OVJEKOVJEČENO MILENIJSKOM FOTOGRAFIJOM

Slavna zgrada slavi okrugli rođendan: 'Živim u Mamutici pola stoljeća i ni za što se iz nje ne bih odselila'

storyeditor/2024-12-05/925_MP_Mamutica__vodoravna_velika-2.jpg
Foto: Šime Strikoman
1/16
06.12.2024.
u 08:00

Susjedski odnosi su posebni. Dogovorimo se pa skuhamo kavu, ako je vrijeme lijepo, zajedno je pijemo i vani, a jedni k drugima idemo i na ručkove, kazala je Gordana Grgić

Trebala se zvati Tratinčica jer su svi betonski divovi koji su nicali po naselju imena dobivali po poljskom cvijeću, međutim čim su se stanari počeli useljavati, nekako automatski se nametnuo nadimak Mamutica, a u pola stoljeća, koliko ima otkako je podignuta slavna zgrada u novozagrebačkom naselju Travno, kroz nju su prošle barem tri generacije. Kompleks koji je, podsjetimo, 240 metara dug i 60 visok dom je za pet tisuća ljudi raspoređenih u 1169 stanova, a za pedeset godina postojanja najveće zgrade u zemlji jučer je Šime Strikoman ispred Mamutice snimio i milenijsku fotografiju, 925. u kolekciji svoga projekta i stotu u Zagrebu. Na platou ispred kućnog broja 39 okupio je oko tisuću stanara i djece iz obližnjih vrtića i škole te ih smjestio u kredom iscrtanu mamuticu s velikom crvenom mašnom oko vrata.

– Kada sam zamijetio da čuvena zgrada slavi 50. rođendan, a već sam planirao napraviti nešto posebno u povodu stote milenijske fotografije u Zagrebu, nisam imao što razmišljati. To mi se učinilo baš zgodno – objasnio je Strikoman. Njegov će projekt iduće godine proslaviti četvrt stoljeća, a to planira obilježiti, kazao je, tako da bude zapaženo i na svjetskoj razini.

– Jako sam sretan jer su moju ideju za fotografiju ispred Mamutice s oduševljenjem prihvatili u Osnovnoj školi Gustava Krkleca i Dječjem vrtiću Travno, svi su vrlo strpljivo unutar zadanih linija stajali u bijelim majicama i slušali moje upute. Ovaj put smo snimali dronom jer teren nije prikladan da dođu vatrogasci s kranskom dizalicom – rekao je Strikoman.

Budući da se na njezinu platou nalaze pošta, trgovine, ljekarne, knjižnica, kafići, a blizu su i škola i vrtić, nerijetko se za Mamuticu kaže da je "grad za sebe". A stanari velebnog novozagrebačkog zdanja dijele puno više od zidova, vežu ih zajedničke uspomene i priče.

– Živim u Mamutici od prvog dana, a ono što mi je najdraže kod ove zgrade susjedski su odnosi koji su posebni. Na mom katu savršeno funkcioniramo, jako se dobro družimo. Dogovorimo se pa skuhamo kavu i ako je vrijeme lijepo, iziđemo i popijemo je vani, a jedni k drugima idemo i na ručkove. Uživamo pod stare dane – kazala nam je Gordana Grgić. U zgradi je, dodala je, nakon što se iselio iz obiteljskog doma stan kupio i jedan od njezinih sinova. – Sve mi je ovdje, ne moram se maknuti nikamo. Imamo čak i kazalište, a to mi je jako važno – ustvrdila je Gordana pa napomenula da bi Mamuticu za svoj dom izabrala i da ima mogućnost birati ponovno.

Jedna je to i od najvećih stambenih zgrada u Europi, a građena je od 1974. do 1977. godine prema projektu arhitekata Đure Mirkovića i Nevenke Postružnik. Riječ je zapravo o kompleksu koji čine dvije povezane zgrade, velika i mala Mamutica, spojene pješačkim platoom na kojem se nalaze lokali, a ispod garaže. Kompleks sadrži devet ulaza, šest ih pripada velikoj, tri maloj Mamutici, a svaki ima više od 120 stanova.

Tko se jednom useli u tu zgradu, teško je napušta, priznala nam je i gospođa Mira, koja u Mamutici također živi otkako je podignuta. A nije rijetkost, dodala je, da su se i parovi iz susjednih ulaza zaljubljivali, rađala su se u zgradi prijateljstva, a susretale su se i "poznate face". Živjeli su ondje, naime, glumci Mustafa Nadarević, Božidar Orešković, Ivica Vidović, pjevač Danijel Popović i drugi.

– Nekada je bilo i ljepše, svi smo bili mladi i družili se. Kada u sjećanje prizovem vrijeme prije rata, u glavi su mi odmah proslave Novih godina i Božića. Za takva okupljanja iznio bi se veliki stol, svatko bi donio ponešto od hrane i pića i svi bismo skupa slavili. Djeca su se igrala, a praktično su i odrastala na ovom platou, ovdje su radila prve korake, doživljavala prve padove, prolazila prva zaljubljivanja – posvjedočila je jučer gospođa Nada. I ona u Mamutici stanuje već pola stoljeća, a iako je, napomenula je, sin koji živi u centru htio da se preseli bliže nakon što joj je suprug preminuo, istaknula je kako svoj dom ne želi napustiti.

>> FOTO Prodaje se stan u Zagrebu od 11 kvadrata, nevjerojatno što sve stane unutra: 'Odlična cijena za tu veličinu'

storyeditor/2024-12-05/925_MP_Mamutica__vodoravna_velika-2.jpg
1/14

Komentara 10

Avatar Blokiran
Blokiran
08:52 06.12.2024.

Ne živim u mamutici i nikada tu ne bi živio!

SN
Senf na kobasicama
09:02 06.12.2024.

katastrofa od zgrade

Avatar Striborski
Striborski
10:03 06.12.2024.

Iako velika, zgrada je bila izuzetno lijepa. A onda se stjecanjem neovisnosti podivljalo i počele se zatvarati lođe kako je tko htio, svatko je stavljao svoju stolariju, stavljali klime kako im volja, potpuna anarhija. Badava je arhitekt zgrade besplatno nudioo projekte za sve potrebne promjene. Danas kad vidim tu nekada velebnu i lijepu zgradu pitam se što smo to postali, zašto si to i dalje radimo? Ispred MZ/MO Travno sve je bilo čisto, ofarbano. Danas pošarano grafitima, pored stuba kojima se silazi s platforme na unutarnju stranu naselja krupni otpad ... žalosno ... šteta. 🙄

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije