Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
NIJE IM DRAGO

Radnici zagrebačke Čistoće na nogama zbog zapošljavanja stranaca u Holdingu: Za sutra zakazali skup, moguće i sindikalne akcije

storyeditor/2025-10-27/PXL_260123_97973481-1.jpg
Robert Anić/PIXSELL
27.10.2025.
u 15:54

Ne treba posezati za agencijskim uslugama kad se mogu povećati materijalna prava domaćih zaposlenika, kaže Mumin Hodžić

Nakon što je predsjednik Holdingove uprave Ivan Novaković najavio da će se u podružnici Gradska groblja za plaću od 1500 eura zapošljavati strani radnici iz Filipina, nezadovoljstvo je iskazao dio djelatnika komunalnog diva. Priopćenje je na svom Facebooku profilu, točnije, objavio Sindikat komunalnih radnika i vozača Čistoće, koji je za sutra u pet sati zakazao skup na kojem će se razgovarati o tom problemu te potencijalnim akcijama.

– Želimo se boriti protiv povratka agencijskog zapošljavanja u Holding. Na posljednjem natječaju Čistoće za 30 radnih mjesta javilo se 180 kandidata. Mogli su neke od preostalih 150 ljudi predložiti za zapošljavanje u Gradskim grobljima, umjesto da se ide za stranim radnicima. Nemamo ništa protiv njih, ali ne treba posezati za time kad se mogu povećati materijalna prava domaćih zaposlenika. Na skupu radnika pitat ćemo kolege što misle o tome, a podržala su nas je još dva sindikata – rekao nam je njegov predsjednik Mumin Hodžić. Agencijsko zapošljavanje, dodao je, mnogo je skuplje za poslodavca, budući da treba platiti i proviziju.

– Također, iznos od 1500 eura je neistinit jer uključuje i prekovremene sate i ekshumacije, koje se plaćaju dodatno. Poslodavac treba osigurati normalnija primanja, a ne posezati za jeftinijom radnom snagom – napomenuo je. Posljednjih godinu dana, podsjetimo, Holding je objavio više natječaja za zapošljavanje grobara, a nudila se plaća od 1460 eura bruto. Zaposleni na neodređeno imali bi i razna prava iz kolektivnog ugovora, poput stalnih dodataka i regresa, ali interesa nije bilo. – Riječ je o poslu koji je fizički zahtjevan i od radnika traži stvari na koje neki nisu spremni. Da je plaća bliže 2000 eura neto, bilo bi to potpuno drukčije – istaknuo je Hodžić. Komentar o najavljenom skupu radnika i agencijskom zapošljavanju stranaca zatražili smo od Holdinga, ali ga do zaključenja broja nismo dobili.

Što kad kontejneri kipe? Čistoća: Žalbe rješavamo u roku od 24 sata
storyeditor/2025-10-27/PXL_260123_97973481-1.jpg
1/13
Ključne riječi

Komentara 15

GO
Gordana2101
05:11 28.10.2025.

Mumir Hodžić protiv zapošljavanja stranaca u Hrvatskoj?!? Mumir Hodžić?!?

MC
McGregor
09:26 28.10.2025.

Grobar je lijepo i časno zanimanje.

Avatar Purgerica4444
Purgerica4444
06:16 28.10.2025.

Povećajte plaće i raditi će naši ljudi, dajte se malo provozajte busevima iz prigradskih naselja, imam osijećaj kao da sam u Nepalu, nisam rasista ali kaj je previše previše je!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata