kolektivno zapušteni

Čak 65% ljudi u RH rijetko ili nikada ne vježba

Foto: KIF
kolektivno zapušteni,vježbanje
Foto: KIF
kolektivno zapušteni,vježbanje
Foto: KIF
kolektivno zapušteni,vježbanje
Foto: KIF
kolektivno zapušteni,vježbanje
Foto: KIF
kolektivno zapušteni,vježbanje
Foto: KIF
kolektivno zapušteni,vježbanje
15.12.2014.
u 15:00
Tjelesna neaktivnost poprima pandemijske razmjere i postaje golemi javnozdravstveni problem. A rješenja postoje. Nudi ih kineziologija
Pogledaj originalni članak

Čak 65% odraslih osoba u Republici Hrvatskoj vrlo rijetko ili nikada ne vježba dok u Europskoj uniji vježbanje izbjegava 59% punoljetnih osoba. Zabrinjavajuće je da čak 92% djevojaka u dobi od 15 godina nije dovoljno tjelesno aktivno.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije nedovoljna tjelesna aktivnost je četvrti vodeći rizični čimbenik smrtnosti u svijetu, nakon visokog arterijskog krvnog tlaka, konzumacije duhanskih proizvoda i visoke koncentracije glukoze u krvi. Nedovoljna tjelesna aktivnost je, stoga, prepoznata kao jedan od vodećih javnozdravstvenih problema današnjice, istaknuli su u priopćenju stručnjaci s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu i iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Oni su uoči proslave 55. obljetnice Kineziološkog fakulteta održali okrugli stol na temu ''Tjelesna aktivnost i zdravlje nacije“ na kojem su predstavili ove podatke posljednjeg istraživanja u sustavu praćenja javnog mnijenja u zemljama članicama EU (Eurobarometer).

– Tjelesna neaktivnost poprima pandemijske razmjere i postaje golemi javnozdravstveni problem. A rješenja postoje. Nudi ih kineziologija. Tjelesno vježbanje istovremeno i sprečava i liječi bolesti i oštećenja. Energija, vrijeme i novac uloženi u tjelesno vježbanje najisplativija su investicija u vlastiti život! – izjavio je prof. dr. sc Igor Jukić s Kineziološkog fakulteta u Zagrebu. Zdravstveni značaj tjelesne aktivnosti posebno se očituje u njezinoj ulozi u prevenciji kroničnih bolesti koje čine najveći udio u pobolu i pomoru, i u Hrvatskoj i globalno.

Brojnim je epidemiološkim istraživanjima – kao i meta-analizama kojima su objedinjeni rezultati tih istraživanja – nepobitno utvrđeno smanjenje rizika razvoja koronarne bolesti srca, moždanog udara, karcinoma debelog crijeva, dojke i pluća, astme, dijabetesa tipa 2 kod aktivnih osoba u odnosu na osobe koje su neaktivne (ovisno o bolesti, smanjenje rizika se kreće od 12 do 31%). Uz zdravstvenu, tjelesna aktivnost ima i dokazane značajne psihološke, društvene, ekološke i ekonomske dobrobiti.

Navedene dobrobiti tjelesne aktivnosti čine je izrazito važnim čimbenikom unapređenja zdravlja. Stoga bi briga o uključivanju tjelesne aktivnosti u svakodnevni život trebala biti prioritet i pojedinca (odgovornost za vlastito zdravlje), i javnozdravstvene politike države (odgovornost za zdravlje nacije). Iako su u Hrvatskoj i do sada, od strane različitih institucija, ulagani napori i provođene hvale vrijedne kampanje i akcije usmjerene promociji tjelesne aktivnosti, no statistički podaci o visokom udjelu nedovoljno aktivnih osoba upućuju na potrebu za drukčijim, sustavnim i ujedinjenim pristupom ovome javnozdravstvenom problemu.

Nužno je donošenje Nacionalne strategije za unapređenje tjelesne aktivnosti u populaciji, koju će oblikovati za to imenovani interdisciplinarni tim stručnjaka. Uz donošenje Nacionalne strategije, nužno je i sastavljanje Nacionalnog programa, temeljenog na postojećim znanstvenim dokazima, koji će operacionalizirati ciljeve Strategije, kao i oblikovanje zakonskog okvira koji će omogućiti provođenje Nacionalnog programa unapređenja tjelesne aktivnosti u populaciji. Jedan od osnovnih ciljeva Strategije treba biti pozitivan pomak epidemioloških pokazatelja razine tjelesne aktivnosti u populaciji.

>>I tjelesna aktivnost važna je za prevenciju zimskih bolesti

>>Vježbanje uz trenere za sve umirovljenike

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

TH
than
15:41 15.12.2014.

To da djevojke ne vjezbaju to nije nista novoga. To se vidi nazalost i na ulici. Zgodnije tijelo im imaju majke od njih. Nevjerojatno je koliko su se mlade djevojke zapustile. No od kavenisanja, sjedenja i 'lajkanja' jedino sto raste je gluteus maximus i slauf oko struka.

CE
centirion
01:52 16.12.2014.

65 posto Hrvata je u prirodnoj kondiciji