutarnji sat mogla bi nam uskoro otkriti kako se riješiti problema koje izaziva jet-lag.

Tim istraživača sa Sveučilišta Manchester proučavala je posebne stanice za koje tvrde kako igraju važnu ulogu u regulaciji osobnog tjelesnog sata. Do sada se smatralo kako su te stanice neaktivne tijekom dana, no novi podaci govore u prilog suprotnome.

Zahvaljujući novim spoznajama, znanstvenici se nadaju kako bi ovo mogao biti odličan put za rješavanje problema poremećaja spavanja koje aktivira nefunkcioniranje tog unutrašnjeg sata.

Profesor Hugh Piggins, stručnjak koji je radio na istraživanju objasnio je kako bi im to moglo otvoriti nove mogućnosti u podešavanju našeg dnevnog sata. Naime, naglavce su okrenuli ideju da mozak regulira tjelesni sat stvaranjem više stanica tijekom dana i manje tijekom noći.

- Tradicionalno model nam je govorio kako sat i mozak komuniciraju s ostatkom mozga putem brojnih elektronskih impulsa koje stvaraju moždane stanice. Ti impulsi onda putuju uokolo mozga govoreći mu koje je doba dana, objasnio je profesor Piggins za BBC dodavši kako su 'otkrili da postoje najmanje dva tipa stanica u tom dijelu mozga i ponašaju se drugačije od bilo kojih stanica te sadržavaju ključni gen koji im omogućava da zadrže neuobičajeno visok nivo 'uzbuđenosti'.'

Stanice se toliko 'uzbude' da se naizgled čine mrtvima, no kasnije se smire, oporave i postaju normalno aktivne. Upravo ova aktivnost 'govori' ljudskom tijelu kada treba biti budno.

- Postoji veliki interes u farmaceutskoj industriji za razvijanjem kemijskog tretmana kako bi resetirali naš dnevni sat i na taj način se lakše nosili sa sindrom brze promjene vremenske zone ili pak s raznim poremećajima spavanja.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr