U Hrvatskom športskom muzeju sport i umjetnost predstavljaju se kao vrijedna kulturna baština. U prvom stalnom postavu koji se otvara za javnost ove godine bit će i umjetnički radovi koji prikazuju sportaše ili sportske trenutke. Zbirka slika i skulptura obogaćena je novim, nagrađivanim djelom, a ustanova ga je dobila od same autorice. Akademska slikarica Ivana Musić donirala je svoje ulje na platnu "Water-polo", velikog formata 140x190 cm. Rad je bio izložen 2000. u Olimpijskom muzeju u Lausannei, gradu sjedištu Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO), na izložbi 'Art & sport 1948-2000' održanoj uoči Olimpijskih igara u Sydneyju. Izložbu je organizirao MOO, čiji je tadašnji predsjednik Juan Antonio Samaranch bio i predsjednik žirija za odabir radova. Autorica je dala i katalog, plakat i medijske zapise o izložbi 'Art & sport 1948-2000'.
"Željela bih zahvaliti Hrvatskom športskom muzeju, ravnateljici gospođi Daniri Bilić i cijelom timu što su prihvatili ovu donaciju. Iznimna mi je čast što će slika biti dio fundusa uz brojne predmete i trofeje hrvatskih sportaša, reprezentativaca i olimpijaca. Muzeji su divna i iznimno važna mjesta za svaki grad i zemlju, koja profesionalno čuvaju i prezentiraju povijest, kulturu i baštinu, tehnologiju i znanost svake zemlje i brojna dostignuća svakog naroda. U zemlji koja broji iznimne uspjehe i veliku prepoznatljivost u sportu, radujem se što će slika biti dio zbirke Hrvatskog športskog muzeja", kazala je Ivana Musić, koja je sliku dopremila iz svog ateljea. Djelo će biti u stalnom postavu u prizemlju, tik uz cjelinu o najvećim uspjesima hrvatskoga vaterpola od osamostaljenja države. Viši kustos Marijan Sutlović kaže da Muzej izlaže predmete koji su vrijedni primjeri primijenjene umjetnosti i dizajna u području sporta, prije svega medalje, plakate, diplome i skulpture koje su se dodjeljivale kao nagrade.
"Mnogi predmeti u stalnom postavu osim sportskog značaja imaju i umjetničku vrijednost pa u sebi sjedinjuju umjetničku i sportsku povijesnu dimenziju. I slika Water-polo odraz je entuzijazma, strasti, kreativnosti, vještine i imaginacija koje se vežu uz sport i umjetnost", istaknuo je Sutlović. On je bio i koautor velike izložbe 'Igra sporta i umjetnosti' koju je Muzej imao prije pet godina u Galeriji Prsten i Galeriji PM Doma HDLU u Zagrebu, zaključno s 22. ožujka 2020. kad je bio zagrebački potres.
Ulje na platnu 'Water-polo' prikazuje vaterpolista u kapici s brojem 7, kakvu je nosio i Milivoj Bebić, jedan od najboljih hrvatskih vaterpolista u povijesti. Olimpijski prvak i viceprvak, najbolji strijelac reprezentacije bivše države, član Kuće slavnih vodenih sportova, donirao je Muzeju plavu i bijelu kapicu s brojem 7 iz reprezentacije, te bijelu i plavu s brojem 6 iz svojeg splitskog kluba POŠK, sve iz 80-ih godina. Bebić je za seniorsku reprezentaciju igrao od 1977. do 1986. i uz olimpijsko zlato i srebro i europsko srebro osvojio i zlato na Mediteranskim igrama u Splitu 1979., koje je također donirao. Dodao je i spomen-medalje s OI 1980. i 1984. te zastavice i prigodne značke POŠK-a s kojim je lani obilježio i 25. obljetnicu osvajanja titule prvaka Europe.
"Uopće nije bilo upitno hoću li donirati, nemamo alternativu, moje stvari ostat će za druge generacije. Hrvatski športski muzej znači puno, svi sportaši, klubovi, događaji ulaze u povijest i ostaju trajno zabilježeni. Da takve institucije nema sve bi ostalo u privatnim arhivima i vjerojatno bi i nestalo. Muzej je nastavak svjedočenja uspjesima", poručuje Bebić. Priznaje da je tek s odmakom vremena postao svjestan vrijednosti uspjeha koje je i on stvarao. "Sad vidim da oni imaju određenu težinu, posebno kad gledam aktivne uspjehe naših sportaša, vidim koliko je to teško i zahtjevno za postići", zaključio je Milivoj Bebić.