Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 136
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
GEOTERMALNA DIZALICA
Povratak na članak

Tehnički muzej grijat će se iz šest bušotina dubokih sto metara

Napravljeno je šest bušotina na dubini od stotinjak metara, a sve je smješteno u tehničkoj sobi u dvorištu samog muzeja

Komentari 5

Avatar Drazen Klaric
Drazen Klaric
15:03 22.06.2018.

Hm, a cijena? Prava sitnica. Ako ovo Bandić pročita, on će iskopati bušotinu do Kine i termalnom dizalicom grijati cijeli Zagreb fiksno a Poganu Vlaku na daljinski.

VL
VI
Vito
08:12 23.06.2018.

“Popularnija” vrsta grijanja ove su dizalice postale unatrag nekoliko godina, a ona, postavlja li se u privatnim kućama, , ovisno o prostoru, stoji minimalno tridesetak tisuća kuna. ::: I to je zanimljivo kad usporedimo površinu Tehničkog muzeja s privatnim kućama - 170.000 : 30.000 -- 5,6 puta manja mora biti površina kuće - Kakva to onda mora biti privatna kuća???

VL
VI
Vito
08:22 23.06.2018.

Autor Mateja Šobak Objašnjenje za to zašto muzej nije imao grijanje vrlo je jednostavno. Zgrada u kojoj se nalazi nije inicijalno bila namijenjena njemu, već su to objekti koji su 1948. napravljeni za potrebe Zagrebačkog velesajma. Građeni su od drvenog materijala i s puno staklenih elemenata upravo zato što su trebali biti privremene namjene, a u to vrijeme sajmovi su se održavali uglavnom u proljeće i jesen, pa nitko na ljetne i zimske mjesece u objektima nije ni pomišljao. ::: Wikipedija:Tehnički muzej Zagreb - Povijest - Zamisao o osnivanju te vrste muzeja potječe još s kraja 19. stoljeća, pa je jedno vrijeme u Zagrebu i postojao Trgovačko-obrtnički muzej. Prava povijest Tehničkoga muzeja započinje 1954. godine kada je donesena odluka o njegovu osnivanju, a 1959. Muzeju je dodijeljena današnja lokacija na Savskoj cesti 18. Idejni začetnik osnivanja Tehničkog muzeja bio je sveučilišni profesor dr. Božo Težak, kasnije dugogodišnji predsjednik Savjeta Muzeja, a realizator i prvi ravnatelj bio je Predrag Grdenić. Likovni postav izveo je arhitekt Emil Vičić. Zgradu je projektirao Marijan Haberle. --- Prvi odjeli Tehničkog muzeja (Transformacija energije, Prometna sredstva i Rudarstvo) otvoreni su za javnost 1963. godine --- Velesajam se širi 1949. gradnjom velikog izložbenog paviljona R (također Haberle) skeletne drvene konstrukcije na suprotnu strane Savske ceste (Savska c. 18) u ispražnjenom prostoru stare tramvajske remize. ::: Pišete o povijesti, a ne trudite se saznati ju

VL
VI
Vito
07:57 23.06.2018.

Autor Mateja Šobak --- rekla je ravnateljica Markita Franulić, pa dodala ::: Ispred veznika i - pa - te- ni - niti NE DOLAZI ZAREZ

VL
VI
Vito
08:03 23.06.2018.

GEOTERMALNA DIZALICA Tehnički muzej grijat će se iz šest bušotina dubokih sto metara Napravljeno je šest bušotina na dubini od stotinjak metara, a sve je smješteno u tehničkoj sobi u dvorištu samog muzeja ::: Sad postavljam pitanje: Je li Tehnički muzej dobio odobrenje MOL-a za izgradnju tog postrojenja??? __ Naime, pola metra ispod zemlje je nadležnost MOL-a budući je to iskorištavanje podzemlja, a ivo sanader je INA-u prodao MOL-u čime je prodao i ovlasti za iskorištavanje podzemnog bogatstva Hrvatske. __ Iz istog razloga grad Zagreb ne smije koristiti termalne izvore koji su "točno" ispod Zagreba i mogli bi "besplatno" grijati cijelo područje, ali je zabranjeno koristiti postojeće izvore budući su u vlasništvu MOL-a.

VL
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.