golema INVESTICIJA

Priprema se projekt koji će preobraziti zagrebački kvart: U planu atletski stadion, rukometni dom, dvije podzemne garaže...

Foto: Grad Zagreb
1/6
20.05.2025.
u 12:17

Ideja će biti predstavljena Vladi, a u Gradu se nadaju da će se postići nekakav dogovor oko financiranja

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević sa zamjenicima od 11 sati predstavlja program za provedbu javnog natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja za stadion Maksimir – SRC Svetice u Zagrebu. 

"Ovo će biti naš prijedlog za zajedničko povjerenstvo Grada i Vlade u vezi s javnim natječajem za urbanističko-arhitektonsko rješenje, ne samo stadiona već cijelog centra Svetice. Mjesecima smo usklađivali prijedlog sa sportskim savezima i urbanistima. Neće biti samo jedna već niz investicija koje će ovo područje pretvoriti u najveći sportski kompleks nakon Univerzijade.

Vlasništvo zemljišta je 1/1 za Grad Zagreb, no za raspisivanje natječaja potrebna je suglasnost zajedničkog povjerenstva Vlade i Grada. Što se tiče samog Maksimira", počeo je Tomašević, podsjetio je na dogovor sa Zagrebačkom nadbiskupijom kojom je riješeno imovinsko-pravno pitanje zemljišta na kojem se nalazi stadion i ŠRC Svetice. "Okvirni sporazum je potpisan, prošao je i Vladu i Gradsku skupštinu, prema njemu investicija u stadion bit će financirana pola-pola iz budžeta Vlade i Grada Zagreba.

Osnovano je i povjerenstvo, a ono što dosad nije bilo poznato javnosti jest da smo zajednički zaključili kako je najpovoljnije rješenje javna investicija u stadion. Naime, povrat ulaganja za potencijalnog privatnog investitora, koji bi uz stadion razvijao i komercijalne sadržaje, bio bi predug. Da bi takav model bio isplativ, morali bi se znatno povećati komercijalni kapaciteti, što bi dodatno opteretilo promet u Maksimiru – koji je već sada ozbiljno zagušen. Da bismo to izbjegli, odlučili smo se na javnu investiciju za novi stadion, znate da je procijenjena vrijednost na 175 milijuna eura, 5000 eura po stolici bez PDV-a, natkriveni stadion za oko 35.000 mjesta, a mora i zadovoljiti kategorije UEFA-e za međunarodna i druga natjecanja. 

Foto: Grad Zagreb

Uz to, budući da planiramo urbanistički natječaj kojim će se ispitati optimalni razmještaj stadiona i terena unutar cijelog prostora zemljišta Svetica, želimo iskoristiti tu priliku i za planiranje dodatnih sportskih sadržaja i objekata. Još jednom – neće biti komercijalnih građevina na Sveticama", objasnio je prije početka same prezentacije. 

Natječaj će se provesti u dva stupnja obuhvata. Prvi je uža zona, površine 23 hektara. "A zona bit će za atletiku i rekreaciju za građane, sportski sadržaj te za dvoranske sportove – rukomet, futsal i košarku. B zona i bazenski kompleks ostaje na svom mjestu. Zona C je zona nogometnog kompleksa gdje treba stati novi stadion od 35.000 mjesta. Zatim imamo širu zonu obuhvata, tu je zona D, to je južni dio koji prikazuje okretište tramvaja i poligon za autoškole. I to je obuhvaćeno zonom infrastrukture da imamo cjelovito rješenje. Za zonu C je detaljno rješenje stadiona, gdje se ne gleda samo razmještaj već i kako će izgledati samo arhitektonsko rješenje", dodao je. 

Novo je to što se u zoni A gradi novi atletski stadion. "Trenutačno postoji samo atletska staza, smatramo da treba još jedan atletski stadion na istoku grada, imat će natkrivenu tribinu za oko 2000 gledatelja te zatvoreni prostor ispod tribina za svlačionice i prateće prostorije. Imat ćemo i dalje vježbalište na otvorenom. Novo je i da rješavamo jedan problem koji postoji nekoliko desetljeća, a to je da unatoč rezultatima u Zagrebu ne postoji pravi rukometni dom. To se obećavalo desetljećima, i to će se raditi na Sveticama. Gradi se velika dvorana od 4500 do 5000 gledatelja te manja dvorana s 300 do 500 gledatelja. 

Foto: Grad Zagreb

U zoni A, uz sve navedeno bit će i još jedna multifunkcionalna dvorana za dva sporta, za futsal i košarku, imat će kapacitet oko 3000 gledatelja kad se uključe i teleskopske tribine", istaknuo je Tomašević. To će biti prijedlog Vladi, dodao je, i vjerojatno će se morati postići neki dogovor. "Razgovarat ćemo o tome hoće li to biti investicija Grada ili će se podijeliti s državom", rekao je. "Naša vizija je da imamo na jednom mjestu prvi sportski kompleks nakon Univerzijade gdje će biti infrastrukture i za atletiku, rukomet, futsal, plivanje i nogomet. To omogućuje uvjete za lakšu kvalifikaciju za sportove jer imate u jednom kompleksu više sportova", rekao je. 

Detaljno je predstavio zonu C, odnosno zonu budućeg stadionskog kompleksa površine 14 hektara. "To područje obuhvaća postojeći glavni stadion, čija istočna tribina od potresa više nije u funkciji. Riječ je o zdanju u koje je uloženo 130 milijuna eura, a koje nema ni natkrivenu tribinu i ne zadovoljava današnje standarde. U zoni C predviđena je izgradnja novog stadiona, sukladno rješenju koje pobijedi na urbanističko-arhitektonskom natječaju. Trenutačno su u tijeku radovi na uklanjanju stadiona u Kranjčevićevoj ulici, kako bi se ondje izgradio privremeni stadion na kojem bi igrali Dinamo i drugi zagrebački klubovi za vrijeme rušenja starog i gradnje novog maksimirskog stadiona. Uz glavni stadion, u zoni C predviđena su i četiri pomoćna nogometna terena, što je minimalni standard za vrhunske stadione u Europi. Osim toga, planirana je i izgradnja podzemne garaže s kapacitetom od 800 parkirnih mjesta", objasnio je. 

Foto: Grad Zagreb

Zona D obuhvaća šire područje projekta, uključujući i terminal Borongaj. "U suradnji s HŽ-om planira se premještanje željezničke stanice kako bi se stvorilo moderno prometno čvorište koje bi povezivalo vlakove, tramvaje i automobile. U tom dijelu Grad planira dodatno investirati u izgradnju garaže s kapacitetom od 1500 parkirnih mjesta, što u kombinaciji s podzemnom garažom u zoni C čini ukupno 2300 parkirnih mjesta. Važno je također osmisliti pješačke koridore jer će kroz terminal na Borongaju prolaziti brojni posjetitelji – ne samo u sportski kompleks na Sveticama već i u obližnji park Maksimir," rekao je.

Za cijeli projekt provest će se međunarodni natječaj koji će uključivati i urbanističku i arhitektonsku komponentu. Prema procjenama, atletski stadion vrijedit će oko 15 milijuna eura, rukometna dvorana 50 milijuna, a dvorana za futsal i košarku 20 milijuna eura. Novi maksimirski stadion procijenjen je na 175 milijuna eura. Što se tiče hodograma, završetak izgradnje novog stadiona na Maksimiru planiran je do 2029. godine.

Komentara 14

SP
Stari_proleter
14:20 20.05.2025.

Tomašević je prije bio oštro protiv toga da se stadion gradi sredstvima građana, a sad se hvali da će financirati grad i država po pola. Opet je sam sebi skočio u usta, a skloni mu mediji to mudro prešutili.

Avatar CroViper
CroViper
12:26 20.05.2025.

Hvalite me usta moja...

VI
virinvanizaćoška
12:29 20.05.2025.

Ovo je takav populizam da bi se pokojni Bandić ušima pokrio:)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije